Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 20

Subiect: De ce sa fac un bine cuiva ?

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2012
    Posturi
    549
    Puncte
    66.961
    Nivel
    80
    Puncte: 66.961, Nivel: 80
    Puncte: 66.961, Nivel: 80
    Progres nivel: 32%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.089
    Progres nivel: 32%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.089
    Activitate globală: 99,7%
    Activitate globală: 99,7%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points31 days registered1000 Experience Points5000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteranOverdrive50000 Experience Points

Implicit De ce sa fac un bine cuiva ?

Cand facem cuiva un bine,ne gandim mai intai la ce avantaje avem noi ? sau multumirea sufleteasca reprezinta mai mult?
    Dand din bunatatea noastra altora, contribuim la creearea unei lumi mai bune si mai frumoasa .
    Voi ce parere aveti?
    Ultima modificare făcută de CarmenOlga; 19-October-2012 la 09:30 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.267
    Puncte
    96.413
    Nivel
    96
    Puncte: 96.413, Nivel: 96
    Puncte: 96.413, Nivel: 96
    Progres nivel: 69%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 637
    Progres nivel: 69%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 637
    Activitate globală: 62,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Erena Vezi Post
    Cand facem cuiva un bine,ne gandim mai intai la ce avantaje avem noi ? sau multumirea sufleteasca reprezinta mai mult?
    Dand din bunatatea noastra altora, contribuim la creearea unei lumi mai bune si mai frumoasa .
    Voi ce parere aveti?
    17. Drept aceea, cine ştie să facă ce e bine şi nu face păcat are. (Iac4,17)
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    2.003
    Puncte
    59.466
    Nivel
    75
    Puncte: 59.466, Nivel: 75
    Puncte: 59.466, Nivel: 75
    Progres nivel: 62%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 584
    Progres nivel: 62%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 584
    Activitate globală: 0%
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Nae Vezi Post
    17. Drept aceea, cine ştie să facă ce e bine şi nu face păcat are. (Iac4,17)
    Scrisoarea de dragoste a unui irlandez pentru România: „N-am mai primit un astfel de ajutor la niciun hotel din lume“

Ajutat de oamenii din Zărneşti

John Mullins a trimis pe adresa redacţiei „Adevărul“ şi o fotografie pentru a demonstra că românii îţi sar imediat în ajutor. „Imediat după ce maşina noastră a făcut pană la Zărneşti, trei bărbaţi care lucrau la săparea unui şanţ pentru a introduce o conductă în pământ s-au oprit şi au venit să ne ajute. Cel mai tânăr dintre ei a arătat spre el şi a spus mecanic, singurul cuvânt pe care ambii l-am putut înţelege. A descoperit că nu aveam roată de rezervă în maşină şi m-a transportat până la Zărneşti la o vulcanizare. Acesta a fost cea mai plăcută experienţă a vacanţei noastre în România, atâta bunătate din partea unui străin. Ajutorul mecanicului a fost doar un exemplu din atitudinea extraordinară pe care am întâlnit-o aici în România. Un alt exemplu al ospitalităţii Românilor a fost chiar în prima zi a excursiei când GPS-ul a cedat. Am ajuns la Hotelul Regal din Sinaia, iar Alex de la recepţie s-a uitat pe internet şi a aflat cum ne poate rezolva problema. Nu am mai primit un astfel de ajutor la niciun hotel din lume“, mai scrie John Mullins.

Citeste mai mult: adev.ro/obfiyj

http://adevarul.ro/locale/brasov/scr...20e/index.html

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.041
    Puncte
    80.689
    Nivel
    88
    Puncte: 80.689, Nivel: 88
    Progres nivel: 30%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.261
    Progres nivel: 30%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.261
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de CarmenOlga Vezi Post
    Oare cum poti face un bine altcuiva,hranindu-l sistematic cu stiri negative( preluate din media sau de pe alte bloguri) ani si ani de zile,producandu-i o stare proasta,cu o vibratie joasa nebenefica organismului?Nu spun ca depinde mult si modul cum iti sunt furnizate informatiile.Exact asa ma simt de ceva timp citind ce se scrie pe aici.Stiu ca nu intereseaza pe cineva cum ma simt eu,si nu doar eu, -daca nu-mi place sa nu mai vizitez acest loc,nu?

Doar ca ar fi bine daca tot suntem pe aici, sa gasim un climat placut de unde sa ne luam puterea necesara,sa gasim un echilibru pe care ni-l pierdem din cauza factorilor externi.

Ati lasat sa se inteleaga ca in luna august pot fi cutremure,de-ar fi asa,ce am putea face?Plecam din casele noastre si locuim in pesteri,in parcuri,toata aceasta perioada?Poate raspunde cineva ce masuri/precautii ia in luna aceasta?

Ce faceti daca in timpul cutremurului nu sunteti acasa si nici ceilalti membrii ai familiei?

Poate sa-mi spuna cineva cum putem interpreta noi mesajele,cand doar divinitatea cunoaste planul in ansamblu?
    Eu consider ca ne credem prea interesanti intrepretand mesajele dlui Istrate,noi creatia suntem mai tare decat Creatorul? parerea mea.
    1.E posibil sa credem ca e chiar azi , sau saptamana asta sau cealalta,.... nu e deloc important pentru ceilalti pentru ca e doar propria noastra parere. Asta se omite adeseori sa se spuna, poate si pentru faptul ca se subantelege.

2.E adevarat ca pana la urma ar trebuie sa se numere aceste pareri si sa se spuna ...pana acum am " stabilit" ca e cutremur de 43 de ori si nu a fost , dar poate a 44 oara e cu noroc ... ))) ( ca la loto , nu castiga mai nimeni, dar exista perseverenta )

3. Nici domnul Istrate nu stie la momentul actual cu siguranta cand va fi .... nici macar daca va fi anul acesta , desi in presa asa s-a spus, insa sti ca in Romania nu numai ca ti se pun in gura spuse si nespuse, dar se si rastalmacesc , ...ba chiar se judeca oameni si se imparte dreptatea .... asa ca ce sa mai vorbim ...

4.Cand va fi sa fie, va fi indiferent daca vrem sau nu , desi e posibil sa nu fie nici in 20 de ani de acum inainte...pentru ca vorba domnului Istrate si nu numai a dumnealui : unele lucruri se mai schimba in timp , mai intervin modificari ...si cine suntem noi sa stim ce se poate modifica ( si in ce mod ) si ce nu ???

5.Maine poimanine se fac 9-10 ani de cand tot vorbim despre " inevitabil" si totusi ...... , ce bine ca Dumnezeu nu se ia dupa noi !!!

Si pentru ca e weekend : Sti cand rade Dumnezeu mai cu pofta ? Cand omul isi face planuri !

PS. Despre interpretarea mesajelor

oricine poate interpreta mesajele in fel si chip si asta nu inseamna ca se si pricepe , daca ar fi existat asa ceva , acea persoana ar fi fost cooptata pana acum de domnul inginer . Insa totusi daca pastram simtul masuri putem realiza ca nici macar cel ce le primeste, nu stie in totatlitate cu exactitate la ce se refera fiecare mesaj , asa ca noi toti doar bajbaim prin necunoscut....
    Ultima modificare făcută de virgil777; 06-August-2016 la 06:19 AM.
    Lumina lumineaza in intuneric si intunericul n-a biruit-o!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.041
    Puncte
    80.689
    Nivel
    88
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

constient sau inconstient , toate acestea servesc la un singur lucru : masele se pot controla mai bine daca sunt stapanite de sentimentul de frica ! cati sclavi stapani pe situatie si echilibrati mental si emotional ati vazut ? ....( stirile de la ora5 , stririle in general asta fac) .

in mod evident se cunoaste si faptul ca in cazul unei frici extreme se pierde controlul subiectului, asa ca nu este de dorit. Solutia este alimentarea unui sentiment de frica , nesiguranta, instabilitate, indoiala (etc) permanent la un nivel suficient pentru a slabi si controla masele de oameni , dar nu atat de puternic pentru a pierde fraiele din mana.

oare la nivel mondial nu se petrece absolut nimic bun , moral, pozitiv, tonic , demn de a fi dat exemplu ? oare viata e facuta doar din omoruri, talharii, violuri, accidente terifiante ?

Apropos de hotii de la skynews : daca si pentru macar o singura zi adevarul ar putea fi prezentat la tv , ar schimba fundamental mersul intregii omeniri pentru ca valoarea minciunii in care traim ar fi pe deplin revelata!
    Ultima modificare făcută de virgil777; 13-August-2016 la 09:06 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    584
    Puncte
    16.877
    Nivel
    39
    Puncte: 16.877, Nivel: 39
    Puncte: 16.877, Nivel: 39
    Progres nivel: 54%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 373
    Progres nivel: 54%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 373
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points

Implicit

Cuvinte care iti vor schimba viata... totul depinde doar de noi...
    http://www.avantaje.ro/articol/succe...de-tine-569430

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.041
    Puncte
    80.689
    Nivel
    88
    Realizări:

Implicit

mass media in general e controlata! de cine ? De cine are interes in manipularea ei : marile corporatii - manipularea opiniei publice in vanzarea/cumpararea anumitor produse ( de la pasta de dinti, si piramidoane , la actiuni cotate la bursa ) . Chiar si guvernele care au in spate magnatii fabricilor de echipament militar ( wtc 2001 - cati bani au adus ? ) . nu mai vorbesc de organele de represiune ale statului ( securitatea) care in numele securitatii doresc controlul total al populatiei cu incalcarea flagranta a dreptului la viata privata si intimitate!

Amintiti-va ca societatea in care traim nu e bunastarii sau a spiritualizarii omenirii ( asa cum ar trebui sa fie ) ci este o societate de consum !!! Nici nu conteaza nevoile ( chiar si materiale ) nazuintele si celelalte necesitati ale omunului ...conteaza doar "alimentarea" dorintei de a consuma...chiar daca nu e nevoie ! De catre cine e alimnetata aceasta dorinta ? exact de cei pe care i-am precizat mai sus.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.770
    Puncte
    161.947
    Nivel
    100
    Puncte: 161.947, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Inca nu am urmarit partea a doua:

E un punct de vedere( Proiectul Venus)...Cat de bine sau cat de abil e spusa aceeasi teorie, a NOM....vorba lui" nu stiu"....Vazut acum, in 2016, multi vom spune ca este abilitatea de a prezenta frumos acelasi interes....Vazut atunci, poate s-a perceput altfel...cu adevarat sincer si altruist....

Totusi ma intreb de ce trebuie sa ne unim cu totii, sa realizam o " pasta" uniforma, fara sa existe un motiv serios: o amenintare din cosmos,un pericol real pentru Pamant, o reconstructie urgenta la nivelul Pamantului ,etc....
    Daca se opta pentru varianta " spirituala", ar fi existat la nivel de guverne, la nivel mondial propunerea de a schimba ceva realmente; si cum orice teorie fara practica nu are valoare, s-ar fi trecut la fapte:in fiecare tara s-ar fi implementat masuri pro-populatie, schimburile intre tari ar fi fost golite de interese feroce si ascunse, apoi, firesc, toate s-ar fi unit in a salta/ ajuta tarile sarace....S-ar fi dat drumul la tehnologiile cu adevarat folositoare, s-ar fi indestulat toti, egal...etc....

Pe cand asa, printr-o propunere asa-zos pasnica si corecta, de a adera la un proiect de iubire pentru oameni...cine garanteaza ca impartirea se face corect sau ca resursele ajung unde trebuie....sau ca acolo, la impartire nu va exista partinire, etc....Sondajele, statisticile, imparteala... eheee!
    Cu un singur lucru am fost de acord:nu facem decat sa descoperim , ca omenire, de cand ne aflam pe pamant, in aceasta forma, umana.....Absolut nimic nu e inventat, totul este doar descoperire , ceea ce deriva din ceea ce exista....

Multe sunt rastalmacite in expunerea lui, dupa parerea mea...Si nu ma refer la aspectul religios...
    Stiinta si tehnica nu pot face altceva decat sa explice logic, practic, ceea ce " ceva, cineva" a pus deja acolo....In fine, asta-i alta poveste...
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.770
    Puncte
    161.947
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

De ce sa fac un bine, mie, tarii, lumii, pamantului?
    Macar din egoism: ca sa-mi fie mie bine si alor mei, acum si in viitor....Teoria cu " iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", merge greu, tare greu....
    Dar daca luam sensul spiritual....atunci lucrurile se schimba.Dar cum tema topicului nu este aceasta, ma rezum la sensul practic.
    Totusi, oricat de practici am fi, binele incepe cu persoana noastra si se termina...tot la noi....Propriul exemplu reprezinta inceputul si cea mai buna exemplificare....
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.114
    Puncte
    129.195
    Nivel
    100
    Puncte: 129.195, Nivel: 100
    Puncte: 129.195, Nivel: 100
    Activitate globală: 18,0%
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:

Implicit

cum ne inchipuim noi binele? cum il definim (trecand peste latura personala, egoista)?
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. E bine de stiut!!!
    De liviaana în forumul Medicina
    Răspunsuri: 344
    Ultimul Post: 05-December-2017, 06:33 PM
  2. Este bine de stiut.....
    De IREAL în forumul Altele
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 05-February-2012, 07:54 PM
  3. Te poti simti bine si fara manele
    De admin în forumul Muzica
    Răspunsuri: 242
    Ultimul Post: 14-May-2011, 11:04 PM
  4. SOCIAL - LIBERALISM?! O fi bine, o fi rau?
    De tititaurul în forumul Politica
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 18-February-2010, 06:54 PM
  5. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 09-February-2010, 02:59 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •