MINUS 55 de GRADE: Temperaturi extreme în Siberia

Siberia îngheaţă la temperaturi care au ajuns în unele zone şi la minus 55 de grade. Situaţia e critică şi în Ucraina. În ultimele zile, 12 oameni au murit din cauza frigului. Bilanţul pe luna decembrie ajunge astfel la 18 victime. În vestul Ucrainei, căderile masive de ninsori au paralizat complet drumurile

A viscolit tot weekend-ul în Ucraina şi situaţia celor blocaţi în nămeţi a devenit critică. Autorităţile au mobilizat numeroase echipe de intervenţie pe drumurile devenite impracticabile. Oamenii au avut de aşteptat ore întregi până au fost salvaţi.

"Rămânem fără combustibil. Vom mai avea doar până la noapte şi nu ştiu ce se va întâmpla mai departe. Am putea îngheţa aici, împreună cu copiii noştri", a spus un şofer.

"Am rămas blocaţi în zăpadă de mai bine de 24 de ore. Iniţial am încercat să mergem în direcţia cealaltă, dar a fost în van şi ne-am întors, dar am rămas aici. Nu ştiu cât de mult va dura până ne vor salva. Am rămas fără benzină şi nu avem cum să ajungem la benzinărie. Oamenii au rămas fără mâncare", a declarat un alt şofer.

În Rusia, temperaturile au fost extrem de mici. Gerul a afectat numeroase regiuni din Siberia până în centrul ţării. Companiile de transport şi-au anulat cursele, forţându-i pe oameni să îndure condiţiile şi aşa vitrege pentru a ajunge la serviciu. Peste 30 de oameni au ajuns la spital din cauza hipotermiei în vestul Siberiei, unde s-au înregistrat şi cele mai mici temperaturi.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/minus-55-d...#ixzz2FiOELdSC