Pagina 48 din 50 PrimulPrimul ... 384647484950 UltimulUltimul
Rezultate 471 la 480 din 494

Subiect: Trezirea divina

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.470
    Puncte
    31.753
    Nivel
    54
    Puncte: 31.753, Nivel: 54
    Progres nivel: 83%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 197
    Progres nivel: 83%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 197
    Activitate globală: 49,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    http://forpedia.ro/showthread.php?50...l=1#post380625

Spiritualitatea nu e o joaca.:

Intr-un cuvant ,cel care cunoaste Legea Spirituala si nu o pune in practica, sufera in mod teribil consecintele!
    Teama de Dumnezeu (de Legea cauza-efect, actiune-reactiune) este INCEPUTUL… intelepciunii.
    Daca noi Intelegem ca cuvantul ‘DUMNEZEU’ inseamna ‘LEGE DIVINA’, multe pasaje din Biblie ni se vor clarifica.

‘Razbunarea este a Mea, si a Mea e rasplata!’, spune Dumnezeu (Legea). Dar sa fie clar ca Legea este cea care se razbuna, si nu Dumnezeu! Dumnezeu Il vede pe om perfect, ‘creat dupa imaginea (imaginatia) Sa’ si dotat cu ‘puterea stapanirii de sine’.

Continuarea aici
    Folositoare cuvinte, iar referitor la Legea Divină (care a fost si cunoscută prin Moise ) care in adevăr putem sa o vedem ca însuși Dumnezeu…”Taina ce-a ascunsă din veac” si de care încearcă Demonul sa ne facă sa nu o înțelegem..(prin “înțelepciune” ,eliminând credința si ascultarea cuvântului) că Dumnezeu este si “Gratierea” el oferă omului prin Hristos grațiere ( putere s.a.m.d.p) ,prin credința in EL!
    Dumnezeu coboară in “ lege “ sa ne scoată de sub lege..prin jertfa unică si VIE a lui Hristos!

TAINA LUMII si a UNIVERSULUI de care îngerii se mirau si taina ascunsă din veac..infaptuită si dăruită OMULUI ..sa fie asemenea LUI cu putere , sfintenie si har asupra Diavolului , LIBERI de sub orice lege in Hristos-Dumnezeu si putere in Hristos in cer si pe pământ ! Doar in EL.

Aceste versete F IMPORTANTE pt crestini, explică si vorbesc de la sine ! De aceea spune Hristos :” Eu sunt Calea , Adevărul si Viata doar prins mine ajunge la Tatăl “

Si sa vedem ce a însemnat Legea si cine este Hristos pt ea !
    Evanghelie după Ioan
    Cap. 1
    17. Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul şi adevărul au venit prin Iisus Hristos

Faptele Sf.Apostoli
    Cap. 13
    38. Cunoscut deci să vă fie vouă, bărbaţi fraţi, că prin Acesta vi se vesteşte iertarea păcatelor şi că, de toate câte n-aţi putut să vă îndreptaţi în Legea lui Moise,
    39. Întru Acesta tot cel ce crede se îndreptează
    .
    40. Deci luaţi aminte să nu vină peste voi ceea ce s-a zis în prooroci:
    41. "Vedeţi, îngâmfaţilor, miraţi-vă şi pieriţi, că Eu lucrez un lucru, în zilele voastre, un lucru pe care nu-l veţi crede, dacă vă va spune cineva".

24. Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credinţă.

“4. Aşa că, fraţii mei, şi voi aţi murit Legii, prin trupul lui Hristos, spre a fi ai altuia, ai Celui ce a înviat din morţi, ca să aducem roade lui Dumnezeu.
    5. Căci pe când eram în trup, patimile păcatelor, care erau prin Lege, lucrau în mădularele noastre, ca să aducem roade morţii;
    6. Dar acum ne-am desfăcut de Lege, murind aceluia în care eram ţinuţi robi, ca noi să slujim întru înnoirea Duhului, iar nu după slova cea veche.”

“Cap. 8
    2. Căci legea duhului vieţii în Hristos Iisus m-a eliberat de legea păcatului şi a morţii,”

“Cap. 11
    25. Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea.”

Cap. 15
    56. Şi boldul morţii este păcatul, iar puterea păcatului este legea.”

“Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel
    Cap. 3
    12. Legea însă nu este din credinţă, dar cel care va face acestea, va fi viu prin ele.
    17. Aceasta zic dar: Un testament întărit dinainte de Dumnezeu în Hristos nu desfiinţează Legea, care a venit după patru sute treizeci de ani, ca să desfiinţeze făgăduinţa.
    19. Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmaşul, Căruia I s-a dat făgăduinţa, şi a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor.
    21. Este deci Legea împotriva făgăduinţelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Căci dacă s-ar fi dat Lege, care să poată da viaţă, cu adevărat dreptatea ar veni din Lege.
    24. Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credinţă
    .”

O parabolă
    “21. Spuneţi-mi voi, care vreţi să fiţi sub Lege, nu auziţi Legea?
    22. Căci scris este că Avraam a avut doi fii: unul din femeia roabă şi altul din femeia liberă.
    23. Dar cel din roabă s-a născut după trup, iar cel din cea liberă s-a născut după făgăduinţă.
    24. Unele ca acestea au altă însemnare, căci acestea (femei) sunt două testamente: Unul de la Muntele Sinai, în Arabia, şi răspunde Ierusalimului de acum, care zace în robie cu copiii lui;
    25. Iar cea liberă este Ierusalimul cel de sus, care este mama noastră.
    26. Căci scris este: "Veseleşte-te, tu, cea stearpă, care nu naşti! Izbucneşte de bucurie şi strigă, tu care nu ai durerile naşterii, căci mulţi sunt copiii celei părăsite, mai mulţi decât ai celei care are bărbat".
    27. Iar noi, fraţilor, suntem după Isaac, fii ai făgăduinţei.
    28. Ci precum atunci cel ce se născuse după trup prigonea pe cel ce se născuse după Duh, tot aşa şi acum.
    29. Dar ce zice Scriptura? "Izgoneşte pe roabă şi fiul ei, căci nu va moşteni fiul roabei, împreună cu fiul celei libere".
    30. Deci, fraţilor, nu suntem copii ai roabei, ci copii ai celei libere.”

Versete mai multe si in capitolele acestea se vb de Lege.
    http://www.bibliaortodoxa.ro/cautare...Legea&carte=-2

*Sa nu ii punem lui Dumnezeu portavoce( cum încearcă unii , care doresc sa vadă raiul cu binoclu sau ajungând cu avionu ) pt ca logica si rațiunea ne joaca feste...cum Omul este cuvântător si Animalele nu..așa si DUMNEZEU atotputernic si creator poate cuvânta in nor,foc(ex lui moise) s.m.d..oriunde dorește...El focul il preface in răcoare ( ex cei 3 tinerii ) s.a.m.d*!

Cand oamenii nu aveau legea ,harul si puterea..Dumnezeu a coborât in aerul vital pamantesc pe care nu il vedem dar totuși exista...ii deschide “porțile” si vorbește spre îndrumarea oamenilor in flăcările norilor...Oamenii nu au “ primit” cuvântul , astfel El coboară in om pe pământ ,Hristos,..ca cel ce crede ,sa fie LIBER in trupul sau si sa “ lucreze ” ascultarea cuvantului ( refuzand “soptitul evei” ).
    "Daca oamenii nu ar fi vorbit despre Hristos...pietrele vorbeau"

. “Eu pe câţi îi iubesc îi mustru şi îi pedepsesc; sârguieşte dar şi te pocăieşte. Iată, stau la uşă şi bat; de va auzi cineva glasul Meu şi va deschide uşa, voi intra la el şi voi cina cu el şi el cu Mine.Celui ce biruieşte îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu, precum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui.”
    Ultima modificare făcută de Achilina; 03-October-2017 la 05:46 PM.
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Puncte: 25.547, Nivel: 48
    Progres nivel: 99%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Progres nivel: 99%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

http://forpedia.ro/showthread.php?50...l=1#post380625

Spiritualitatea nu e o joaca.:

Intr-un cuvant ,cel care cunoaste Legea Spirituala si nu o pune in practica, sufera in mod teribil consecintele!
    Teama de Dumnezeu (de Legea cauza-efect, actiune-reactiune) este INCEPUTUL… intelepciunii.
    Daca noi Intelegem ca cuvantul ‘DUMNEZEU’ inseamna ‘LEGE DIVINA’, multe pasaje din Biblie ni se vor clarifica.

‘Razbunarea este a Mea, si a Mea e rasplata!’, spune Dumnezeu (Legea). Dar sa fie clar ca Legea este cea care se razbuna, si nu Dumnezeu! Dumnezeu Il vede pe om perfect, ‘creat dupa imaginea (imaginatia) Sa’ si dotat cu ‘puterea stapanirii de sine’.

Iata ideea perfecta despre om, cum este inregistrata in Intelegerea Divina, asteptand ca omul s-o recunoasca, caci el nu poate fi decat asa cum se vede el insusi si nu poate deveni altceva decat ceea ce se vede el insusi ca devine.

Acest paragraf as spune ca se refera la Constiinta de sine. Daca tu traiesti impresii despre tine si nu ceea ce tu esti IN ADEVAR, atunci legic vei experimenta din intregul tau potential exact cat iti permiti tu singur sa te vezi a fi…Nimeni nu te limiteaza in experienta, decat proria ta viziune, mai grav chiar, iluzia ca tu te percepi si inca CORECT, din simplul motiv ca noi nu am venit sa ne constatam vietile ci sa le creem constient… si nici nu ar fi corect cred ca cineva sa pluseze, sa te oblige sa accepti ceea ce tu refuzi, din maretia cu care ai fost inzestrat. Facand abstractie de ADEVARATA TA IDENTITATE, de fapt nu faci decat sa afirmi indirect ca ai lectii neintelese, deci nici macar compasiunea nu se justifica.....

Continuarea aici

Daca INTELEPCIUNEA inseamna FRICA, nu prea avem ce discuta.
    Frica este reversul IUBIRII, este dualitatea(RAUTATEA) din noi.
    Ca sa ai o IDEE personala, mai intai trebuie sa scape de FRICA si derivatele sale, pana atunci esti doar un PION.
    Unde voi vedeti un D-zeu, eu vad un extraterestru care ne-a FABRICAT, nici macar creat.
    Oare cate sute de ani mai continua parodia cu "D-Zeul" gelos si razbunator?
    Ea [împărăţia] însă se află înlăuntrul vostru şi în afara voastră. Când vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi cunoscuţi şi veţi înţelege că sunteţi fii ai Tatălui cel Viu. Dar dacă nu vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi săraci şi voi înşivă veţi fi sărăcie. (TGTom. 3. Tom. 51. Tom. 113. Deut. 30,11-14. Luc. 17,20-25.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Facerea (Geneza)
    26.
    Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"

Oare cu cine vorbea "Dumnezeu"???
    Ea [împărăţia] însă se află înlăuntrul vostru şi în afara voastră. Când vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi cunoscuţi şi veţi înţelege că sunteţi fii ai Tatălui cel Viu. Dar dacă nu vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi săraci şi voi înşivă veţi fi sărăcie. (TGTom. 3. Tom. 51. Tom. 113. Deut. 30,11-14. Luc. 17,20-25.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.739
    Puncte
    160.693
    Nivel
    100
    Puncte: 160.693, Nivel: 100
    Puncte: 160.693, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,7%
    Activitate globală: 99,7%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Draga Ator, iti dau si nu dreptate. Esenta problemei nu o vom intelege in veci, s-au tot purtat discutii si inaintea noastra si vor fi si dupa....
    Indiferent cine e creatorul materiei noastre, deasupra la toti exista El, creatorul suprem, care a ingaduit aceste evenimente....Eu despre El vorbesc.
    Ca a coborat in materie, ca a spus/ lasat ceva dupa El, sa ne salveze prin porunci si Legi....toate lasa loc de interpretari. Vom vedea cand vom ajuge la El, care-i adevarul. Pana atunci speculam.

Ce vreau insa sa-ti spun este ca Intelepciunea vine nu din acea frica de pedeapsa ci " frica' de a nu gresi, de a nu te abate de la drumul corect. caci un intelept stie ca toate legile si poruncile sunt un cod de legi morale, de conduita si de iubire pt. semenul sau. teama de a nu afecta ce e in jurul sau, de a nu incalca spatiul celuilalt, de a nu-i face rau...toate duc spre acea intelepciune....

Dar cum spuneam mai sus: acelasi text -interpretari diferite...
    Undeva pe siteul lui Anatol Basarab( poate caut si gasesc unde), el spunea ca un aspect, o problema , se poate privi pe diferite nivele de intelegere, evolutie. Cel neinitiat va vedea ...nimic, acela care cunoaste cate ceva, va vedea in acel sens iar cel atotcunoscator va intelege o problema din multe puncte de vedere; straturi peste straturi, care nici macar nu sunt banuite de cel neinitiat....

Cam asa e peste tot. Unde ne situam noi....nu se poate spune...poate undeva in apropiere, poate in mezul prolemei...nu stim.
    Caci cel care stie cat de cat, stie ca nu stie nimic.

Multumesc, draga Achi, foarte frumoasa postarea ta!
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.470
    Puncte
    31.753
    Nivel
    54
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Ator Vezi Post
    Facerea (Geneza)
    26.
    Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"

Oare cu cine vorbea "Dumnezeu"???
    Mhm…..Oare cu cine vorbea ??????? Foarte simplu ! Daca citim mai departe Scriptura aflam răspunsul !

“A fost de la Domnul către Ieremia cuvântul acesta:
    2. "Ia-ţi un sul de hârtie şi scrie pe el toate cuvintele pe care ţi le-am grăit Eu despre Israel, despre Iuda şi despre toate popoarele, din ziua de când am început a-ţi grăi, din zilele lui Iosia şi până în ziua de astăzi;”
    Ieremia cap 36
    ( si mai sunt ex )

Tot așa a fost si atunci cu Moise !
    "Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Citat Postat în original de Ator Vezi Post
    Daca INTELEPCIUNEA inseamna FRICA, nu prea avem ce discuta.
    Frica este reversul IUBIRII, este dualitatea(RAUTATEA) din noi.
    Ca sa ai o IDEE personala, mai intai trebuie sa scape de FRICA si derivatele sale, pana atunci esti doar un PION.
    Unde voi vedeti un D-zeu, eu vad un extraterestru care ne-a FABRICAT, nici macar creat.
    Oare cate sute de ani mai continua parodia cu "D-Zeul" gelos si razbunator?
    Iti voi explica dar habar nu ai ce lucruri frumoase si înalte duci in derizoriu “gelozia lui Dumnezeu” si “frica înțeleaptă “ pentru ca ciuntești textul ,iar lucrurile duhovnicești încerci a le “ucide” prin sentimente umane trecătoare si limitate, alt ex este ca pag 1 se leagă cu pag 8 si 333 ..Scriptura nu este un supermarket si esti la raionul de legume sa alegi !

La fel cum am mai ex din punct de vedere Duhovnicesc despre Frica..așa este si cu “Gelozia”! ( cuvintele sunt limitate in a exprima realități duhovnicești )

Frica Duhovniceasca care o avem noi de Dumnezeu ( caci el nu poate avea de noi ) este exact inversul Geloziei Duhovnicești…( noi nu putem fi geloși pe EL ci doar El pe noi ) si am sa explic cat ne permit “cuvintele” omenești si exemplele!!

“Frica” de Dumnezeu ( frica in a nu dezamagii pe cel iubit s.a.m.d ) alunga absolut fricile lumești si omoară stăpânitorul acestei lumi Diavolul.
    Ex Aici:
    http://forpedia.ro/showthread.php?64...l=1#post379831
    Ex Aici:
    http://forpedia.ro/showthread.php?64...l=1#post379846
    Ex Aici:
    http://forpedia.ro/showthread.php?64...l=1#post379853

"Gelozia" lui Dumnezeu.
    Cum sotia ta iti aparține DOAR tie...si vei fi gelos daca o vei vedea iubindu-se cu un străin...așa si Dumnezeu este “gelos” cand tu OM aparții LUI ...iar Hristos de asemenea este profețit si prezentat de multe ori ca MIRELE NOSTRU….este gelos cand slujim chipurilor cioplite de noi ( atunci vitei ,stele etc etc..acum EU-L nostru il cioplim..si asamblam un Dumnezeu străin dupa bunul plac )

Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
    Cap11:
    “Căci vă râvnesc pe voi cu râvna lui Dumnezeu, pentru că v-am logodit unui singur bărbat, ca să vă înfăţişez lui Hristos fecioară neprihănită.
    3. Dar mă tem ca nu cumva, precum şarpele a amăgit pe Eva în viclenia lui, tot aşa să se abată şi gândurile voastre de la curăţia şi nevinovăţia cea în Hristos.”

Alta traducere spune clar : 2 Corinteni 11:2
    “Căci sunt gelos de voi cu o gelozie după voia lui Dumnezeu”

Dumnezeu ne iubește..iar EL a coborât smerit sa fie umilit si sa primească smerit povara noastră...El chiar ne iubește,sângele este pretul lui. El este “gelos”!
    Ieremia 31
    "Cu iubire veşnică te-am iubit şi de aceea Mi-am întins spre tine bunăvoinţa

Legea lui Dumnezeu si Hristosul “Grațierii”
    http://forpedia.ro/showthread.php?64...l=1#post380668

Ator..si pe tine te iubește ! Mai lăsa ciocănu si cuiele ! Vine Craciunul,Sărbătorim Nașterea Mântuirii omenirii...tu il aștepți cu ciocan si cuie ? Eu așa inteleg !
    Ap.Pavel:
    “Eu am încredere în voi, întru Domnul, că nimic altceva nu veţi cugeta; dar cel ce vă tulbură pe voi îşi va purta osânda, oricine ar fi el.”

Caci cel care stie cat de cat, stie ca nu stie nimic.
    Multumesc, draga Achi, foarte frumoasa postarea ta!
    ... din cugetarile lui Petre Tutea
    .Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul.

Socrate:"Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu".
    Filozofia este “ oarba” mântuirii , Hristos si Cuvântul Lui este lumina manturii! “ Calea , Adevărul si Viata”
    Ultima modificare făcută de Achilina; 03-October-2017 la 08:43 PM.
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.470
    Puncte
    31.753
    Nivel
    54
    Realizări:

Implicit

"O,Doamne,
    Cei care vor din cer să te răstoarne"

SUPERBA POEZIE scrisă in suferința închisorii si in Duhul martirilor creștini unici care au scris,au păstrat si propovaduit cu "sânge" Cuvântul Mântuirii !
    Psalmul 353 (dupa numărul unei celule din închisoare)
    de Petre Strihan

Doamne,
    Cei care vor din cer să te răstoarne
    Ne-au rupt din oase şi ne-au smuls din carne
    Ne-au pus obloane grele la fereastră
    Să nu vedem zidirea Ta măiastră.

Flămânzi şi goi ne-au aruncat în hrube
    Încovoiaţi de boală, roşi de bube
    Şi zilnic scurmă în acest gunoi
    Să vadă, câţi au mai rămas din noi.

Dar noi, din fund de iad şi de pe brânci
    Ne aplecăm pe tainele adânci
    Cu sufletul călcăm pe legi şi fire
    Şi ne-mbătăm c-un strop de nemurire.

Iar când groparii vin în ţintirim
    Noi din morminte le strigăm: "- Trăim"
    Fiindcă aici nu ne hrănim cu pâine,
    Ci cu nădejdea zilelor de mâine.

Şi-asupra lor apasă un blestem:
    Ne au în mână şi, tot ei, de noi se tem.
    Să tremure! Că noi cei din morminte,
    Vom trece peste ei! Vom merge înainte!

https://ortodoxiatinerilor.ro/poetii...93-psalmul-353
    Ultima modificare făcută de Achilina; 05-October-2017 la 07:34 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

Deseori ma gandesc la acest aspect, al dependentei sau placerii/ atasamentului pentru ceva....Am ajuns si eu la aceeasi concluzie, sunt si oameni deosebiti, care aleg acest " pacat", pentru a se putea tine fixati pe pamant o vreme.....Yoghinul tau, arata pe fata acest lucru-pofta de mancare inseamna de fapt chiar dorinta de a trai inca aici.Refuzand mancarea anunta nu ca moare de inanitie ci ca pleaca, prin renuntarea la viata aceasta. Interesant!
    Surioara, am gasit subiectul cu yoghinul "gurmand", incepand cu minutul 3.35.

Ultima modificare făcută de Ator; 06-October-2017 la 06:30 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.470
    Puncte
    31.753
    Nivel
    54
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Achilina Vezi Post
    "O,Doamne,
    Cei care vor din cer să te răstoarne"

SUPERBA POEZIE scrisă in suferința închisorii si in Duhul martirilor creștini unici care au scris,au păstrat si propovaduit cu "sânge" Cuvântul Mântuirii !
    Psalmul 353 (dupa numărul unei celule din închisoare)
    de Petre Strihan

Doamne,
    Cei care vor din cer să te răstoarne
    Ne-au rupt din oase şi ne-au smuls din carne
    Ne-au pus obloane grele la fereastră
    Să nu vedem zidirea Ta măiastră.

Flămânzi şi goi ne-au aruncat în hrube
    Încovoiaţi de boală, roşi de bube
    Şi zilnic scurmă în acest gunoi
    Să vadă, câţi au mai rămas din noi.

Dar noi, din fund de iad şi de pe brânci
    Ne aplecăm pe tainele adânci
    Cu sufletul călcăm pe legi şi fire
    Şi ne-mbătăm c-un strop de nemurire.

Iar când groparii vin în ţintirim
    Noi din morminte le strigăm: "- Trăim"
    Fiindcă aici nu ne hrănim cu pâine,
    Ci cu nădejdea zilelor de mâine.

Şi-asupra lor apasă un blestem:
    Ne au în mână şi, tot ei, de noi se tem.
    Să tremure! Că noi cei din morminte,
    Vom trece peste ei! Vom merge înainte!

https://ortodoxiatinerilor.ro/poetii...93-psalmul-353
    "Marii îngeri pe pământ coboară
    Şi se pleacă de sărută picoarele durerii." !!

„Oprită să urce în ceruri vreodată,
    Durerea n-are aripi să-şi facă vânt,
    Ci calcă peste lespezi, încovoiată,
    Înger pururi încătuşat de pământ.
    Adâncu-i glas n-ajunge la stele…
    Braţele-i vântură cenuşă şi lut
    Presărându-le peste răni grele.
    Dar Domnul a ales-o de la-nceput.
    În ochii ei luceşte încă neînţeleasă
    Lumina, semnul lui izbăvitor,
    Şi a pus-o mai presus, crăiasă
    Şi pildă, îngerilor tuturor.
    Ea nu ştie… dar când somnul o doboară
    În miezul nopţii şi-al tăcerii,
    Marii îngeri pe pământ coboară
    Şi se pleacă de sărută picoarele durerii.”

(Vasile Voiculescu)

Şi este îmbrăcat în veşmânt stropit cu sânge şi numele Lui se cheamă: Cuvântul lui Dumnezeu.
    (Apocalipsa 19:13)

"Poeti-dupa-gratii-semn-de-carte-207x1024.jpg Poeti-dupa-gratii-2010-coperta-2x88lsn25n4ja00rbfkb28.jpg"
    "În toiul urii dezlănţuite noi am luptat să ne disciplinăm asceza impusă şi să oprim efectele de imbecilizare, prin metodele noastre de rezistenţă. Am înţeles că slujirea unui ideal sfânt se face prin jertfă, iar jertfa este voluntară, şi se face prin iubire. Cea mai apropiată formă de iubire şi la îndemâna noastră era rugăciunea."
    "Lacrima se face Floare"
    http://manastirea.petru-voda.ro/2014...oda-anul-2010/
    Ultima modificare făcută de Achilina; 05-October-2017 la 09:52 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.527
    Puncte
    117.438
    Nivel
    100
    Puncte: 117.438, Nivel: 100
    Activitate globală: 74,0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Cu mare drag, pentru voi !

"Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.527
    Puncte
    117.438
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

"Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Evolutia si trezirea spirituala.
    De sammy11 în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 1718
    Ultimul Post: 27-November-2017, 11:21 AM
  2. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 23-August-2011, 05:34 PM
  3. Vindecarea divina
    De maria în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 22
    Ultimul Post: 05-January-2011, 04:00 PM

Permisiuni postare