Pagina 1 din 33 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 323

Subiect: ROMANIA...noastra !

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Puncte: 156.200, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredYour first Group5000 Experience PointsTagger Second Class10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit ROMANIA...noastra !

Am in minte cateva imagini....Piata Universitatii, persoane demne de respect, portrete ale unor personalitati pe pancarte, discutii la emisiunile posturilor de televiziune....si ma intreb daca suntem in stare sa cristalizam un drum benefic...pentru urmatorii ani....noi toti la un loc..ca popor care doreste sa traiasca demn....fara sa ne facem in viitor reprosuri ca nu am fost la inaltimea momentului....Un raspuns este ca ....poate, ar trebui ca Dumnezeu sa ne calauzeasca pasii, sa ne dea suficienta minte ca sa putem pasi ...fara sovaire ...spre ceva, de care sa fim apoi mandri ca am faurit ceea ce am dorit...de secole....Nu stiu daca am fost suficient de clar in exprimare.......
    dar aceste cuvinte sunt un OF, pe care nu pot sa-l mai tin in mine...Poate aveti vreo parere....dar cred ca depinde de noi toti...ca sa se ajunga la o solutie benefica....
    ...Sa ne ajute Dumnezeu !...pentru o solutie inteleapta....
    Cu stima tuturor,
    dinu
    Secolul XXI sau va fi religios, sau nu va mai fi defel. (Andre Malraux)
    Prietenie inseamna sa fii alaturi de prieteni nu cand au dreptate, ci cand gresesc. ( Andre Malraux)
    Revolutionarul este individul care doreste sa schimbe lumea si o depaseste in sensul viitorului, catre o ordine a valorilor, pe care o inventeaza. (Jean-Paul Sartre)

Membru Avatarul lui gabibirta
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    796
    Puncte
    24.935
    Nivel
    48
    Puncte: 24.935, Nivel: 48
    Puncte: 24.935, Nivel: 48
    Progres nivel: 39%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 615
    Progres nivel: 39%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 615
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de dinu Vezi Post
    Am in minte cateva imagini....Piata Universitatii, persoane demne de respect, portrete ale unor personalitati pe pancarte, discutii la emisiunile posturilor de televiziune....si ma intreb daca suntem in stare sa cristalizam un drum benefic...pentru urmatorii ani....noi toti la un loc..ca popor care doreste sa traiasca demn....fara sa ne facem in viitor reprosuri ca nu am fost la inaltimea momentului....Un raspuns este ca ....poate, ar trebui ca Dumnezeu sa ne calauzeasca pasii, sa ne dea suficienta minte ca sa putem pasi ...fara sovaire ...spre ceva, de care sa fim apoi mandri ca am faurit ceea ce am dorit...de secole....Nu stiu daca am fost suficient de clar in exprimare.......
    dar aceste cuvinte sunt un OF, pe care nu pot sa-l mai tin in mine...Poate aveti vreo parere....dar cred ca depinde de noi toti...ca sa se ajunga la o solutie benefica....
    ...Sa ne ajute Dumnezeu !...pentru o solutie inteleapta....
    Cu stima tuturor,
    dinu
    Azi am urmarit emisiunea dl-lui Tudor Barbu in care se spunea ca se pregatesc niste privatizari pentru 2012 ( Oltchim,Nuclear electrica ...) pentru care parlamentul tarii si-a dat acordul.De ce liderii politici care doresc puterea nu spun nimic de asta ! Cu stoma Gabi Birta

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredYour first Group5000 Experience PointsTagger Second Class10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

M-am bucurat cand l-am vazut pe Sobaru ca era in Piata Universitatii (intr-una din transmisiunile TV).E-adevarat ca nu parea asa de entuziasmat, dar avea un tonus, cu speranta in viitor, ceea ce este foarte bine pentru el ...si pentru noi toti.Astfel de oameni curajosi sunt cei care ne pot sustine si calauzi , in drumul spre mai binele natiei.Eu ii doresc multa sanatate...si mi-as dori sa existe in Romania sute si mii de astfel de oameni de caracter.
    Cu stima tuturor,
    Prietenie inseamna sa fii alaturi de prieteni nu cand au dreptate, ci cand gresesc. ( Andre Malraux)
    Revolutionarul este individul care doreste sa schimbe lumea si o depaseste in sensul viitorului, catre o ordine a valorilor, pe care o inventeaza. (Jean-Paul Sartre)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Mi-a placut aparitia lui Claudiu Craciun, profesorul de stiinte politice (lector universitar)...care este un exemplu de spirit civic pozitiv...si are curajul sustinerii parerilor sale.Este un adevarat exemplu de cetatean care isi sustine parerile sub orice forma civic posibila ,care parere coincide cu a multora dintre cetatenii Romaniei....si este clar ca uneori sustinerea parerilor se poate face , in mod democratic...si prin proteste de strada...scopul fiind ca cei aflati la putere sa constientizeze realitatea din randul maselor...

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Caderea guvernului este un succes obtinut de cei care au avut puterea sa-si sustina convingerile cetatenesti.Consider ca este o lectie data tuturor partidelor politice, care din 1990 nu au avut o contributie la bunastarea poporului.... lectia demonstrand ca nimeni nu poate sa stea la conducerea tarii...ignorand dorintele majoritatii populatiei....si nerespactand cetatenii tarii, dand dovada de cinism.....

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.315
    Puncte
    110.708
    Nivel
    100
    Puncte: 110.708, Nivel: 100
    Activitate globală: 24,0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Romanii- un popor abuzat(...)Orice popor îşi are obîrşia într-un neam sau comunitate de rude. Unele neamuri au dispărut fără urmă, fiind asimilate de altele sau chiar pierind, altele au dăinuit în istorie, devenind tot mai mari şi mai mari, ocupînd teritorii tot mai întinse.Una din comunităţile vechi de rude care nu a dispărut din istorie a fost şi neamul geţilor sau dacilor, numiţi apoi în istorie români.Din istorie, ştim că perioadele cînd ţara s-a administrat singură au fost în general de linişte şi prosperitate, cînd însă ungurul, turcul, grecul sau rusul s-au cocoţat în frunte, a fost prăpăd şi nenorocire.Au venit şi vremuri de relativă libertate şi prosperitate, de ridicare, cînd neamurile vecine au fost oprite a ne face rău. Dar această realitate nu a durat multă vreme. Interese străine de orice neam adevărat ne-au adus dezastrul primului război mondial. Şi pentru că nenorocirea nu a fost, se pare, suficientă, a venit ce-al de-al doilea război. De pe urma celui de-al doilea război, ne-am ales cu jugul străin al bolşevismului. Am dus-o rău. Ne-am dorit libertate, ne-am dorit ceea ce alte neamuri aveau. Iar în 1989 am obţinut ce voiam. Dar neamul nostru a intrat astfel sub ocupaţie occidentală, care ne-a distrus moral, social, cultural, economic precum şi istoric, atunci cînd am vîndut ce era al nostru de mii de ani Imperiului European, pe cîţiva bănuţi, furaţi tot din buzunarele noastre.Mă întorc la abuzul pe care această ţară l-a exercitat asupra fiilor ei, astfel încît aceştia o batjocoresc acum în toate felurile cu putinţă. Care este acest abuz? De ce nu ne mai iubim pe noi înşine, în timp ce îi adorăm şi îi apărăm cu înverşunare pe cei de la care primim numai palme? Nu sînt acestea, oare, simptomele sindromului Stockholm?Sindromul Stockholm este caracterizat de ataşamentul profund al victimei faţă de abuzator. De asemenea, victima se simte lipsită de valoare, are tendinţe autodistructive şi tot felul de complexe de inferioritate. Gesturile ocazionale de bunăvoinţă ale agresorului o copleşesc şi se simte subjugată de ele. Pentru cel agresat, nu există o altă realitate decît aceea care i se oferă şi nu face nimic să scape din capcana psihologică în care se află. Agresorul conduce jocul, iar victima nu se va simţi niciodată valoroasă decît dacă este asociată cu cel care o agresează.Date fiind cele mai sus prezentate, am acum o întrebare scurtă şi tranşantă pentru conştiinţa fiecărui român: Cine este abuzatorul fiilor ţării? România sau Occidentul? Occidentul (cine este în spatele acestui “Occident” e o altă poveste…) este cel care a abuzat sexual un popor naiv şi curat în 1989, l-a exploatat economic, l-a şantajat politic, i-a otrăvit alimentele, l-a abuzat religios, batjocorindu-i Dumnezeul, i-a dictat personalitatea prin manipularea mass-media, i-a inspirat sentimente de autoînvinovăţire, l-a făcut să-şi piardă stima de sine şi să-i fie ruşine cu ceea ce este. Cei care s-au ocupat de toate acestea au fost din rîndul fiilor acestei ţări, care şi-au vîndut sufletul străinilor, din care cei vizibili poartă denumirea de politicieni, iar cei mai puţini vizibili sau invizibili, de agenţi secreţi, simpli naivi sau demoni.Nu numai românii, dar şi România însăşi este o ţară abuzată din toate punctele de vedere, subjugată, mutilată, transformată în marfă şi în obiect de batjocură.Recent am fost într-o peregrinare prin Orientul Mijlociu, obiectivul principal fiind desigur Ţara Sfîntă. Cum nu am avut inspiraţia necesară să merg cu un grup ghidat de un preot, bineînţeles că oamenii ce l-au format nu au fost în general de o calitate grozavă. Indivizi dominaţi de complexe de inferioritate şi tendinţe autodistructive, paralel cu tendinţa nestăpînită de a preamări Occidentul… Că România este aşa, că România este altfel… În una din zile, ne-am întîlnit cu reprezentantul agenţiei de turism din Israel care a organizat excursia – un evreu get-beget, născut şi crescut în România. Dinaintea lui, românaşii noştri s-au făcut ca de obicei de rîs, batjocorindu-şi ţara. La care evreul Iacov a spus: „Să nu mai îndrăzniţi vreodată să spuneţi ceva rău despre România!”. România nu a fost mama acestui evreu, ci numai doica. Cu toate acestea, evreul mai are încă faţă de ea sentimente naturale, fireşti. Noi, însă, nu mai sîntem în stare de aşa ceva. Mi-a fost atunci cu adevărat ruşine cu fraţii mei români. Dar şi milă de ei.Aceiaşi excursionişti penibili, care se plîngeau de foame în gura mare pe cînd urcau Golgota, încît chiar ghida – o înfocată evreică sionistă – s-a scîrbit de ei, atrăgîndu-le atenţia că Iisus nu a avut nici apă cînd urca pe acolo cu crucea în spate, aceiaşi românaşi care spuneau bancuri porcoase în Grădina Ghetsemani, după ce cu aceeaşi gură îşi batjocoriseră ţara, aceiaşi au sărit ca pe arcuri în picioare în momentul în care, mergînd cu vaporaşul pe Marea Galileii, s-a pus deodată imnul României şi s-a ridicat steagul tricolor pe catarg.(articol preluat de pe blogul "Incotro Doamne?")Citind acest articol ,ma intreb daca mai apuc sa vad ca lucrurile se vor schimba in bine in tara asta . Observ ca sentimentul de patriotism a devenit perimat in zilele noastre.
    Ultima modificare făcută de lilu; 23-September-2012 la 12:46 PM.
    "Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.112
    Puncte
    128.932
    Nivel
    100
    Puncte: 128.932, Nivel: 100
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Ma bucur sa remarc ca in oceanul de tristete din tara noastra se pot strecura si cateva picaturi de... firesc si normalitate.
    Azi dimineata m-am bucurat (ca pieton) cand am vazut ca o masina semnalizeaza inainte de a coti pe alta straduta. M-am mai bucurat sa vad ca la micul magazinas de legume si fructe (stau intr-un cartier central, cu obiceiuri arhaice si fara multe blocuri) 2 vecini de cartier se sfatuiau daca trebuie sa puna boia de ardei in ciorba de pasare... eu cumparam 2 portocale si le-am spus inainte de a iesi ca uita sa cumpere borsul...
    Am gasit tot azi un exemplu (si sper sa gasesc in continuare, eu voi cauta aceste picaturi):
    e vorba de o insula care iese din Dunare doar cateva luni pe an, insula de care profita o mana de tineri pe timpul verii.

60599558.jpg

In fiecare an, o insula iese din apele Dunarii si se bucura de lumina Soarelui timp de cateva luni, inainte sa dispara din nou. Pe buna dreptate a fost poreclita Atlantykron, dupa numele taberei de vara care se tine aici in fiecare an. Galerie FOTO.
    http://stirileprotv.ro/special/inelu...uni-pe-an.html
    Ciudata insula, cunoscuta sub numele Inelul de Piatra, nu este trecuta pe nicio harta. Fasia de pamant se afla pe bratul drept al Dunarii, in dreptul ruinelor orasului antic Capidava.

Nu-i de mirare ca acest fenomen inedit, desi explicabil prin variatia debitului Dunarii, i-a atras pe tinerii pasionati de Science-Fiction.
    Aici, incepand din anul 1989, un grup de tineri iubitori de astronomie si literatura se intalnesc anual intr-o tabara ecologica de studiu, numita Academia de Vara Atlantykron.

Incepand cu anul 1999, aceasta tabara este sponzorizata de organizatia non-profit World Genesis Foundation.
    Tabara dureaza 10 zile si se tine la inceputul lunii august. Aproximativ 400 de oameni se muta practic aici, traiesc in corturi si savureaza viata in mijlocul naturii, insa regulile sunt stricte.
    Apa potabila si mancarea sunt adusa cu barca, iar toaletele si dusurile sunt montate pe bacuri, fiind ecologice.
    Nimeni nu are voie sa lase mizerie pe aceasta insula. Exista si electricitate, datorita unor cabluri care au fost amplasate pe fundul Dunarii. Conexiunea la Internet este asigurata de modemuri care sunt aduse aici special.
    Totul este controlat cu strictete de reprezentantii Ocolului Silvic, care verifica la finalul taberei daca a lasat cineva mizerie sau daca a fost taiat vreun copac.

La tabara pot participa tineri din intereaga lume, iar inscrierile trebuie facute cu doua luni in avans, contra uei taxe de participare de 60 de lei.
    Alti 40 de lei pe zi sunt necesari pentru cumparararea alimentelor care sunt aduse zilnic pe insula.
    Anul acesta, tabara a inceput pe data de 3 august, iar principaul subiect de dezbatere va fi sosirea robotului Curiosity pe planeta Marte.
    Un reprezentat NASA va discuta in direct pe Skype cu cei din tabara, chiar in momentul amartizarii.

Sincer, tare mi-ar place sa am varsta sa merg si eu intr-o astfel de tabara, chiar daca e posibil sa nu fiu foarte pasionata de subiectul dezbaterii de pe insula.
    Ultima modificare făcută de natco; 13-October-2012 la 01:00 PM.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.112
    Puncte
    128.932
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Draga Lilu, in ultima saptamana uitandu-ma la tv la revendicarile unor fosti revolutionari, remarc cu tristete (desi nu ma mai mira nimic) ca de acum 20 de ani si pana azi patriotismul se face pe bani. De recunostinta nu e nevoie, doar de bani...
    Daca s-ar cere bani pentru fiecare sentiment uman... inseamna ca suntem in apogeul epocii consumeriste.
    Care popor? Care patrie?
    Ai postat rugaciunea frumoasa "Tatal nostru". Azi, tot la tv, am vazut cum pelerinii care dau buluc pe la oasele Sf. Paraschiva calca in picioare o femeie ce se impiedicase si cazuse. Care crestini? Care popor?
    Despre ce vorbim noi aici?
    Iarta-ma, dar eu ma simt de multa vreme exclusa din prezentul acestei tari, nu-mi mai recunosc poporul. Parca as trai pe alta planeta. Poate sunt eu de vina ca nu ma pot adapta, cine stie...
    Ultima modificare făcută de natco; 13-October-2012 la 01:12 PM.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.112
    Puncte
    128.932
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de gabibirta Vezi Post
    Azi am urmarit emisiunea dl-lui Tudor Barbu in care se spunea ca se pregatesc niste privatizari pentru 2012 ( Oltchim,Nuclear electrica ...) pentru care parlamentul tarii si-a dat acordul.De ce liderii politici care doresc puterea nu spun nimic de asta ! Cu stoma Gabi Birta
    Am vazut care a fost scopul acestor "privatizari", la fel cum nu spun nimic de faptul ca FMI ne-a obligat sa exportam gazele noastre foarte ieftin (practic, gazele rămân în ţară, dar sunt vândute consumatorilor români la preţ de import.)...
    vezi articolul din 16 mai 2011
    http://www.adevarul.ro/financiar/FMI...etter-20110516
    Mai vedem noi vreo stire sau vreo analiza pertinenta la tv??
    Ultima modificare făcută de natco; 13-October-2012 la 01:50 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.315
    Puncte
    110.708
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de natco Vezi Post
    Draga Lilu, in ultima saptamana uitandu-ma la tv la revendicarile unor fosti revolutionari, remarc cu tristete (desi nu ma mai mira nimic) ca de acum 20 de ani si pana azi patriotismul se face pe bani. De recunostinta nu e nevoie, doar de bani...
    Daca s-ar cere bani pentru fiecare sentiment uman... inseamna ca suntem in apogeul epocii consumeriste.
    Care popor? Care patrie?
    Ai postat rugaciunea frumoasa "Tatal nostru". Azi, tot la tv, am vazut cum pelerinii care dau buluc pe la oasele Sf. Paraschiva calca in picioare o femeie ce se impiedicase si cazuse. Care crestini? Care popor?
    Despre ce vorbim noi aici?
    Iarta-ma, dar eu ma simt de multa vreme exclusa din prezentul acestei tari, nu-mi mai recunosc poporul. Parca as trai pe alta planeta. Poate sunt eu de vina ca nu ma pot adapta, cine stie...
    Draga mea la fel ma simt si eu uneori...Privind in jurul meu, la ceea ce se intampla ,uneori mi se pare ca traiesc intr-un vis urat si ajung sa-mi doresc sa ma izolez... sa nu mai vad ,sa nu mai aud ...Inca mai imi staruie in minte un articol care m-a facut sa ma intreb daca este posibil ca in 2000 de ani sa nu ne schimbam deloc ,sa repetam aceleasi greseli fara sa intelegem sau sa invatam ceva.Parca suntem prinsi intr-o bucla temporala si repetam la nesfarsit aceleasi lectii din care nu pricepem nimic...
    Democraţie!? Să fim serioşi! Pe Iisus l-au răstignit în cel mai democratic mod cu putinţă. Oare nu era pregătit Pilat să-l graţieze? Oare nu a întrebat poporul cine să fie iertat? Şi oare nu Măria Sa Poporul a hotărât că tâlharul Barabas trebuie să scape şi El, Fiul lui Dumnezeu, Proorocul, “Mielul”, trebuie să moară. Teologii spun că aşa a fost voia Domnului. Că astfel Dumnezeu a vrut să le dea o lecţie oamenilor. Dar ateii, cei care interpretează istoria aşa cum s-a întâmplat nu pot să nu constate că Hristos a fost condamnat la moarte în urma unei consultări populare. Un referendum. Un vot până la urmă. Asta este democraţia. Asta se întâmplă când poporul, manipulat, îşi exprimă voinţa. De 2000 de ani manipularea poporului a atins cote de neimaginat. Trăim astăzi într-o epocă în care informaţia ne bombardează zi şi noapte pe toate căile. Suntem copleşiţi de informaţii în aşa măsură încât binele şi răul se amestecă ntr-un vârtej care ne înghite discernământul. În urmă cu două milenii Iisus a fost condamnat pe baza unor zvonuri, răspândite de la om la om. În ziua de azi, sunt convins că Iisus ar fi avut aceeaşi soartă, dar la o vârstă mult mai fragedă. Cred că un paparazzo indiscret i-ar fi pus pe masă lui Irod poza cu Pruncul şi Sfânta Maria, indicând exact locaţia în care se ascund. Ca să nu mai vorbim că tabloidele ar fi făcut sute de supoziţii despre cine ar putea fi tatăl Copilului Mariei. Până şi cei trei magi ar fi fost invitaţi în zeci de talkshow-uri şi descusuţi despre ce şi cum s-a întâmplat în grajdul din Bethleem. Din fericire pentru El, Iisus nu a trăit în zilele noastre şi a murit aşa cum El singur şi-a ales să moară, pentru a învia a treia zi. A rămas însă în viaţă Barabas. Acel tâlhar care a fost salvat de popor. Poporul de fapt şi-a ales omul pe care-l poartă ca pe o povară sisifică. Peste câteva luni, poporul va fi iar întrebat pe cine să salveze de la pieire. Şi din nou, aşa cum o face de două milenii, poporul, în mod democratic, îl va alege pe Barabas. Iisus a şi dispărut din povestea aceasta. El stă undeva, zugrăvit pe pereţii bisericilor, sau acoperit de bărbile popilor pe icoanele agăţate în lanţuri de cocalar la gâtul sfinţiilor lor. Barabas apare peste tot, chipul său multiplicat pe mii de afişe, bannere, mash-uri ne va rânji o lună implorându-ne să-l salvăm. Nici nu vom avea altă opţiune, pentru că Barabas este pretutindeni, ne va intra în case prin intermediul televiziunilor, în minte, în suflet. Ne va invada zilele şi nopţile, într-un coşmar de care nu vom scăpa decât printr-un vot mântuitor. Pilat din Pont ne pune în faţă o turmă de Barabaşi din care trebuie să alegem unul. În lipsa lui Iisus îl vom salva pe Barabas. Nici nu mai contează pe care dintre ei. Îl vom salva şi apoi vom aştepta din nou patru ani mântuirea. Şi după asta vom avea alt Barabas de ales, şi altul, şi altul… Mâtuirea este departe de noi. Nu va veni şi nici nu are rost să sperăm la ea. Pentru că Iisus ne zâmbeşte doar de pe pereţii bisericilor şi de sub bărbile popilor. Nu și din inimi…
    (sare-n ochi articol de Stefan Ciocan)
    Ultima modificare făcută de lilu; 14-October-2012 la 12:45 PM.
    "Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Descopera romania-romania pitoreasca
    De maria49 în forumul Turism
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 21-May-2017, 12:04 PM
  2. Deviza noastra in viata
    De AuraArua în forumul Altele
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 25-January-2017, 01:58 AM
  3. Limba noastra-i o comoara
    De Komoandru în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 65