Pagina 51 din 51 PrimulPrimul ... 41495051
Rezultate 501 la 507 din 507

Subiect: Despre romania si romani

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.536
    Puncte
    52.785
    Nivel
    71
    Puncte: 52.785, Nivel: 71
    Progres nivel: 16%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.265
    Progres nivel: 16%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.265
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.563
    Puncte
    79.112
    Nivel
    87
    Puncte: 79.112, Nivel: 87
    Puncte: 79.112, Nivel: 87
    Progres nivel: 43%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.038
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.038
    Activitate globală: 99,0%
    Activitate globală: 99,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Un preot din Buzau ii cheama pe tineri la biserica duminica seara, la ora producerii incendiului de la Colectiv, pentru o slujba de pomenire a celor 64 de tineri morti anul trecut acolo

http://reporterbuzoian.ro/un-preot-d...diei-colectiv/

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.536
    Puncte
    52.785
    Nivel
    71
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.536
    Puncte
    52.785
    Nivel
    71
    Realizări:

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.992
    Puncte
    58.753
    Nivel
    75
    Puncte: 58.753, Nivel: 75
    Puncte: 58.753, Nivel: 75
    Progres nivel: 14%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.297
    Progres nivel: 14%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.297
    Activitate globală: 99,3%
    Activitate globală: 99,3%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Cătălin Tolontan, față în față cu Eugenia Vodă
    Ideile principale din dialogul dintre Eugenia Vodă şi cei doi jurnalişti de investigaţie prezenţi aseară în emisiunea "Profesioniştii" de la TVR 1, Emilia Şercan şi Cătălin Tolontan:

Cătălin Tolontan şi Emilia Şercan, despre lista întocmită de Carmen Dan, Ministrul De Interne:
    Cătălin Tolontan: "M-am simţiti pus pe acea listă fără bilet. E un compliment faptul că am fost acolo."

Emilia Şercan: "Nu îmi venea să cred că numele meu este pus acolo, pe acea listă."

Emilia Şercan, despre salariul de 8.500 de euro de la Realitatea TV: "În vremea în care luam acei bani nu eram un simplu reporter. Conduceam un departament de investigaţii şi aveam vreo 36 de oameni în subordine."
    Cătălin Tolontan: "Orice jurnalist poate face investigaţie dacă e suficient de încăpăţânat."
    Emilia Şercan se judecă cu 11 instituţii de stat: "Sunt 11 instituţii pe care eu le-am dat în judecată pentru că au refizat să îmi răspundă la solciitări pe care le-am formulat în baza legii liberului acces la informaţiile de interes public. Informaţii pe care eu le-am cerut pentru a scrie materiale, nu pentru mine, ci pentru public, pentru cei care sunt interesaţi. Am dat 11 instituţii în judecată, printre care şi Ministerul de Interne, şi Academia de Poliţie, şi Ministerul Afacerilor Externe, şi Administraţia Prezidenţială."
    Cătălin Tolontan: "Regula de bază a acestei meserii este să fii baza pe care să poată avea loc o conversaţie naţională civilizată."
    Cătălin Tolontan: "Niciodată nu cazi dintr-o dată în păcat cu adevărat, pentru că te-ai trezi. Dacă ţi-ai pierde normele profesionale dintr-o dată te-ai trezi. Dacă ţi le pierzi în trei, cinci, zece ani, nu îţi mai dai seama."
    Trebuie jurnaliştii să îşi desconspire sursele, aşa cum a zis Donald Trump?
    Cătălin Tolontan: "Omul acela ameninţat, frustrat, speriat, vine la presă şi vorbeşte numai dacă noi îi păstrăm până la sfârşitul vieţii confidenţialitatea. Pentru că el îşi riscă profesia, îşi riscă destinul, de multe ori îşi riscă şi libertatea, pentr că vorbeşte cu noi şi nu cu procurorii dintr-un anume motiv."

Eugenia Vodă: "A încercat cineva să te cumpere?"
    Cătălin Tolontan: "Da, asta s-a întâmplat de mai multe ori. Nu în ultimii ani, dar în primii 15, 20 de ani de meserie. Am fugit, la propriu de foarte multe ori."

Eugenia Vodă: "La Hexi Pharma au încercat să te oprească?"

Cătălin Tolontan: "Nu, niciodată."

Am fost singurii jurnalişti care am apucat să vorbim cu patronul Hexi Pharma înainte ca el să moară. Ne-am întâlnit undeva în oraş, o întâlnire destul de lungă în care a spus lucrurile pe care le-am publicat. Într-un loc public eram, într-un mall. Eram eu şi colega mea, Mirela Neag.
    Ce a spus patronul Hexi? Cătălin Tolontan: "S-a apărat că nu a ştiut nimic, dar ne-a spus lucruri pe care noi, indiferent ce s-a întâmplat cu el, nu le vom dezvălui niciodată, şi care sunt lucruri care ţin de tot contextul în care ţi-a derulat el activitatea.
    Eugenia Vodă: "Simţi vreodată în nopţile de insomnie că ai oameni pe conştiinţă?"
    Cătălin Tolontan: "Da, am o mare problemă cu felul în care mă gândesc la oameni care, într-un fel sau altul, au suferit, după ceea ce am scris noi. Oameni care au ajuns în închisoare nu pentru că am scris noi, dar după ceea ce am scris noi. Şi mă gândesc la ei, şi uneori mă tulbură această idee."

Cătălin Tolontan: "Eu cred că România este mai degrabă victima incompetenţei decât victima corupţiei. Cel mai rău ne face necunoaşterea şi lipsa de organizare, mai mult decât ne face necinstea şi lipsa de integritate. Întrebarea este ca la oul şi găina: cine a fost prima, incompetenţa a generat corupţia, sau corupţia a general incompetenţa? Sentimentul meu este că totul este construit pe necunoaştere şi incompetenţă, peste care, evident, a venit şi corupţia."

https://www.paginademedia.ro/2017/04...profesionistii
    Ultima modificare făcută de Corinadana; 02-April-2017 la 01:52 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.536
    Puncte
    52.785
    Nivel
    71
    Realizări:

Implicit

un articol foarte bun :

http://gandeste.org/adevaruri/latura...olitice/79018? utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaig n=Feed%3A+gandeste-org+%28gandeste.org%29

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.123
    Puncte
    191.897
    Nivel
    100
    Puncte: 191.897, Nivel: 100
    Puncte: 191.897, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,6%
    Activitate globală: 99,6%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Ce putem invata de la un geniu in viata? - Interviu cu un roman de exceptie, IUSTIN CAPRA.
    Articol scris de Eugen Bargaoanu si Madalina Lauda
    Sursa: Revista Focul Vietii, 23 Noiembrie - 6 Decembrie 2012

Urmarind poteca ce duce spre unul din cei mai remarcabili oameni pe care inca ii mai are Romania, ne intalnim cu inventatorul Iustin Capra, care, de-a lungul carierei sale, a inventat opt aparate de zbor, 76 de vehicule, miniturisme, 15 motorete, trotinete ecologice, cumululand un total de 105 lucrari. Inginer de aviatie fiind, de o cultura uluitoare, oricand pandind la colt cu un citat-argument din Kant, Platon sau Newton, Iustin Capra traieste intr-o casa simpla, unde medaliile, trofeele, aparatele si masinutele sunt mai multe decat mobila. O persoana remarcabila atat prin ceea ce a facut, cat mai ales prin modul in care priveste lumea si relatiile dintre oameni, unde simplitatea si modestia sunt trasaturile ce il caracterizeaza pe inginerul de aviatie Iustin Capra.

- Reporter: Ati trecut prin mai multe regimuri, ati cunoscut lumea prin prisma sferei reale, care credeti ca este cheia realizarii umane sau care este obiectivul?

- Iustin Capra: E mai greu de explicat, intrucat asa cum reiese din invatatura crestina si cum se spune: sunt multi chemati, putin alesi. Bunaoara a fost intrebat Isaac Newton cum a descoperit Legea atractiei, pentru ca si noua ne-au cazut mere in cap si nu am descoperit nimic, iar Isaac Newton a spus: "Am fost inspirat". Vedeti dvs., inspiratia este de natura divina, nu materiala. Motorul oamenilor este credinta, insa putini isi dau mai putin seama de lucrul acesta. La cucerirea unei lupte poti sa ai toata electronica din lume, daca nu ai constiinta pentru care lucrezi, daca nu ai o justificare, nu apesi pe buton. Asa cum spunea Camille Flammarion: "Lumea realizeaza proportional cu vointa si cu patratul credintei". E greu sa va dau o explicatie, dar ideile pe care le consideram ca fiind noi au fost dintotdeauna, numai ca nu au fost puse in valoare. De exemplu, scoala trebuie sa decodifice aceste idei si, chiar asa, nu toata lumea le poate duce la realizare, intrucat omul, viata insasi poate fi considerata o curba spatiala care depinde de 3 factori, dupa Wendell Smith: genetic 70%, 20% influenta mediului (scoala, societate, prieteni) si numai 10% liber arbitru. Deci noi suntem incorsetati, nu putem sa facem nimic fara interventia divina, deoarece acest 10% ce reprezinta liberul arbitru este prea putin. Astfel a venit religia crestina, care a adus un element in plus: Spiritul. Sigur ca noi suntem limitati chiar la nivel de cromozomi, omul nu poate sa faca ce vrea, cum spuneam, dar aceasta latura spirituala ne confera libertate deplina.

- Reporter: Ati avut nenumarate inventii, inovatii si tot timpul sunteti preocupat sa creati ceva. Ce va determina? Considerati ca aceasta este menirea dvs?

- Iustin Capra: Eu nu sunt inventator, pentru ca eu nu am facut decat sa pun cap la cap niste cunostinte. Bunaoara, sa zicem, prin "Rucsacul zburator" nu am facut decat sa propulsez un om in spatiu, dupa foarte multe esecuri. Nu stiu daca exista inventie. In cazul meu poate ca am avut niste defecte sau factori care m-au dus catre realizare. Factorii de progres sunt, dupa parerea mea, angoasa, complexul de inferioritate, lehamitea de cotidian si, nu in ultimul rand, lipsurile, care te obliga sa gasesti solutii. Vedeti dvs., eu sunt un tip complexat, in copilarie nu ma jucam cu ceilalti, aveam cu totul alte preocupari si simt ca tocmai acest lucru m-a inversunat si m-a facut sa incerc sa imi demonstrez mie ca totusi se poate face si altceva in lumea asta. Totusi, atunci cand esti altfel decat ceilalti, esti marginalizat, persiflat. De aceea am reusit sa cream o fundatie datorita asociatilor mei, care imi sunt ca niste copii (Catalin Butmalai, Sorin Dinea, Marian Velcea), fundatie care imi poarta numele si care are ca scop sprijinirea acestor copii supradotati. Eu, de exemplu, la varsta asta, nu stiu ce e bine si ce e rau, dar, asa cum spunea Hristos, "urmeaza-ti sufletul" si, personal, sunt de parere ca cel putin spiritual facem o fapta buna pentru acesti copii, care trebuie ajutati si care sunt superiori multora si chiar noua.

- Reporter: Romania este privita ca avand un mare potential, iar pe de alta parte Romania este hulita. Sunt tot felul de tineri care aleg sa plece. Ati avut nenumarate ocazii sa plecati din tara si, cu toate acestea, ati ales sa ramaneti in Romania. Ce v-a tinut, ce va tine si ce reprezinta pentru dvs. Romania?

- Iustin Capra: Romania este locul in care m-am nascut si avem obligatia morala sa ne respectam parintii, locul si obiceiurile, iar daca sunt neplacute sa le facem placute! Sa incercam sa il intelegem pe Platon, care a gasit inventia care se numeste Democratie si care este tot un haos, dar suportabil. Cu toate astea, sa stiti ca fara haos nu exista miscare si nu exista viata! Revenind la intrebare, consider ca avem aceasta obligatie morala si ca nu vom gasi rezolvarea problemelor nationale plecand in Spania sa culegem capsuni si nici sa scoatem palaria in fata nemtilor. Mai degraba sa scoata dansii palaria in fata noastra daca meritam asta, iar pentru aceasta trebuie sa facem un efort. De altfel, trebuie inteles ca un barbat trebuie sa gaseasca solutii si nu scuze; daca gaseste scuze nu este barbat. Am fost invitat sa raman sa invat in Italia, Anglia, Germania si le-am spus: "Nu, multumesc, eu nu sunt transfug". Nu stiu daca le-a placut sau nu, cu toate ca discutam, colaboram, dar eu nu ma mut nici in Italia si nici in Germania si, de curand, am plecat de cativa ani si din Bucuresti. Vreau sa traiesc in comuniune cu natura, unde se vede iarba verde si poate ca ar fi bine sa stim ca suntem singura tara din lume la care muzica incepe cu "foaie verde, frunza verde, iarba verde", lucru care se vede si din notiunea de dor. De exemplu, francezii spun "la nostalgie", americanii "imi lipsesti". Suntem tara la care drapelul are 3 culori primare (rosu, galben si albastru), care exista pe triunghiul cu varful in sus al stelei lui David. Rosu, de exemplu, reprezinta spiritul. De altfel, opusul Romaniei pe glob este Insula Sfanta Maria din Oceanul Pacific si de aceea a zis Papa, in anul 1999, cand a venit in vizita la noi in tara: "Am intrat in gradia Maicii Domnului".

- Reporter: Au inceput sa apara tot felul de curente spirituale, de natura orientala, practici de la reiki la tot felul de alte curente, care spun tot felul de lucruri contrarii sau nu traditiei crestine din Romania. Cum priviti problematica desavarsirii spirituale?

- Iustin Capra: Pai, nu trebuie sa va dau eu o solutie sau sa arat un drum. Solutia a dat-o Iisus cand a demonstrat ca legea trebuie folosita in spirit si nu in forma. Sigur, poate sa spuna adventistul sa nu te inchini la chip cioplit, sa nu faci cruce, sa nu tii ziua de duminica etc. Cu toate acestea, Iisus a spus: "Pai, daca iti cade o oaie in groapa, o lasi sa moara ca e zi de sabat?". Ceea ce a vrut Mantuitorul sa demonstreze este faptul ca trebuie aplicata legea ca spirit si nu ca litera! Daca doriti sa facem o mica istorie, trebuie sa incepem cu acele trei mari lucruri care ne deosebesc de adventisti. Primul este ca acestia spun sa nu ne facem cruce. Istoria povesteste despre imparatul Constantin, ce urma sa lupte impotriva lui Maxentiu (ce detinea o armata mult mai puternica) si, intrebandu-se cum va reusi, acesta a visat niste cruci pe cer sub care scria in limba latina "prin ele vei invinge" si astfel a pus cruci pe drapele si l-a invins pe Maxentiu la podul Milvius. Prin urmare, crucea poate fi un mijloc de izbanda si un mijloc de tortura, deci cade ideea sa nu ne facem cruce. In al doilea rand este sa nu va inchinati la chip cioplit. Pai nici nu ne inchinam la vopsea, nici la rama, nici la fotografie; icoana reprezinta un mijloc de legatura intre Divinitate si noi, un mijloc de legatura cu Divinitatea. Si in al treilea rand ar fi sa nu tii alta zi decat sambata. Tot in istorie gasim faptul ca, atunci cand imparatul Constantin a declarat religia crestina admisa, cei care au trecut la crestinism tineau sambata, iar cei care nu au trecut tineau duminica, si asa s-a tinut timp de 200 de ani, pana la imparatul Iustinian si imparateasa Teodora, cand Iustinian a spus ca sunt prea multe sarbatori si a ales duminica. Astfel, crestinii au imbratisat-o din doua motive: in primul rand sa nu fie la fel cu evreii si in al doilea rand sa respecte ziua cand Iisus a Inviat. Orice idee care nu corespunde cu cea crestina poate fi demolata si v-am dat si cateva exemple. Totusi nu asta este problema cea mai adevarata, deoarece cea mai adevarata religie este intelegerea dintre oameni, toleranta si iubirea pe care Iisus ne-a dat-o la Cina cea de Taina, cand a spus: "Am venit sa va aduc legea cea noua: sa va iubiti unul pe altul, cum v-am iubit eu pe voi". Si acum mi-as permite o gluma cu cei patru evrei: Moise demonstreaza ca totul este Credinta, Iisus spune ca totul este Iubire, Freud spune ca totul e Sex si Einstein spune ca totul e Relativ.

- Reporter: Ati avut multe proiecte la care ati lucrat de-a lungul vietii, pe care le demontati si faceti dupa aceea din nou alta mai performanta sau dupa o alta idee. Dintre toate inventiile pe care le-ati creea, care v-a fost cea mai draga?

- Iustin Capra: Nu stiu daca mi-a fost drag vreun proiect in mod special, caci dupa ce faceam demontam si faceam altceva. Poate din teama de incorsetare, deoarece automobilul, avionul, motocicleta reprezinta o forma de revolta impotriva lumii, dorinta de libertate, de eliberare, de zbor pe care nu ti-o da viata obisnuita. Poate datorita faptului ca nu am avut automobil si nici posibilitatea financiara sa imi cumpar, uneori nu aveam bani nici sa imi cumpar un bilet de tramvai si atunci am visat sa pot realiza ceea ce imi doream. Nu e meritul meu, e meritul lui Dumnezeu. Eu trebuia sa ma culc seara obosit fizic si mental, ca sa pot dormi, si astfel tot timpul lucram la cate ceva, trebuia sa studiez, sa tai, sa studiez, sa calculez. Nici nu stiu daca am avut vreodata concediu sau timp liber, pentru ca, daca vrei sa ma pedepsesti, trimite-ma in concediu. Ii multumesc lui Dumnezeu ca am fost sarac si astfel mi-am dezvoltat intelepciunea.

- Reporter: Care sunt oamenii care v-au influentat cel mai mult si pe care vi-i aduceti aminte cu placere?

- Iustin Capra: M-a influientat in primul rand Zamolxes, care spunea ca sanatatea pleaca de la suflet (ceea ce este demonstrat in religia crestina), m-au influentat Platon, Newton etc. Cei care m-au ajutat foarte mult si mi-au ramas ca o imagine, ca o icoana sunt Henri Coanda, ing. Radu Maricatide (constructor de avioane) si Mircea Eliade, care oarecum m-a dezamagit. Eliade este o somitate si pe care il consider mult superior mie ca si cultura, dar l-am vazut cu pipa si s-a terminat, adica un barbat care vrea sa para altceva decat este. In primul rand, nu cred ca s-a apucat de un asemenea drog din ratiuni superioare; s-a apucat din imitatie si eu nu stau de vorba cu maimutoii. Sigur, opera sa, jos palaria, dar ca om nu il mai vreau, pentru ca l-am vazut cu tigara. Atunci cand cineva fumeaza sau bea... pa! Sa ne reamintim ca si Iisus a baut la nunta din cana Galileei, dar nu l-a vazut nimeni beat. Atunci cand nu avem masura nu ne mai consideram oameni.

- Reporter: Spuneati mai devreme ca angoasa, lipsurile, durerea sunt cat se poate de utile. In momentul de fata, societatea, prin intermediul mass-media, ne spune sa fugim de durere, sa ne indepartam catre placere, catre fericire si ne plimba tot timpul pe aceasta axa prin diversi stimuli. Care este rolul suferintei? Care este reteta pe care ati avut-o dvs.? Sa intelegem ca din suferinta ati reusit sa realizati atatea lucruri?

- Iustin Capra: Sigur, nu am cautat eu neaparat suferinta, dar aceasta te intareste. Ganditi-va ca eu am stat mult arestat. Nu foarte mult timp, cum a fost Petre Tutea, care a stat 13 ani in puscarie, dar dormeam pe ciment, mancam un sfert de paine pe zi, neagra, si ma ducea la toaleta ostasul cu arma. Sigur ca m-a ajutat o astfel de incercare, deoarece am invatat meditatia, care este buna pentru gandire si m-am retras intr-un spatiu al meu, unde eram linistit prin gandire, prin lucrare. Deci aceste rautati m-au ajutat pe mine, nu stiu daca si pe altii, dar consider ca nu exista rau fara bine si bine fara rau. Asa cum ati spus si dvs. toata lumea vrea sa traiasca in "dolce fuorviante" (adica placuta trandavie), ori bunatatea nu sta decat in iubire, in intelegerea necazurilor celorlalti, desi apostolul Matei spune sa ajutam, dar sa judecam totusi pe cine ajutam(!), pentru ca sunt persoane pe care daca le ajuti faci un pacat, le faci un deserviciu. Un exemplu in aceasta directie este ca odata ma aflam la Gara de Nord si am vazut o tiganca cu un copil in brate si cand a vazut Politia a aruncat copilul si a fugit. Vedeti dvs., notiunea de ajutor, de iubire trebuie nuantata. Asiaticii spun: "Nu ii da peste si ajuta-i sa prinda peste".

- Reporter: Ati spus ca ati fost complexat de mic si ca v-ati cautat refugiul in munca, pentru ca asta v-a creat o forma de oboseala si apoi dormeati linistit. Totusi vad ca ati ajuns la 80 de ani si sunteti un om viu, ceea ce nu pot sa spun despre multi alti oameni tineri. Mai sunteti, va mai considerati un om angoasat sau priviti dintr-un alt unghi viata acum?

- Iustin Capra: Acum am o alta senzatie si nu stiu de ce Dumnezeu mi-a dat sanatate, mi-a dat un spatiu al meu. Vedeti si dvs. ce este aici: este un rai, padure, helesteu, lac, dealuri. Cea mai apropiata casa e la o jumatate de kilometru, nu mai sufar datorita aglomerarii, datorita artificialului, stau in natura, incerc sa invat de la oameni simpli, de la pomi, pasari, de la apa, de la aer, ceea ce nu am avut pana acum. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca mi-a dat aceasta posibilitate.

- Reporter: Aminteati putin mai devreme ca printre putinii oameni care v-au influentat a fost Zamolxes. Dacii aveau o alta perspectiva despre moarte. Noi, in momentul de fata, ne vedem moartea ca pe un rau, adica un fel de bau-bau. Care este abordarea dvs. despre moarte? Ce inseamna acest moment pentru dvs.?

- Iustin Capra: Pai ne-a spus-o Eminescu: "Crestea Luceafarul, crestea/ Din umbra moartea-l paste,/ Caci toti se nasc spre a muri/ Si mor spre a se naste". Asa cum spunea si Goethe, "moartea reprezinta invierea in alt plan, unul mult mai superior decat cel fizic". Ma intreba cineva: "Nu va e teama ca muriti?". Pai, cum sa imi fie teama, e foarte bine, lasam locul altora?! De fapt, cum sa va spun eu, viata pe care o traim, materia pe care o vedem, de fapt nu exista. Daca intram in structura materiei gasim protoni, electroni, neutroni, dar acestea nu sunt materiale, sunt sarcini electrice. Formidabil! Atunci unde e materia? Cand a venit Apostolul Pavel, a spus: "Eu nu am venit sa va arat lumea care se vede". Hopa, deja a intrat in entropie! Pai lumea care se vede nu este o lume reala, este o lume grosiera; culoarea, sunetul, tactilul sunt frecventele. Atunci unde e materia? De aceea Biblia spune ca Dumnezeu a facut lumea din nimic, dar ca toate acestea sa fie sesizabile a fost necesar un impuls primar in ecuatia energiei, o entitate informationala pe care omul simplu o numeste Dumnezeu si care a trecut in Biblie formula "La inceput a fost cuvantul". Cert este ca lumea nu este ceea ce se vede si de aceea Iisus zice sa nu adunam averi pe pamant, pentru ca sunt perisabile, ci ca averile trebuie adunate in suflet. Aceastea reprezinta adevaratele averi ale omului! Sigur ca oamenii sunt dezorientati acum, de aceea trebuie sa ne apropiem de Dumnezeu, in sensul intelegerii intre noi, compasiunii, intelegerii, ajutorului, iubirii. Legea iubirii pe care a adus-o Iisus la Cina cea de Taina. De aceea tinerii trebuie sa inteleaga ca fericirea nu vine de la numarul de masini sau etichete, de la internet, ci fericirea vine din interior, de la Spirit.

Justin Capră
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Justin_Capr%C4%83

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. La multi ani Romania, la multi ani romani
    De Bozomic în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 53
    Ultimul Post: 01-December-2017, 05:48 PM
  2. De la altii despre Romania
    De Komoandru în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26-November-2013, 11:27 AM
  3. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 14-February-2012, 02:50 PM
  4. Despre Romania