Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 19 din 19

Subiect: De ce sa fac un bine cuiva ?

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.843
    Puncte
    164.538
    Nivel
    100
    Puncte: 164.538, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de natco Vezi Post
    cum ne inchipuim noi binele? cum il definim (trecand peste latura personala, egoista)?
    Imi inchipui ca binele facut de mine foloseste cu adevarat celui care-l primeste... Bine face toata lumea, la un moment dat...dar esential este sa faci acel bine de care celalat are nevoie...
    Un bine poate fi ajutorul dat la timp/ necesar , un suras , o privire, un zambet, cand celalalt vede totul in negru; poate fi orice, izvorat din inima noastra, care pe celalalt il ajuta sau impresioneaza pozitiv....

De ce sa fac bine dar nu din egoism?
    Cum esential a spus prof. Dulcan, universul functioneaza/ este facut pe si dupa legea binelui....Asta inseamna ca Universul si tot ce il cuprinde este facut dupa El, dupa vointa Sa....
    Ca fiinte ale universului, in noi avem o mica lumina, din lumina Lui si a universului....Nu suntem El dar scopul nostru este sa fim ca EL.

In esenta sufletul nostru este ca EL( sau cel putin a fost, caci de acolo a plecat): luminos, armonios, echilibrat , generos, darnic ....programat pe legea binelui....Putem spune sau cel putin eu pot spune ca sufletul contine gena lui Dumnezeu....
    Noi oamenii suntem ingeri intrupati, in lupta cu ispitele ...cu Lucifer....Dar purtam in noi acea lumina divina, care se exprima prin natura primordiala- sufletul...

Cele ce putem face pozitiv, pentru noi si ceilalti nu reprezinta decat spontaneitatea sufletului de a fi natural.Spontaneitatea de a fi el insusi...Este un instinct natural, asa cum noi oamenii avem instinctul respiratiei....
    Facand un bine celorlalti( caci ar trebui sa ne facem si noua unul, la nivel sufletesc) , nu facem decat se lasam sufletul sa respire, sa se exprime...sa fie el insusi....in acest fel ajutam sufletul nostru dar si pe al celorlalti sa respire....

Nu mai vorbim despre efecte....benefice ci doar de mobilul gestului in sine.....
    Cand faci un bine, spontan, fara sa stai pe ganduri, chiar daca ulterior faci un plan de ajutor, atunci ai si acea multumire sufleteasca de care vorba Carmen ...Pentru ca ai lasat sufletul sa vorbeasca pe limba lui, l-ai trimis acasa, in zarile inalte...aproape de Dumnezeul unde trebuie sa ajunga de fapt....

A face un bine, spiritual vorbind, inseamna a lasa sufletul tau sa vorbeasca pe limba sa , sa se inalte, el si cel pe care-l ajuta...Toata gama de sentimente frumoase, nascuta atunci, reprezinta un cantec magic, celest, un fel de oda a bucuriei sufletului ...
    Daca vei pune intrebarea: sa fac binele...sa nu-l fac, merita...nu merita....e clar, intervine egoul, judecata, etc...Acela deja nu mai este un bine, este un calcul....
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    2.012
    Puncte
    60.264
    Nivel
    76
    Puncte: 60.264, Nivel: 76
    Puncte: 60.264, Nivel: 76
    Progres nivel: 14%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.386
    Progres nivel: 14%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.386
    Activitate globală: 6,0%
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Un recepționist a ajutat un cuplu de bătrâni, dar nu se aștepta la o asemenea răsplată

O poveste adevărată a început să circule de ceva timp pe internet, aceasta arată puterea unui gest frumos, a unei fapte bune.

“Într-o noapte extrem de ploioasă acum mulți ani, un cuplu de bătrânei simpatici au intrat într-un hotel din Philadelphia pentru a se caza.

La recepție, un bărbat prietenos le-a explicat că în oraș sunt trei convenții și hotelul este plin, dar că o să-i cazeze în camera lui pentru că nu îi poate lăsa să plece așa uzi, la ora 1 noaptea să-și caute cazare. Recepționistul le-a spus că vor dormi într-o cameră simplă, fără prea multe dotări, dar camera este confortabilă și că va avea grijă ca cei doi să se simtă bine.

Cuplul a refuzat inițial, nu voiau să deranjeze, dar recepționistul a insistat spunând că oricum lucrează în tura de noapte, așa că nu va dormi în această noapte. Bătrânii, impresionați de bunătatea bărbatului au acceptat până la urmă.

A doua zi, la recepție, bătrânii își plăteau cazarea. Bătrânelul i-a spus recepționistului:

– Ești cel mai bun manager pe care l-am văzut. Ar trebui să conduci cel mai bun hotel din New York. Poate, într-o zi o să construiesc un hotel pentru tine.

Recepționistul s-a uitat la ei cu blândețe și le-a zâmbit.

Pe măsură ce părăseau hotelul, cei doi bătrânei discutau altruismul bărbatului și de faptul că oameni ca el nu prea mai întâlnești în zilele noastre.

După doi ani, recepționistul primește o scrisoare de la bătrân rugându-l să treacă prin New York. În plic erau și bilete de avion dus – întors.

Bărbatul a decis să meargă, biletele erau deja plătite. Nu i-ar fi stricat o vacanță la New York.

Bătrânelul l-a așteptat și i-a strâns mâna la aeroport. A chemat taxiul și au mers împreună în centrul orașului. Aici pe Fifth Avenue i-a arătat tânărului o clădire înaltă, frumoasă și luxoasă.

– Uite, am construit hotelul pe care să-l conduci!

– Glumiți, nu-i așa? – i-a spus recepționistul.

– Te asigur că nu e cazul, i-a zâmbit bătrânelul.

Bătrânelul era William Waldorf Astor și hotelul este faimosul Hotelul Waldorf – Astoria. Recepționistul a devenit managerul George C. Bold.”

http://www.unica.ro/un-receptionist-...asplata-170138
    Ultima modificare făcută de Corinadana; 18-August-2016 la 02:52 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.843
    Puncte
    164.538
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

S-a deschis primul magazin din Romania unde banii nu au valoare:

http://www.alternativenews.ro/2016/0...o-valoare.html
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru Avatarul lui dragon star security
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    BR/CJ
    Posturi
    955
    Puncte
    33.613
    Nivel
    56
    Puncte: 33.613, Nivel: 56
    Puncte: 33.613, Nivel: 56
    Progres nivel: 47%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 637
    Progres nivel: 47%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 637
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience PointsCreated Album pictures3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Cred cu tărie că România o să devină un pic mai bună decât este acum dacă suntem din ce în ce mai mulți care vedem binele din această țară. Și dacă relaționăm cu el. Și dacă, în timp, decidem să fim o parte, cât de mică, din forța care face ca acest bine să se întâmple. Și dacă ne implicăm nu doar în ce ține de propria viață, ci de viața celorlalți. Pentru că atunci vom înțelege că a face bine cuiva este cel mai mare bine pe care poți să ți-l faci ție.

https://cristianchinabirta.ro/2015/0...are-poti-faci/
    Odinioara oamenii aveau cruce de lemn si inima de aur,acum au cruce de aur si inima de lemn!

الله اكبر

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    296
    Puncte
    115.839
    Nivel
    100
    Puncte: 115.839, Nivel: 100
    Puncte: 115.839, Nivel: 100
    Activitate globală: 12,0%
    Activitate globală: 12,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

CarmenOlga, buna noapte !!! Multumiri pentru lincuri, sa-ti dea Domnul sanatate, ca te gandesti si la noi !!! Pupici !!!

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.478
    Puncte
    33.016
    Nivel
    55
    Puncte: 33.016, Nivel: 55
    Progres nivel: 97%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 34
    Progres nivel: 97%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 34
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Reportaj minunat.
    Un colt de rai..un "inger"... Si un dialog...cum nu am văzut nicăieri !
    ( cine are răbdare sa urmărească tot materialul...câștigă "ceva" )

https://m.youtube.com/watch?list=PLQ...&v=4-FLxpOddp0
    Ultima modificare făcută de Achilina; 23-July-2017 la 10:16 AM.
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.478
    Puncte
    33.016
    Nivel
    55
    Progres nivel: 97%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 34
    Progres nivel: 97%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 34
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de CarmenOlga Vezi Post
    Multumesc,Achilina pentru reportaj.Ce face parintele si nu doar dumnealui, pentru acele suflete este de admirat,si este un exemplu cum sa fii un crestin adevarat.Poate ca ar fi bine ca turismul religios sa cuprinda mai multe aspecte crestine care ating sufletul omului,ne inchinam prea mult la moaste cerand ajutor acestora,in loc sa ne ajutam singuri, prin a-i ajuta noi pe ceilalti.Daruind, vom primi.Si primim cand ne asteptam cel mai putin,va spun asta din experienta mea de viata.
    Adevărat ai spus Carmen ! Si eu am avut f multe experiențe de genul "dăruind vei primii " Nu am ținut cont nici ca e ziua de salariu si unii acum "f dezvoltați spiritual" ar spune : Nuu Nuu... Nu este bine sau nu ii da bani săracului,cerșetorului sau mai stiu eu cui ..."le iei karma"( cum ne spun "maeștrii indiei ) !! ( Sincer...ultimul ban din buzunar il dădeam..mereu ...abosult mereu am primit de 100 de ori mai mult ,si când aveam nevoie si când nu aveam ,dar sigur avea altcineva nevoie prin mine) Si când am avut si când nu am avut..tot am găsit un prilej de a dăruii ceva,cumva..) trebuie sa înțelegem ca este si o mulțumire fata de Dumnezeu ! ( dar sa nu facem afaceri cu EL )

Caci cum ne spune Iisus :
    Şi privind, a văzut pe cei bogaţi, aruncând darurile lor în vistieria templului.
    2. Şi a văzut şi pe o văduvă săracă, aruncând acolo doi bani.
    3. Şi a zis: Adevărat vă spun că această văduvă săracă a aruncat mai mult decât toţi.
    4. Căci toţi aceştia din prisosul lor au aruncat la daruri, aceasta însă din sărăcia ei a aruncat tot ce avea pentru viaţă
    .

Ma bucur ca ai apreciat !
    Mereu ma emoționez sincer..când vb despre a dăruii,milostenia este esența Harului lui Hristos...daca nu vom avea mila si vom fi niste contabili înghețați sau ne vom inalta in înțelepciunea noastră cu “ datini lumești” sau “ superstiții spirituale”... Ne vom asemăna celor care aruncau cu vorbe de ocară in Iisus care vindeca oamenii de Sabat ! “ Fățarnici”....caci ce Zi sau ce “lege” ne poate sta in calea de a oferii Ajutor,Dragoste,Mila..etc ??

Dialogul cu Mihail Jar mi s-a părut extrem de lucrător in inima celui ce il asculta ! Si da...avem exemple o mulțime...păcat ca in Lumea asta nu mai fac rating astfel de exemple...asta e!

Suceava
    http://m.stirilekanald.ro/un-preot-d...ea-_65425.html

Vălenii de Munte
    http://romaniateiubesc.stirileprotv....cu-un-leu.html

Prahova http://m.gandul.info/reportaj/ei-mer...video-10339412

Alba Iulia
    http://adevarul.ro/locale/alba-iulia...5f9/index.html

Si multe alte exemple...sute de exemple avem !

Viata noastră este despre a oferii ! Despre asta este si Judecata celui ce s-a dat chiar pe Sine !
    Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
    35. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit
    http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=25&id=55
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.596
    Puncte
    81.708
    Nivel
    88
    Puncte: 81.708, Nivel: 88
    Puncte: 81.708, Nivel: 88
    Progres nivel: 87%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 242
    Progres nivel: 87%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 242
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

O.M. Aivanhov: „Care este cel mai bun mod de a-i ajuta pe oameni?”

Este foarte dificil să faci binele. Toată viaţa mi-am pus întrebarea: “Care este cel mai bun mod de a-i ajuta pe oameni?”........

https://astrodeva.wordpress.com/2017...uta-pe-oameni/

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.885
    Puncte
    79.356
    Nivel
    87
    Puncte: 79.356, Nivel: 87
    Puncte: 79.356, Nivel: 87
    Progres nivel: 56%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 794
    Progres nivel: 56%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 794
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de CarmenOlga Vezi Post
    Sau daca nu dispar sa emita doar cateva ore pe zi. Poate numai atunci romanii nu vor mai fi dezbinati.
    am o puternica senzatie de deja vu...
    Totul este cum trebuie sa fie si totul este perfect.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. E bine de stiut!!!
    De liviaana în forumul Medicina
    Răspunsuri: 351
    Ultimul Post: 19-March-2018, 08:55 AM
  2. Este bine de stiut.....
    De IREAL în forumul Altele
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 05-February-2012, 07:54 PM
  3. Te poti simti bine si fara manele
    De admin în forumul Muzica
    Răspunsuri: 242
    Ultimul Post: 14-May-2011, 11:04 PM
  4. SOCIAL - LIBERALISM?! O fi bine, o fi rau?
    De tititaurul în forumul Politica
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 18-February-2010, 06:54 PM
  5. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 09-February-2010, 02:59 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •