Pagina 602 din 617 PrimulPrimul ... 102502552592600601602603604612 ... UltimulUltimul
Rezultate 6.011 la 6.020 din 6165

Subiect: Interpretarea mesajelor

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.371
    Puncte
    136.411
    Nivel
    100
    Puncte: 136.411, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Zeci de troleibuze sunt blocate pe Bulevardul Regina Elisabeta. O pană de curent afecetează rețeaua de alimentare a RATB.

Regia transmite, pe pagina de Twitter, că circulația este blocată pe Bulevardul Regina Elisabeta și că liniile afectate sunt: 61, 66, 69, 70, 85, 90, 91.

În trafic sunt polițiști de la Brigada Rutieră, pentru a dirija circulația.
    https://www.antena3.ro/actualitate/s...de-453759.html
    ------

BULEVARDUL 6 MARTIE] Din 1948 până în 1965, actualul bulevard Elisabeta din centrul capitalei, parte a axei est-vest a orașului, s-a numit bulevardul 6 Martie.
    http://www.bucurestiivechisinoi.ro/2...rdul-6-martie/

-----

aparte mesaj/carte/marker ...bd 6 martie troleibuz in pana ,ar mai fi si >

Seismic Center - Predictie si alerta cutremur
    Ieri la 05:23 ·
    Incepand din aceasta seara, marti, miercuri, joi. > NIVEL PRECAUT

>
    Seismic Center - Predictie si alerta cutremur Da o sa fie multe saptamana asta plus unul marisor.
    >
    Seismic Center - Predictie si alerta cutremur
    4 februarie la 00:33 ·
    In zilele urmatoare vom asista la o accentuare a activitatii seismice in Vrancea. Marti noapte, Miercuri si Joi sunt zilele cu activitate ridicata la noi. In rest pe glob va continua activitatea seismica in India Est si central, Myanmar, Taiwan, Iran si tarile din jurul Marii Caspice. Posibil un eveniment mai deosebit la noi la 12 noaptea, 1 noaptea marti spre miercuri.
    ---------
    si nu in ultimul rand 207 Y N ...+ altele

de la nici un indiciu nu am "garantie" ca o sa fie ceva..
    notez doar coincidente..
    Ultima modificare făcută de gepaco; 06-February-2018 la 10:33 AM.
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.586
    Puncte
    120.169
    Nivel
    100
    Puncte: 120.169, Nivel: 100
    Activitate globală: 43,0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Citat Postat în original de sandy76 Vezi Post
    Cine-i presedintele?
    O fi dragne, o fi tari, ori kwj?
    In orice caz lucrurile se misca la nivel global, toate persoanele acuzate de trafic de persoane, crima si coruptie vor fi arestate!
    Prima data va da tonul sua, apoi satelitii lor si in final toata planeta!
    Cand?
    Atunci cand fortele luminii vor fi sigure ca intunecatii nu vor mai putea face pagube colaterale!
    Sa fiti destepti si fara frica, nu ma numesc...Mitica!
    O sa vedem si la noi politicieni purtand cizme ortopedice ?

Din fericire, condițiile medicale ale senatorului McCain nu-l țin în afara ochiului public. Examinatorul de la Washington a publicat fotografii secundare ale senatorului John McCain purtând cizme de mers pe jos pe diferite picioare. Da într-adevăr:

Sau poate aceste cizme au un scop dincolo de simpla modă? O teorie se întâmplă în jurul Conspiracy Street, că Hillary Clinton și John McCain (și alți oficiali de rang înalt ai guvernului) au fost deja inculpați, arestați și acum sunt forțați, prin ordin al instanței, să poarte brățări GPS la gleznă care să le urmărească mișcările de a călători în zone restrânse și de a raporta atunci când aceștia se adresează altor indivizi inculpați - de exemplu, Chelsea Clinton?

La urma urmei, diverse surse, inclusiv emisiunile de radio Hal Turner , raportează că "4,289 inculpări închise au apărut între 30 octombrie și 22 noiembrie 2017. Limita normală nu este mai mare de 1000 de acuzații închise pentru întregul an".

https://thedailyconspiracy.com/2018/...ry-and-mccain/
    "Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.371
    Puncte
    136.411
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

====== 6 FEBRUARIE 2018 ======

= BUNA SEARA ! ...ATENTIE ! =

= ..... NOI MESAJE ! ....= http://istrategeorgeta.blogspot.ro/2...oi-mesaje.html

- SI O INFORMATIE A ACESTEI SERI DIN BUCURESTI ,IN BUCURESTI ASTAZI A FOST SOARE ,DAR FRIG ,VANT RECE IAR ACUM SE LASA SI CEATA ..ATENTIE CA SCRIA UNDEVA IN CARTILE DL ISTRATE CA ,CUTREMURUL MARE VINE PE O VREME RECE ,FRIG CEATA ZAPADA PE ALOCURI ...SI SUNTEM SUB AVERTIZARE DE LA INFP ,SEISMIC CENTER .ATENTIE DECI NU SE STIE !!!!..
    ........
    ........

am trait si clipa asta > ion von descrie meteo care a mai fost..este..si o sa mai fie / plus avertizari de la xyz..
    nu vad insa daca l-a avertizat cel mai mare clarvazator..
    si tot ion von admite ca > .." NU SE STIE !!!!.."
    si totusi atentie...caci nimeni NU STIE...
    chiar NIMENI..
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.069
    Puncte
    83.456
    Nivel
    89
    Puncte: 83.456, Nivel: 89
    Puncte: 83.456, Nivel: 89
    Progres nivel: 84%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 294
    Progres nivel: 84%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 294
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

george,

daca stai sa asculti pe toata lumea te apuca depresia.
    Lumina lumineaza in intuneric si intunericul n-a biruit-o!

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.586
    Puncte
    120.169
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Astazi am dat peste o profetie care mi-a amintit de mesajele d-lui Istrate cu cartofi.

20.03.2016 ...cartofi eveniment anuntat...

21.10.2016...apare un teren intins cu randuri in forma de santuri pt. cartofi...fiecare cetatean planteaza pe rand cartofi cum vrea

02.09.2017 ...carnea....separata...cartofii .. !?

17 decembrie 2017 - Mesaj profetic transmis la Gwendolen Song

17 decembrie 2017 proclam 2018, anul de cartofi ! a spus Domnul

"Pentru acei dragi copii ai Mei care se consideră copii fideli ai lui Dumnezeu. " "Copiii mei, astăzi va voi anunța informații șocante pentru fiecare dintre voi prin intermediul Maicii Domnului și al scriitorului Timpului-Sfârșit. Voi anunța planurile dușmanului împotriva voastra pentru zilele viitoare. Acest mesaj nu este pentru inimile fragile, nici pentru cei ale căror urechi sunt înfundate de viața lor de păcat. Când copiii Mei nu se opresc din această lume a păcatului în care trăiesc, este foarte dăunător pentru urechile lor spirituale. "
    "Ieșiți din lume astăzi, dragilor, și ascultați ce vrea Duhul Dumnezeului cel viu să vă spună în această oră târzie. Copiii mei, fiica mea, Gwendolen, este un scriitor al timpului sfârșitului pentru perioada numită "Marele necaz", iar mesajele pe care ea le oferă pentru Mine sunt centrate pe această perioadă. Dacă trăiești în sfințenie și într-un mod care Mă iubește, atunci vei scăpa de mânia Tatălui Meu, în timpul acesta care va veni. Dar dacă nu trăiți în sfințenie, veți rămâne pe pământ pentru cel mai rău timp pe care acest pământ l-a cunoscut vreodată. "
    "Este scris în Cuvântul Meu sfânt că vor fi foamete, boli, urgii și războaie de toate părțile. Va apărea, de asemenea, "neghină" - numiți și demoni străini - de la navete spațiale și buncăre subterane. [Despre "neghină" vezi mesajul intitulat "Ei vor debarca după răpire".) Acești ani vor fi plini de haos, pe măsură ce fiul pierzării va câștiga popularitate și va începe să se ridice pe scena mondială. Vor exista, de asemenea, semne și minuni pe cer, care, în cea mai mare parte, nu vor veni de la Mine. Vor exista fenomene magice și înșelătoare în ceruri din proiectul lor Blue Beam, în timp ce pun scenele pentru mesia lor fals. Va exista, de asemenea, legea marțială și terorismul într-o măsură care depășește ceea ce v-ați obișnuit să vedeți în știri. Toate aceste evenimente se vor desfășura destul de repede. Și totuși, copiii mei sfinți se vor umple de pacea mea, de pacea mea veșnică. "
    "Copiii mei, despre ce vreau să vorbesc astăzi-i pună în aplicare în viața lor. Vreau ca, copiii Mei să fie sfințiți să pună temelia pentru supraviețuirea celor necăjiți. Am transmis multe mesaje prin mesagerii Mei de la sfârșit pentru ca hrana și apa să fie stocate. Vreau ca acest stil de viață să devină rutină, pentru că niciunul dintre voi nu știe ziua sau timpul când va apărea Fiul Omului. Trebuie să fii mai serios în pregătirea ta, de dragul celor care vor fi lăsați pe pământ. "

"Mulți vor fi aruncați în lagărele de concentrare - da. Dar va exista o vestigie sfântă pe care o voi conduce la locuri de refugiu, numite "Gosens" [A se vedea mesajul, "Domnul vorbește despre locuri sigure."] Eu numesc toți copiii Mei sfinți care sunt capabili, începând pentru a lucra pe pământ și pentru a învăța cum să facă alimente conservate și să păstreze cartofi, mere și ceapă. Începeți să puneți la o parte borcane de conserve, copiii mei. Vreau ca cei care au ocazia să înceapă să planteze pomi fructiferi și struguri pe viță de vie. Desigur, fiecare regiune a țării tale este adaptată la anumite tipuri de culturi, dragilor. Dar vreau ca fiecare dintre voi să învețe să vă folosească resursele cu mai multă înțelepciune. Aveți pivnițe / depozite pentru depozitare, împreună cu alții. Orezul nu va mai fi disponibil în Statele Unite. Începeți stocarea acum. Încetarea declanșării foametei va oferi mai mult timp pentru ne-abducți să asculte Mesajul Evangheliei (vestea bună). Și va oferi, de asemenea, mai mult timp trupelor invazive [despre trupele de invazie, cf. mesajele intitulate "Invazia SUA din partea Rusiei și a Chinei, atac nuclear de către Coreea de Nord" și "Visele de război nucleare pe teritoriul american"] să vină în contact cu cetățeni generoși. "
    "Am o strategie pentru a ajuta pe cei care nu sunt răpiți. Dar ea va veni mulțumită lucrării sfintelor Mei copii. Te rog, caută-mă în momentele tale de meditație pentru a avea confirmarea că acest mesaj ți se adresează. Gândiți-vă la toate resursele pe care le aveți în cartierul dvs. și la darurile pe care vi le-am dat. " "Un alt punct cheie al acestui mesaj, Dragi Meu, este de a înțelege planurile îngerilor căzuți. Ei intenționează să împartă [războaiele civile] și să vă cucerească țările. Și intenționează să distrugă toate mijloacele de distribuție a alimentelor. Fiți atenți ca șerpii și inofensivi ca porumbeii [Matei 10:16] Voi avea printre voi pe ei care vor hrăni trupele invadatoare și cum vor asculta mărturiile credinței voastre, mulți se vor integra în viața civilă: ei nu vor să vâneze și să ucidă cetățenii nevinovați care și-au ajutat să-și salveze viața fizic și spiritual. Veți începe să le propovăduiți în limbile [natale] respective, rugându-vă în limbi pentru ele. Multe lucruri supranaturale sunt stocate pentru zilele viitoare. "
    "Vrăjmașul are planurile sale, da, dar căile Mele sunt mai mari decât ale lui. Și îi voi eclipsa planurile. Fie ca sfinții copii ai lui Dumnezeu să audă ce le spune Duhul în această oră târzie. Vesteam celor din toate națiunile: învățați să plantați alimente cât mai mult posibil. Învățați să fiți mai creativi, să semănați, să plantați și chiar să acordați asistență medicală celuilalt. Fii mai puțin dependent de guvern și mai caritabil intre voi. Te voi binecuvânta mai mult decât îți poți imagina, când începi să antrenezi chiar și pe cei nemântuiți (cei care nu au primit mântuirea) pentru a fi mai creativi. "

"Proclam anul 2018, anul cartofului. Căutați pe cei dragi, aflați cum să faceți cartofi, dacă pământul dvs. o permite. Veniți la Mine acum și învățați cum să mergeți în Duhul Sfânt și să satisfaceți nevoile din ce în ce mai mari ale celor din jurul vostru. "
    "Foamea și boala vor coborî pe pământ și vor crește treptat. Amintiți-vă acest mesaj și răspândiți-l cât de mult puteți. " https://www.heartdwellers-francophones.com/index.php/enseignements-de-jesus/messages-de-jesus-par-soeur-gwendolen/57-parole-prophetique/326-17-decembre-2017-je-proclame-2018-annee-de-la-pomme-de-terre-dit-le-seigneur

Ultima modificare făcută de lilu; 11-February-2018 la 03:55 PM.
    "Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.371
    Puncte
    136.411
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

POATE SA FIE UNA DIN "SURSE"..? ...sau chiar "sursa"..principala

REPORT FROM JOHN HOPKINS UNIVERSITY John Hopkins University test results.

One third reported the most spiritually significant experience
    of their lifetimes.
    Two thirds said it was among
    the top five most significant spiritual experiences.

USERS CAN LOSE TOUCH WITH REALITY,
    Let us look at the results of the mushroom test at John Hopkins.

Bible, How manna tasted. Man ate angels food.

It was kept in a golden pot in the Holy of Holies, where only the

HIGH PRIEST could get at it..

IT SURE WAS ANGELS FOOD. AND THAT PRIEST SURE WAS HIGH

The evidence is very strong that the manna was mushroom,

and that it certainly could be the source of the visions

experienced by Bible writers, and prophets.

HALLUCINATIONS ARE THE PRODUCT OF SPIRIT

WHICH IS THE PRODUCT OF SUBSTANCE

We are talking about hallucinations, as being very possibly what

we have been raised to consider as spirit, or God, or angels,

or Holy Spirit, etc.

The hallucinatory drug DMT is naturally produced within

the human brain.

Now consider this.

What is the scientific name for hallucinatory drugs such as DMT?

ENTHEOGEN IS THE SCIENTIFIC NAME

FOR PSYCHODELIC PLANTS

An entheogen is plant matter with hallucinogenic effects.

Alterations of consciousness similar to those of shamans.

Hence Manna.

.....In early Christianity, the bread and wine of communion

fits the description of an entheogenic substance.

The Eucharist induced the Holy Splirit as a shared unity experience

in the mystic altered state.

http://www.hiddenmeanings.com/Sermon10drugs.htm
    ---------

daca as fi facut chimie organica...as fi inteles mai usor toate astea !
    Ultima modificare făcută de gepaco; 12-February-2018 la 02:25 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.371
    Puncte
    136.411
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Edgar Cayce
    www.atlantis.to/edgar-cayce.htm
    Edgar Cayce predicted the arrival of a Jon or John Peniel (some time in the future after the reading was given), who would be an important spiritual messenger, and bring the world spiritual teachings to live by for the future, i.e., "the new order of things". As with all Edgar Cayce readings, this was obscure to an extent, but ...

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    1.163
    Puncte
    66.703
    Nivel
    80
    Puncte: 66.703, Nivel: 80
    Puncte: 66.703, Nivel: 80
    Progres nivel: 16%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.347
    Progres nivel: 16%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.347
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Mana şi prepeliţele

16 Întreaga adunare a israeliţilor a plecat de la Elim şi a ajuns în pustia Sin, care este între Elim şi Sinai, în ziua a cincisprezecea a lunii a doua, după ce a ieşit din ţara Egiptului. 2 În pustie, întreaga adunare a israeliţilor a cârtit împotriva lui Moise şi a lui Aaron. 3 Israeliţii le-au zis: „O, de-am fi fost omorâţi de mâna Domnului în ţara Egiptului! Cel puţin acolo stăteam lângă oalele de carne şi mâncam pâine din belşug. Ne-aţi adus aici, în pustia aceasta, ca să faceţi să moară de foame toată mulţimea aceasta!“

4 Atunci Domnul i-a zis lui Moise: „Voi face să plouă pâine din cer; în fiecare zi poporul să iasă şi să adune pâine pentru ziua aceea. În acea zi, îi voi pune la încercare ca să văd dacă vor trăi după Legea Mea sau nu. 5 În ziua a şasea să pregătească ce au adunat, într-o cantitate dublă faţă de ce au adunat în fiecare zi.“

6 Moise şi Aaron le-au zis tuturor israeliţilor: „În seara aceasta veţi şti că Domnul v-a scos din ţara Egiptului, 7 iar dimineaţă veţi vedea slava Domnului, pentru că El aude cârtirile voastre împotriva Lui. Căci cine suntem noi, ca să vă plângeţi împotriva noastră?“ 8 Moise a mai zis: „Veţi şti că a fost Domnul, atunci când, seara, vă va da carne, iar dimineaţa – pâine din belşug, pentru că Domnul v-a auzit cârtirile pe care le-aţi rostit împotriva Lui, căci noi nu suntem nimic; cârtirile voastre nu sunt împotriva noastră, ci împotriva Domnului.“9 După aceea, Moise i-a zis lui Aaron: „Spune întregii adunări a israeliţilor: «Apropiaţi-vă de Domnul, căci El a auzit cârtirile voastre.»“ 10 În timp ce Aaron vorbea întregii adunări, ei s-au uitat înspre pustie şi slava Domnului s-a arătat în nor. 11 Domnul i-a vorbit lui Moise astfel: 12 „Am auzit cârtirile israeliţilor; de aceea spune-le: «Între cele două seri[a] veţi avea carne, iar dimineaţa – pâine din belşug; atunci veţi şti că Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.»“ 13 Seara au venit nişte prepeliţe care au acoperit tabăra; dimineaţa, în jurul taberei, se afla un strat de rouă. 14 Când stratul de rouă s-a ridicat, pe suprafaţa pustiei au rămas nişte boabe mici, ca boabele de gheaţă pe pământ. 15 Când le-au văzut, neştiind ce sunt, israeliţii şi-au zis unii altora: „Oare ce sunt acestea?“ Moise le-a zis: „Este pâinea pe care Domnul v-a dat-o s-o mâncaţi. 16 Domnul a poruncit ca fiecare om să adune cât îi trebuie pentru hrană şi anume un omer[b] de fiecare persoană, după numărul celor din cortul lui. Să adunaţi pentru fiecare persoană din cortul vostru.“ 17 Israeliţii au făcut astfel: unii au adunat mai mult, alţii mai puţin. 18 După ce au măsurat-o cu omerul, au văzut că celui ce a adunat mai mult nu i-a rămas în plus, iar cel ce a adunat mai puţin nu a dus lipsă; fiecare om a adunat după nevoile lui. 19 Deşi Moise le-a zis să nu lase nimic din ea până dimineaţa, 20 ei nu l-au ascultat; unii au lăsat o parte din ea până dimineaţa, astfel că aceasta a făcut viermi şi s-a împuţit, iar Moise s-a mâniat pe ei. 21 În fiecare dimineaţă israeliţii adunau după cum aveau nevoie. Când soarele era fierbinte, pâinea se topea. 22 În ziua a şasea ei au adunat de două ori mai mult, doi omeri[c] pentru fiecare persoană. Când toţi conducătorii adunării au venit şi i-au spus acest lucru lui Moise, 23 el le-a răspuns: „Domnul a poruncit astfel: «Mâine este o zi de odihnă, un Sabat sfânt pentru Domnul; coaceţi ce aveţi de copt, fierbeţi ce aveţi de fiert şi tot ce vă rămâne păstraţi până dimineaţa.»“ 24 Ei au păstrat-o aşa cum a poruncit Moise; ea nu s-a împuţit şi n-a făcut viermi. 25 Moise le-a zis: „Mâncaţi-o azi, pentru că azi este Sabatul Domnului; azi nu veţi găsi pâine pe câmp. 26 S-o adunaţi timp de şase zile, căci în a şaptea zi, Sabatul, ea nu va fi.“ 27 În ziua a şaptea însă unii oameni din popor au ieşit să adune pâine, dar n-au găsit nimic. 28 Domnul i-a zis lui Moise: „Până când veţi refuza să păziţi poruncile şi legile Mele? 29 Ştiţi că Domnul v-a dat Sabatul şi de aceea în a şasea zi vă dă hrană pentru două zile. Orice om să rămână acolo unde este. Nici unul să nu iasă din locul său în ziua a şaptea.“ 30 Şi astfel, în ziua a şaptea poporul s-a odihnit. 31 Casa lui Israel a numit pâinea venită din cer „mană“[d]; ea era albă, ca bobul de coriandru, iar la gust era ca o turtă cu miere.

32 Moise le-a zis: „Iată ce a poruncit Domnul: «Puneţi deoparte un omer de mană, ca să fie păstrat pentru toate generaţiile, pentru ca ei să vadă pâinea cu care v-am hrănit în pustie, când v-am scos din ţara Egiptului.»“ 33 Moise i-a zis lui Aaron: „Ia un vas, pune în el un omer plin cu mană şi aşază-l înaintea Domnului ca să fie păstrat pentru urmaşii voştri.“ 34 Aaron l-a pus înaintea Mărturiei ca să fie păstrat acolo, după cum îi poruncise Domnul lui Moise. 35 Israeliţii au mâncat mană timp de patruzeci de ani, până au ajuns într-o ţară locuită; au mâncat mană până au ajuns la hotarul Canaanului. 36 (Un omer este a zecea parte dintr-o efă[e].)

Mana era o substanţă care a constituit hrana de bază a israelitilor în timpul pribegiei de patruzeci de ani prin pustie (leş. 16,35). Când Israel a cârtit în pustia Sinai că nu are hrană, Dumnezeu le-a dat „pâine din cer" (leş. 16, 4; Ps. 78, 23-24) şi nu a încetat să le-o dea, în ciuda cârtirii lor (Num. 11, 6; Neemia 9, 20), până când nu au intrat în Canaan şi au mâncat din roadele acelei ţări (Ios. 5,12)30.

Această hrană a israelitilor era o pâine materială şi de folos trupului, creată de Dumnezeu, asemănătoare cu grăunţele, măruntă, ca sămânţa de coriandru, la gust ca turta cu miere, de culoare albă (leş. 16, 31), asemenea cristalului sau gheţii curate. „Poporul o aduna şi o mă-cina ori o pisa, apoi o punea în oale şi o făcea turte pe care le cocea în spuză [...]"31. Fiecare israelit trebuia să adune în fiecare zi, dimineaţa după ce se lua rouă, câte un omer32 timp de cinci zile, iar a şasea zi o cantitate dublă, pentru a avea şi în ziua sâmbetei, căci în această zi mana nu mai cădea. Dacă cineva aduna mai mult decât s-a rânduit, ceea ce rămânea pentru a doua zi se strica, făcând viermi, însă cea hotărâtă de Dumnezeu să fie strânsă pentru ziua odihnei nu făcea viermi, ci se păstra tot atât de proaspătă. Dacă cineva ieşea la cules sâmbăta, nu găsea. Din această pâine din cer, Dumnezeu a poruncit să se păstreze un omer plin de către Aaron, înaintea chivotului, ca o mărturie pentru generaţiile viitoare, care să înţeleagă cu ce fel de pâine I-a hrănit El în pustie patruzeci de ani (leş. 16).

Numele ei a fost dat de către israeliţi, care, precum explică Sfântul Chiril al Alexandriei (f 444) „[...] neştiind din experienţă în mod clar ce este şi întrebându-se între ei ce este aceasta îi dau numele, căci în limba siriacă ce este aceasta se zice mana"33. Aici, sfântul autor explică şi sensul profetic al acestui fapt, adăugând: „Şi vei înţelege de aici că Hristos nu va fi cunoscut de iudei. Dar ceea ce ia El ca chip arată prin ea însăşi adevărul"34. A mai fost numită „ [...] pâine îngerească (Ps. 77,29) nu pentru că era hrana îngerilor, ci pentru că la ploaia şi la pogorârea manei a slujit îngerul [...]"35 Domnului. Dacă această hrană ar fi fost cu adevărat pâine a îngerilor, israeliţii nu ar mai fi murit în pustie.

Mana a fost creată şi trimisă de Dumnezeu israeliţilor, atât ca mijloc de existenţă - deoarece poporul nu putea să obţină o hrană firească din cauza pustiei - cât şi ca o lecţie spirituală, învăţându-i ascultarea (leş. 16, 9; 20, 25-30), smerenia (Deut. 8, 3, 16) şi să înţeleagă că nu numai cu pâine trăieşte omul, ci şi cu tot cuvântul ce iese din gura Domnului (Deut. 8, 3).

Arhim. Luca Diaconu

Hrana vietii fericite a monahilor. Fundamente biblice, patristice si canonice despre alimentatia vegetariana si lacto-vegetariana; Editura Doxologia
    Ultima modificare făcută de soricel; 12-February-2018 la 03:01 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    155
    Puncte
    27.124
    Nivel
    50
    Puncte: 27.124, Nivel: 50
    Puncte: 27.124, Nivel: 50
    Progres nivel: 58%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 426
    Progres nivel: 58%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 426
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Apropo la visele,viziunile inselatoare ale M.G....despe extraterestrii,ozn si alte dracovenii! ''Visele influenteaza foarte mult pe unii oameni. Unii spun ca sunt bune fiindca vestesc anumite lucruri. Oare chiar sunt bune? Cum ii putem face sa inteleaga ca nu sunt (daca intr-adevar nu sunt)?

– E foarte greu sa-i facem sa inteleaga. Daca omul a ajuns sa creada viselor, sa se increada in ele, foarte greu va mai fi lamurit sa renunte la ele. Nu mai prea primesc sfat astfel de oameni. Stiti bine, cred ca marea majoritate ati citit cartile Parintelui Cleopa, stit bine cat sunt de vatamatoare. Numai oamenii care s-au innoit launtric cu totul, care se misca necontenit in cugetari dumnezeiesti, care au in cuget pe Dumnezeu totdeauna, pot sa aiba vise, sa zic asa, duhovnicesti. Adica ceea ce se misca in cugetul lor in timpul zilei – in timpul zilei in cugetul lor sa zicem ca se misca numai rugaciunea, numai cugetari duhovnicesti acolo – ceea ce se misca in cugetul lor in timpul zilei se va misca si in timpul noptii. Or, examinandu-ne cinstit viata noastra de zi cu zi, vazandu-ne cat suntem de imprastiati, cat suntem de tiranizati de ganduri, cat de mult suntem sub influenta gandurilor patimase, nu ne putem astepta sa avem noi visuri duhovnicesti. Sfantul Ioan Scararul o spune limpede: “Crede numai visurilor care iti vestesc tie munca, pedeapsa, chin pentru pacatele tale, visuri care te infricoseaza si te indeamna sa o termini cu viata pacatoasa si sa pui o data inceput bun. Dar daca trezindu-te din somn aceste visuri te arunca in deznadejde nici pe ele sa nu le crezi ca si ele sunt de la diavol. Numai daca trezindu-te din somn iti rodesc o hotarare tare de indreptare, strapungerea inimii, atunci da, inseamna ca a fost un vis de la Dumnezeu.” Deci numai aceste visuri sunt singurele visuri pe care Sfantul Ioan Scararul spune ca le putem considera ca sunt de la Dumnezeu. Ca asta s-a intamplat, sa stiti, s-a intamplat de multe ori, si as zice ca se intampla. Se intampla ca Dumnezeu sa certe in felul asta pe cineva ca sa se trezeasca. Dar asta nu se intampla asa… se intampla o data, poate, pentru trezirea omului.

Omul care se orienteaza dupa ceea ce viseaza alearga dupa umbre si dupa vant. Cum sa fie lamurit sa renunte la asta? As zice ca prin multa rugaciune pentru el. Daca avem multa dragoste si ne este teama pentru mantuirea lui, fara indoiala ca nu vom sta cu mainile in san. Ne vom ruga, il vom sfatui, ne vom stradui sa-l scoatem din inselarea lui. Dar v-am spus ca este foarte greu. Astfel de oameni de obicei nu mai primesc sfat.

Acesta este scopul celui rau, sa stiti, sa-l izoleze cumva pe om de duhovnic si de oricine care i-ar putea da un sfat bun, sa se incredinteze omul ca visurile sunt bune, sa se orienteze dupa el. Cel rau intai produce in om visuri cu un aspect bun si placut si visuri care chiar, sa zicem asa, se adeveresc. Scopul lui este sa-l castige pe om, sa-i castige increderea. Numai dupa ce i-a castigat bine, bine de tot increderea ii va aduce la un moment dat un vis prin care il va pierde pe om cu totul, il va indemna sa faca lucruri nebunesti, cand stie ca deja omul i s-a facut ascultator. De aceea, pentru ca tocmai asa lucreaza cel rau, sa-l convinga pe om de adevarul visurilor si sa se increada in ele, un astfel de om este foarte greu de indreptat, foarte greu de convins. Trebuie multa rugaciune pentru el.''http://www.cuvantul-ortodox.ro/ce-avem-noi-de-facut-astazi-pentru-a-ne-mantui-si-pentru-a-ne-pregati-de-incercarile-ce-vor-veni/

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    La 10 minute de Ploiesti poate 7
    Posturi
    683
    Puncte
    31.859
    Nivel
    54
    Puncte: 31.859, Nivel: 54
    Puncte: 31.859, Nivel: 54
    Progres nivel: 92%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 91
    Progres nivel: 92%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 91
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de ADI35 Vezi Post
    Apropo la visele,viziunile inselatoare ale M.G....despe extraterestrii,ozn si alte dracovenii! ''Visele influenteaza foarte mult pe unii oameni. Unii spun ca sunt bune fiindca vestesc anumite lucruri. Oare chiar sunt bune? Cum ii putem face sa inteleaga ca nu sunt (daca intr-adevar nu sunt)?
    Trebuie multa rugaciune pentru el.''http://www.cuvantul-ortodox.ro/ce-avem-noi-de-facut-astazi-pentru-a-ne-mantui-si-pentru-a-ne-pregati-de-incercarile-ce-vor-veni/
    Nu are treaba visele cu M.G.
    -Partea intunecata greu de vazut este

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 3 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 3 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Posibila interpretare a mesajelor
    De oana în forumul Teorii
    Răspunsuri: 449
    Ultimul Post: 07-November-2016, 05:42 AM

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •