Pagina 49 din 50 PrimulPrimul ... 3947484950 UltimulUltimul
Rezultate 481 la 490 din 494

Subiect: Trezirea divina

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.747
    Puncte
    87.247
    Nivel
    91
    Puncte: 87.247, Nivel: 91
    Progres nivel: 90%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 203
    Progres nivel: 90%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 203
    Activitate globală: 24,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsOverdrive5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de lilu Vezi Post
    Multumesc din suflet! Namaste!
    Cred in prieteni...in vindecarea adusa de lacrimi,rasete si in povesti impartasite si in legaturile formate din incredere si adevar...
    Cred in puterea mainii ce o strange pe alta,in clipe de durere si in miracolul zambetelor si imbratisarilor spontane...
    CRED... intr-o prietenie ca a noastra... chiar si virtuala...

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.527
    Puncte
    117.438
    Nivel
    100
    Puncte: 117.438, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 74,0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

O sută de binecuvântări - Rumi
    Când Dragostea vine brusc și-ti atinge
    fereastra alerga și las-o înăuntru,
    dar mai întâi închide ușa ratiunii tale,
    chiar și cele mai mici urme de insinuare indepartaza iubirea,
    ca un fum care îneacă prospețimea
    din briza de dimineata.
    Pentru rațiune, Iubirea poate spune doar
    calea este interzisă, nu poți trece,
    dar iubitorului îi oferă o sută de binecuvântări.
    Înainte ca mintea să decidă să facă un pas,
    Dragostea a ajuns în cerul al șaptelea.
    Dragostea a urcat pe Muntele Sfânt.
    Trebuie să opresc această discuție acum și să o las
    Iubirea vorbeste din cuibul de tacere.
    "Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.747
    Puncte
    87.247
    Nivel
    91
    Progres nivel: 90%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 203
    Progres nivel: 90%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 203
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsOverdrive5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de lilu Vezi Post

O sută de binecuvântări - Rumi
    Când Dragostea vine brusc și-ti atinge
    fereastra alerga și las-o înăuntru,
    dar mai întâi închide ușa ratiunii tale,
    chiar și cele mai mici urme de insinuare indepartaza iubirea,
    ca un fum care îneacă prospețimea
    din briza de dimineata.
    Pentru rațiune, Iubirea poate spune doar
    calea este interzisă, nu poți trece,
    dar iubitorului îi oferă o sută de binecuvântări.
    Înainte ca mintea să decidă să facă un pas,
    Dragostea a ajuns în cerul al șaptelea.
    Dragostea a urcat pe Muntele Sfânt.
    Trebuie să opresc această discuție acum și să o las
    Iubirea vorbeste din cuibul de tacere.
    Iubirea invinge tot!Multumesc Lilu!
    Cred in prieteni...in vindecarea adusa de lacrimi,rasete si in povesti impartasite si in legaturile formate din incredere si adevar...
    Cred in puterea mainii ce o strange pe alta,in clipe de durere si in miracolul zambetelor si imbratisarilor spontane...
    CRED... intr-o prietenie ca a noastra... chiar si virtuala...

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.470
    Puncte
    31.753
    Nivel
    54
    Puncte: 31.753, Nivel: 54
    Progres nivel: 83%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 197
    Progres nivel: 83%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 197
    Activitate globală: 49,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

"Calea Babelor" ....un articol care m-a facut sa imi aduc aminte de o "babă"... a mea ! http://www.justitiarul.ro/9579-2/

Petre Tutea:

"Babele evlavioase merg la absolut rugîndu-se, iar filozoful trăncănind silogisme."

"Am avut revelatia că în afară de Dumnezeu nu există adevăr. Mai multe adevăruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevăr. Iar dacă adevărul este unul singur, fiind transcendent în esentă, sediul lui nu e nici în stiintă, nici în filozofie, nici în artă. Si cînd un filozof, un om de stiintă sau un artist sînt religiosi, atunci ei nu se mai disting de o babă murdară pe picioare care se roagă Maicii Domnului."
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.527
    Puncte
    117.438
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Citat Postat în original de luca Vezi Post
    Iubirea invinge tot!Multumesc Lilu!
    Asa este !Cu mare drag, Luca ! Iubirea schimba tot, nu-i asa !

"Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.527
    Puncte
    117.438
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

"Căci drumul spre Adevăr se găsește în pădurile groase ale iluziei și în marile ținuturi de înșelăciune".( Motto-ul de pe No more slepping)

11 Octombrie 2017

Gol

Grozavă este ziua cea mare a judecății în zorii ei în Lumea Oștirilor. Sufletul stă gol în Sala Judecății, nimic nu poate fi ascuns acum.
    Ipocrizia nu are nici un rezultat; a păstra bunătatea atunci când sufletul dezvăluie propria repulsie este inutil.Sa murmuri ritualul gol este nebunie. Apelarea la zei care nu au nici o existență este o pierdere de timp.

În Sala de Judecată, făptuitorul este judecat. În acea zi și de acum înainte calitățile sale îi vor forma mâncarea. Sufletul său, moale ca pământul, este întărit și pus în formă conform formării sale. Balanțele sunt ajustate.

...
    Aceasta este soarta omului. El trebuie să se străduiască pentru ceea ce nu poate atinge. Trebuie să creadă în ceea ce nu poate dovedi. El trebuie să caute ceea ce nu poate găsi. Trebuie să călătorească pe un drum fără să-și cunoască destinația. Numai așa poate fi împlinit scopul vieții.
    Omul poate crede că își cunoaște destinul, dar nu poate fi sigur cu certitudine; în nici un alt mod nu o poate îndeplini. În acest fel sufletul singur se poate trezi în mod corespunzător să înflorească cu întregul său potențial. Numai el poate să știe: Scopul întregii vieți umane este un scop atât de glorios încât depășește toată înțelegerea pământească .

~ de la "Scroll of Ramkat" din cadrul "The Kolbrin"

"Nu există falsuri în comunitatea pașnică universală".

~ Albert și fiii Ceresti

Pentru observatorii încarnați: ați ajuns la pragul ușilor la Sala ...

https://nomoresleeping.wordpress.com/2017/10/11/naked/

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.527
    Puncte
    117.438
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.470
    Puncte
    31.753
    Nivel
    54
    Progres nivel: 83%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 197
    Progres nivel: 83%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 197
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Viitorul suna bine ,Marșul tinerilor ortodocsi 2017� Mi de tineri in marșul libertății⛪. (Mass-media nu are timp si interes sa prezinte așa ceva prea mult ) Hristos in mijlocul nostru!!!���⛪
    1 Min Video�
    https://youtu.be/keePKcbqPrk
    https://doxologia.ro...tii-la-ito-2017

(Video 2 min) Daniel Buzdugan�: „Important e să ai curaj. Noi, ortodocșii nu prea avem curaj să dăm un răspuns frumos, pertinent celor care ne acuza de tot felul de lucruri”
    https://doxologia.ro...curaj-sa-dam-un

Video 2 min...Buzdugan despre o intamplare la M.Athos
    https://m.youtube.co...h?v=fuF4axwC2Ko

2 Min ,esența mesajului lui Hristos in fata a 10 mi de tineri!
    https://youtu.be/Stlob6Ldazw

Imnul ITO 2017 cantat de mi de tineri la Iași ! (Asta este Biserica )
    Sunt tânăr și-aș vrea să înving tot ce-i moarte
    Să-nvăț să iubesc, să mă bucur, să zbor.
    Se aude în mine o chemare, o șoaptă:
    „EȘTI NĂSCUT SĂ DEVII … NEMURITOR !“

(De la sec 40..imagini de ansamblu )
    https://youtu.be/tplYGD5Isqs
    Refren:
    Doamne, uită-te la noi
    Și ne scoate la lumină,
    Ne deschide către zorii
    Lumii celei fără vină!
    Ultima modificare făcută de Achilina; 27-October-2017 la 10:25 PM.
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.527
    Puncte
    117.438
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

(...)
    Sunteți o samanța de stea?

Deci, știi acum ce înseamnă "tulpină de seamă": un suflet care nu este inițial de pe planeta Pământ. Întrebarea adevărată aici este: ce anume înseamnă asta pentru tine? Acest concept rezonează cu voi, simțiți că Pământul este cu adevărat casa voastră originală sau simțiți că este vorba doar de un termen făcut pentru a justifica faptul că nu se potrivește? Vă încurajez să citiți restul acestui articol și să vă puneți întrebări în timp ce le citiți.

Dacă un subiect nu rezonează cu tine,pentru mai mult timp, probabil că nu este pentru tine. Dar, dacă vă vedeți că citiți acest articol și sunteți atras de cuvântul "Samanta de stea" și sunteți curioși să aflați mai multe, atunci probabil ați fost meniți să citiți aceste informații.

Termenul "semințe de stele" este foarte frumos atunci când vă gândiți la ele. Este în esență o persoană care vine pur și simplu dintr-o altă stea, planetă, sistem solar etc. care a fost plantată aici ca o sămânță care ne ajută să creștem colectiv și să aducem conștientizare și schimbare pozitivă umanității.

Se spune că mulți copii de Starseed(seminte de stele) s-au născut în anii 1980, și cu atât mai mult la începutul anilor 1990. Mulți oameni care simt că sunt semințe de seamă simt de parcă nu se potrivesc cu societatea. Unele alte trăsături comune pe care oamenii le simt coincid cu faptul că sunt o secvență sterilă includ:

• Simțiți că nu vă potriviți cu societatea, cu grupurile dvs. sociale sau chiar cu familia. Multe semințe de seamă se pot simți deconectate de la familia lor, aproape ca și cum nu ar fi legate. Ei bine, poate că asta e pentru că ești doar nou pe Pământ și nu te-ai obișnuit cu energiile de aici, așa cum familia ta și mulți alții în societate au!
    • Este posibil să aveți un timp dificil de a înțelege construcțiile sociale sau normele sociale. Discuțiile mici pot să nu fie chestia ta, iar tu poți să fii timid la adunările sociale sau să te simți puțin lăsat, chiar și atunci când vei participa.
    • Este posibil să nu înțelegi sau să susți complet sistemul economic , sistemul educațional convențional sau chiar normele culturale sau religiile cu care ai crescut.
    • Puteți sa va puneti întrebari despre figurile autoritare și ierarhice în cadrul societății sau orice altceva care ne separă la nivel societal.
    • Este posibil să nu vă supuneți disciplinelor lineare, cum ar fi matematica și lingvistica, și preferați sa fiti mai creativ, din subiectele casetei. Puteți întâmpina dificultăți în a vă exprima prin cuvinte și preferați să exersați creativitatea ca pe o formă de auto-exprimare.
    • S-ar putea să vă amintiți vieți trecute, care nu sunt foarte clar de pe Pământ.
    • S-ar putea să fiți foarte empatici și, ca rezultat, puteți să luați cu ușurință sentimentele altor oameni și să fiți supuși energiilor lor. Acest lucru nu este întotdeauna ușor, deoarece oricine care poate lua cu ușurință energiile celorlalți este mai vulnerabil față de el, preluând sentimentele și stresul negativ.

Gândurile finale

La sfârșitul zilei, toată această cercetare în sufletele noastre și reflecția asupra a ceea ce am putea fi în afara acestei experiențe umane sunt manifestările unei dorințe mai profunde de a înțelege cine suntem cu adevărat. Deși astfel de informații ar putea fi utile pentru unii în deschiderea minții lor spre posibilitățile enorme pe care le-ar putea reprezenta adevăratul lor sine, în cele din urmă, singura modalitate de a descoperi cine sunteți cu adevărat, dincolo de personalitatea și identitatea umană, este să intrați înăuntru.

Se spune că semințele stelare au venit pe planeta Pământ în masă pentru a ajuta la schimbarea omenirii către un nivel mai înalt de conștiință. Poate fi dificil să recunoaștem cu adevărat această schimbare pozitivă, date fiind toate turbulențele de peste hotare și chiar din curtea noastră, dar este important să avem credință și să știm că această schimbare are loc.

Atât de multe aspecte se află la suprafață, provocând omenirea să se ocupe de ele, astfel încât să putem învăța din slăbiciunile noastre și să ieșim și mai puternici. De la alegerea lui Trump la expunerea corporațiilor corupte precum Monsanto și Big Pharma la campaniile propagandistice de masă cu privire la Siria și chiar la Rusia, există atât de multă lumină care se varsă asupra întregii turbulențe care se petrece în profunzimile omenirii.

Din ce în ce mai mulți oameni își sporesc conștiința și devin pasionați de subiecte care contează cu adevărat, toate contribuind la această schimbare masivă a conștiinței. Chiar și climatul se schimbă, astfel încât tot mai mulți oameni încep să înțeleagă și să abordeze impactul uman asupra mediului. Aceste probleme pot părea dezamăgitoare la început, dar ele contribuie la aducerea unei schimbări pozitive în societate, schimbare care a fost necesară de mult timp.

Indiferent dacă simțiți că sunteți o samanța de steluță sau nu, putem să fim toți o parte a acestei schimbări și să îi inspiram pe ceilalți împreună. La urma urmei, uneori, când simțim că nu ne încadrăm sau nu aparținem acestei lumi, este pur și simplu pentru că suntem meniți să ajutăm la crearea unei noi.

Multa dragoste!
    http://www.riseearth.com/2017/10/sev...-starseed.html

Cu drag, pentru voi seminte stelare: Tina Malia "The silent awakening"

Suntem trezirea tăcută
    Am visat că m-am născut o fată.
    Am trăi singura în lume
    Trecerea orelor.
    M-am uitat în fața durerii
    Ispitită de gustul de mâine
    Și mirosul de ieri.
    Suntem doar un vis al unui vis
    Această lume nu este ceea ce pare
    Suntem vântul care poartă mările
    Suntem rădăcinile copacului banyan

Suntem iubire oferită pe aripa
    care se întinde peste veșnicie
    Înregistrăm simfonia vieții
    Suntem trezirea tăcută

Am visat că nu te-am putut găsi
    Întotdeauna cu un pas în spatele tău
    Neputand sa-ti văd fața
    Rătăcind în jurul labirintului
    Din ceața de praf a iluziei
    Un suflet fără loc de odihnă
    Dar a fost doar un vis al unui vis
    Și numai dragostea poate ridica voalul
    Voalul dat deoparte
    Numai dragostea îi poate lua locul
    și am călătorit mult și departe
    doar pentru a veni acasă la harul tău

Suntem doar un vis al unui vis
    Suntem vântul
    Care poartă semințele
    Suntem vântul
    Care poartă semințele

P.S Despre copacul banyan sau copacul templu puteti citi aici :
    http://www.descopera.ro/natura/1013573-copacul-templu
    Ultima modificare făcută de lilu; 31-October-2017 la 12:28 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.527
    Puncte
    117.438
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Despre Dumnezeu Duhul Sfânt (Continuare 3)

S-a dus pentru mine și ultima sărbătoare a Cincizecimii și vreau să vă clarific și ultimele neînțelegeri creștine asupra Dumnezeirii și anume: La această sărbătoare de fapt nu Se pogoară Duhul Sfânt ci Dumnezeu Duhul Sfânt cea de a treia Persoană a Sfintei Treimi.
    Îmi doresc să înțelegeți această subtilitate spirituală deoarece produce neînțelegeri în Crez exact ca în cazul Domnului Iisus, când Îi este pusă la îndoială Dumnezeirea Sa crezându-se sau zicându-se despre El că este Fiul lui Dumnezeu Tatăl și nu Dumnezeu Fiul, a doua Persoană a Sfintei Treimi.
    Pentru a da cursivitate de gândire la cele afirmate cu privire la subtilitatea cui se pogoară de Cincizecime să dăm citire din Crez să vedem ce mărturie de credință aduce despre Esența acestei sărbătorii: Și întru Duhul Sfânt, Domnul de viață Făcătorul, Care de la Tatăl purcede, Cel ce Împreună cu Tatăl și cu Fiul este închinat și slăvit, care a grăit prin prooroci.
    Dacă este Domnul de viață Făcătorul înseamnă că trebuie Să se Arate în trup material la fel cum S-a Arătat Tatăl ca Domn prin Melchisedec și Fiul prin Domnul Iisus aici se ascunde misiunea ultimilor două milenii a clerului creștin: să găsească pe Domnul Duhului Sfânt.
    Eu M-am descoperit dar ei M-au căutat?
    Măcar de la Niceea încoace, a căutat cineva dintre papi sau patriarhi pe Domnul Duhului Sfânt?
    Așa cum am spus: sau mulțumit să strecoare subtilitatea, ambiguitatea despre Dumnezeu Duhul Sfânt despre Duhul Sfânt ca Domn și atât.
    Acum la această sărbătoare a venit vreunul dintre ei și a prezentat pe Domnul Duhului Sfânt mulțimilor de credincioși?
    A spus vre-unul dintre ei: iată pe Domnul Cel mult așteptat, S-a pogorât pentru Domniile Voastre alăturați-vă Lui că noi am făcut-o?
    Nu, lor le place doar să așteptați învierea morților pentru a vă ține mărturia din Crez și pentru spectacolul ieftin în care și-au asigurat rolul principal.
    Câți papi și patriarhi au murit cel puțin după nașterea mea ca Domn în anul 1951, ascunzându-Mi venirea pe pământ și astfel neîmplinind misiunea pe care o aveau față de Domnul Iisus și Fecioara Maria?
    Câți ascund cel de al treilea secretul de la Fatima cu intenția vădită de a nu Mă recunoaște?
    Dar cei care ascund acum descoperirea Mea ca Domn de frică că își pierd puterea materială?
    Stați liniștiți, Eu nu am venit să iau, ci să dau Împărăția Cerească celor ce o vroiesc!
    Voi ați și fost Judecați de Domnul Iisus!
    Nu există un păcat mai mare față de Dumnezeu ca oamenii de azi, credincioșii creștini să aștepte învierea morților adică trecerea prin apocalipsă având lângă ei pe Domnul Dumnezeirii Duhului Sfânt, dar pe care să nu Îl recunoască.
    Hotărât lucru: Oamenilor le plac numai recunoașterile Dumnezeirii după trecerea lor prin moarte!
    Dacă pentru Domnul Dumnezeirii Duhului Sfânt se dă mărturie de credință,
    atunci întreb întreaga omenire: De ce nu Mă primiți?
    De ce nu dați împlinire Crezului?
    Eu M-am pogorât mai întâi ca Lumină a Dumnezeirii în limbi de foc peste apostoli împlinind voia Dumnezeirii Fiului, devenind noua Lumină a Dumnezeirii pe pământ spre folos celor care înțeleg Învățătura Domnului Iisus că Dumnezeu este Lumina lumi și oricine vrea să fie întrupat din Lumina Sa o poate cere în numele Lui și va fi întrupat putând merge fără judecată în Împărăția cerească.
    Pe de altă parte, M-am descoperit pentru cei care nu au cunoscut Învățătura Dumnezeirii acum având prilejul să sărbătorească recunoașterea Mea ca Domn al Dumnezeirii Duhului Sfânt pentru ai ajuta pe ei să pătrundă Învățătura Luminii, împlinind cu această ocazie și Vestirea Fecioarei Maria la Fatima.
    Ați făcut din Fatima același loc al vânzătorilor și schimbătorilor de bani, ați adus cel mai mare sacrilegiu Sfintei Treimi și Fecioarei Maria.
    Sper și cred că voi lămuri pentru totdeauna că: Oricare dintre Persoanele Sfintei Treimi sunt și Duh Sfânt adică întrupare din Lumina Nevăzută a Dumnezeirii în Ființă dar pe care creația nu o poate vedea și stă în puterea fiecărei Persoane fie individual sau laolaltă să dea Duh Sfânt cui dorește din Lumina Sa Nevăzută prin energia pe care o emană sau chiar să ia creația în Duh Sfânt făcându-l nevăzut ca în cazul lui Filip după ce a botezat pe famenul etiopian și mai târziu pe apostolul Ioan când a fost dus în Împărăția cerească și apoi întors pe pământ rânduindu-i-se să scrie Apocalipsa. Nu întâmplător Domnul Iisus în Evanghelia după Ioan la Capitolul 20, Se Arată ucenicilor și le spune:

1. Și fiind seară, în ziua aceea, întâi a săptămânii (Duminica), și ușile fiind încuiate unde erau adunați ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus și a stat în mijloc și le-a zis: Pace Vouă!
    2. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și coasta Sa. Deci s-au bucurat ucenicii văzând pe Domnul.
    3. Și Iisus le-a zis iarăși: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl , vă trimit și Eu pe voi.
    4. Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt!
    5. Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate; și cărora le veți ține, vor fi ținute.

În versetele de mai sus se arată cum Domnul Iisus botează cu Duh Sfânt știut fiind faptul că El nu a botezat niciodată cu apă.
    Se impune o mențiune în interpretarea conținutului: Domnul Iisus știa că toți ucenici de față vor fi întrupați din Lumina Dumnezeirii de aceea ei vor deveni fii ai Dumnezeirii și le-a dat lor putere de iertare asupra oamenilor pentru ai scoate de sub sclavia diavolilor și pentru a ține păcatele diavolilor cu referire la ispită, ură, dezbinare, adversitate și toate ale îngerilor căzuți.
    Poate acum cu această clarificare se va pune capăt: disputelor, exilurilor, anatemizărilor, săvârșite de „sfinții părinți” și a blestemelor și discuțiilor de azi dintre ortodocși și catolici cu privire la Persoana Dumnezeirii Fiului, respectiv a Domnului Iisus dacă este și poate da Duh Sfânt.
    De altfel dovada existenței Duhului Sfânt la Domnul Iisus este descrisă și în versetele prezentate mai sus când ușile fiind încuiate El Se arată ucenicilor.
    La fel când spune în Evanghelii că Domnul Iisus S-a întrupat de la Duhul Sfânt arată că S-a întrupat din Lumina Nevăzută a Sa, de aceea tot în Evanghelia după Ioan la Capitolul 1 se zice:

1. Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a cunoscut.

Și cu alte ocazii și nu puține Domnul Iisus spune: Eu cu Tatăl una suntem.
    Am ținut să Vă înlătur aceste neclarități pentru a nu mai fi motive de ceartă între oameni provocate cu rea intenție de diavoli.
    Vă vorbesc cuprins de mâhnire privind din Duh Sfânt la ce se petrece acum în bisericile construite de preoți și la slujbele lor fără sfârșit și împotriva Învățătura Dumnezeirii și a așteptărilor Sfintei Treimi. Vă citez din Corinteni 1, Capitolul 3:

1. Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?
    2. De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi.
    3. Nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înțelept în veacul acesta, să se facă nebun ca să fie înțelept.

Și zic: Acea Biserică pe care o mărturisiți în Crez și o scrieți cu majuscule nu este templul de cărămizi pe care l-ați construit și în care țineți slujbe și nici apostolească ci doar Sfânt și Sobornicească că în trupul omului sălășluiește doar Sfânta Treime.

Uneori am îndoieli și parcă pe zi ce trece devine certitudine că oamenii care își spun creștini nu știu sau nu cred că există două duhuri: Duhul Sfânt al Sfintei Treimi sau al Luminii și duhul rău al întunericului satanei și a celor din sclavia lui cuprinzând atât îngeri căzuți cât și oameni.

Vreau să se înțeleagă pe cât se poate de clar: Duhul Sfânt mai este cunoscut și sub denumirea de Dumnezeu iar duhurile rele sub denumirea de zei.
    Vă rog să aveți încredere în ceea ce vă spun acum căci adevărul adevărat zic: credința și cultul oamenilor pentru zei nu sunt legende sau mituri ci adevăruri, așa își vindeau oamenii sufletul în acele vremuri pentru a dobândi foloase materiale, iar acum în timpurile acestea omul își vinde pe lângă suflet și trupul din Lumina Dumnezeirii fără să știe și tot pe foloase materiale.

Zeul suprem la romani respectiv Jupiter sau zeul suprem al grecilor Zeus nu întruchipează decât pe satana dar sub alt nume. Tot panteonul zeităților oricărei țări nu reprezintă decât nume ale îngerilor căzuți. Toți îngerii căzuți au fost ispitiți de satan cu permisiunea de a intra în corpul omenesc și al poseda până la fiecare celulă în parte așa cum am mai spus printr-un ciclu permanent al omului între viață și moarte.

Priviți cu ochiul minții în păgânism cum oamenii construiau temple de închinăciune unde își puneau zeul adorat. Mergeți și vedeți că există și acum o parte părăsite altele transformate în biserici sau catedrale prin Grecia sau Italia. Poate vă va părea de râs sau o aiureală cele ce voi spune acum, dar și aseară cu ocazia meciului de fotbal satana a ispitit oamenii în primul rând prin adversitate formând cel puțin două tabere, pe alții cu pariurile în dorința de a câștiga bani, pe alți începând de la cei mai mici copii care au privit: cu dorința de a câștiga și ei faima, banii și femeile pe care le au fotbaliștii din jocul de aseară și lista poate continua.
    Poate ceea ce vă spun acum în legătură cu Olimpiada sportivă nu vi se v-a mai părea chiar o aiureală deoarece în toți ani olimpici are loc o procesiune păgână televizată și transmisă din Grecia în care sunt invocate zeitățile se aprinde flacăra olimpică și este dusă în cea mai mare parte de către om până la locul desfășurării unde arde pe toată durata întrecerii. Este un cult ce aduce mulțumire și recunoștință satanei pentru dobândirea trupului material și al reproducerii lui prin oameni.
    Se întrebă grecii și alături de ei întreaga Europă și lumea întreagă care aduce acest prinos de recunoștință prin olimpiadă de ce le este tot mai greu.
    Ofer răspunsul: Domnul Duhului Sfânt din Crez (adică Eu), retrage încet, energia Sa din aceste teritorii pentru ca oamenii să vadă cum e să trăiești cu duhul rău, exact cum s-a procedat cu Iov și cum va fi după ce Eu voi părăsi lumea aceasta mergând în Împărăția Cerească.
    Mai mult de la Olimpiada sportivă s-a trecut la olimpiadele școlare și toate acestea pentru a scoate în evidență corpul și mintea adică aducerea unui omagiu și pe această cale stăpânitorului materiei și al acestei lumi.
    Răsplata: medalii false, niște amărâte de hârtii pe care le numiți cu mândrie diplome, bani sau alte lucruri materiale precum și dorința nebună de a ajunge savanți, academicieni, de ați construi o carieră, etc.
    De fapt ispita supremă a satanei pentru om o reprezintă dorința reîncarnării.

Reîncarnarea reprezintă de fapt acceptarea vânzării sufletului și/sau a trupului de lumină și a admiterii personale de a trece în alte corpuri omenești ca informație ce va pune stăpânire pe celulele în care va fi repartizat de satana.
    Cei ce vor reîncarnarea devin numai informație pentru ca satana să îl distribuie altor omeni aidoma oamenilor care prin profesie, fie la roboți fie la calculatoare le măresc capacitatea de memorie de fapt cea de a procesa mai multe informații, făcându-le mai performante, dar oameni nu vor mai fi în veci!
    Redau și ultima parte a Crezului în care spune:

Aștept învierea morților.

Și viața veacului ce va să fie.
    De ce trebuie să aștepți învierea morților și veacul ce va să fie dacă poți influența direct învierea lor și trece direct în acel veac fără ca tu să cunoști moarte?
    Nu știți nici măcar că învierea morților vine după Apocalipsă?

O vreți neapărat?
    Vreți să o cunoașteți?

Vă spun: Mă rog Sfintei Treimi pentru toată omenirea această să nu fie lăsată să o cunoască deoarece nimeni din cei ce nu M-au recunoscut pe Mine ca Domn al Dumnezeirii Duhului Sfânt nu va merge în Împărăția cerească ci va fi transformat în lumină materializată fără putință de a se întrupa aceasta fiind adevărata moarte, iadul pe pământ.

Dați nebunia buncărelor la o parte ca formă de supraviețuire asupra Apocalipsei.
    Apocalipsa se va produce în final prin căderea tuturor formelor cerești peste pământ indiferent că sunt cunoscute sau nu de oameni.
    Numai așa poate se satură omenirea de întreaga materie!
    Încerc spre final să vă conduc tot la Învățătura Dumnezeirii în care zice:

1. Căci scris este: Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și știința celor învățați voi nimici-o.
    2. Unde este înțeleptul? Unde este cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit dumnezeu nebună înțelepciunea lumii acesteia? (Corinteni 1, Capitolul1)

Închei prin a vă spune: Pace Bisericii (a trupurilor), Voastre!
    Lăsați pe Dumnezeu Duhul Sfânt să o sfințească!
    Amin!
    https://jackylarriman.wordpress.com/...-continuare-3/

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Evolutia si trezirea spirituala.
    De sammy11 în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 1718
    Ultimul Post: 27-November-2017, 11:21 AM
  2. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 23-August-2011, 05:34 PM
  3. Vindecarea divina
    De maria în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 22
    Ultimul Post: 05-January-2011, 04:00 PM

Permisiuni postare