Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 73

Subiect: Cinste lor! Cinste lor romanilor!

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Puncte: 139.929, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

Satul DE POVESTE din Buzău: Căsuţe eco din lut şi sticla, acoperişuri pe care creşte iarbă

Un minisat cu căsuţe din lut cu ferestre făcute din parbrize, cu sticle puse în pereţi ca să intre lumina şi cu acoperiş pe care va creşte iarba a fost realizat în satul buzoian Berca, iniţiatorul proiectului fiind o învăţătoare care vrea să includă ansamblul într-un circuit turistic ecologic.

Satul DE POVESTE din Buzău: Căsuţe eco din lut si sticla, acoperişuri pe care creşte iarbă

Ansamblul format din cinci căsuţe din lut, ridicate la marginea satului Berca, pe drumul spre Mănăstirea Răteşti, a fost ideea unei învăţătoare de 35 de ani, din Buzău, şi a început să prindă contur în vara acestui an.

Nicoleta Marin, iniţiatoarea proiectului, povesteşte că ideea de a ridica aceste căsuţe ecologice i-a venit după ce un alt proiect, acela de a ridica un parc eolian, a fost sortit eşecului din cauza costurilor mult prea ridicate.

"Am vrut să facem un parc eolian. N-am reuşit şi am zis apoi să rămânem în acelaşi domeniu, eco. Când am realizat că ne costă prea mult să restaurăm case ţărăneşti vechi şi tot căutând pe internet idei despre ce am putea să facem, am dat peste casele cob, care mi s-au părut interesante. Am văzut că este o tehnică nouă şi am zis să încercăm. Am contactat o arhitectă care are primele case de acest gen. La început ne-am gândit că e mai simplu, dar n-a fost. Pe parcurs ne-am dat seama că nu este uşor să ridicăm aceste case. Avem cinci case de cob, merge greu să le ridicăm pentru că nu e ca şi cum ai face o casă din cărămidă. Trebuie să fie anumite condiţii meteo, să fie soare, să bată vântul. Am reuşit să ridicăm toate zidurile", afirmă învăţătoarea.

Ea mai spune că prin acest proiect, "Cob Village", vrea să promoveze zona Buzăului: "Am zis că dacă venim cu altceva decât cu o simplă pensiune poate atragem mai mulţi turişti care vin aici, la noi, pentru că avem Vulcanii Noroioşi, avem cârnaţii de Pleşcoi, dar turiştii vin şi pleacă, nu lasă nimic în comună".

Ansamblul care cuprinde cinci case te duce cu gândul la o poveste.

Căsuţele sunt construite dintr-un amestec de pământ lutos, nisip, paie de grâu sau de orz şi apă. Fără cofraje, cărămizi sau substanţe chimice.

Construcţiile sunt rotunde, fără colţuri şi muchii. În pereţii exteriori au fost modelate nişe în care sunt puse sticle de diverse culori sau borcane prin care intră lumina de afară. Cât despre ferestre, acestea sunt de fapt parbrize de maşină reciclate, care nu ar trebui să se aburească. În interior, casa va fi ceruită după ce pe ziduri se va aşterne cu pensula un strat de ulei de in. Tencuiala exterioară este un amestec de nisip, păr de capră, balegă de vacă şi foarte puţină apă.

Realizatoarea proiectului de la Berca crede că o astfel de casă este locuinţa pe care oricine şi-o doreşte pentru că este eco şi rezistă la seisme, neexistând pericolul ca zidurile să cadă peste cei aflaţi înăuntru.

"Am umblat la toate fermele din zonă să facem rost de păr de capră pe care ulterior a trebuit să-l luăm la mână şi să-l tăiem la 2,5 centimetri lungime. Nu vă spun că în cursul anului am cununat un cuplu, iar de la nunta finilor noştri am luat toate sticlele de şampanie. Vă daţi seama cum au reacţionat cei de la restaurant când le-am cerut sticlele goale. Din ele am făcut nişte decoraţiuni - în momentul când intră lumina prin ele se obţin nişte efecte deosebite, altfel se vede răsăritul, apusul, e deosebit. De asemenea, am mai folosit în pereţi şi parbrize auto pe care le-am încastrat în cob", povesteşte iniţiatoarea proiectului.

Căsuţele sunt ridicate pe stâlpi curbaţi din lemn.

"Ne-am dus în pădure şi am luat copacii cei mai strâmbi, ca să păstrăm elementele naturale. Aşadar, totul este aşa cum am luat din natură. Lemnele folosite sunt salcâmi întregi care în unele cazuri ies din pereţi, dar nu am vrut să intervenim. Doar lemnul folosit la acoperiş a fost prelucrat şi ignifugat, iar acum lucrăm la şanţurile pentru scurgerea apei şi la placarea cu piatră de Siriu a aleilor. Am fost nevoiţi să facem fundaţie din beton pentru că după ce am luat terenul am făcut un studiu geologic şi ni s-a spus că este predispus la alunecări de teren. Din acest motiv, fundaţia este din beton, că altfel, la o eventuală alunecare, ar fi luat-o casele la vale. Casele, deşi la fel, sunt unice, deoarece sunt modelate manual, ceea ce reflectă starea sufletească pe care o are fiecare. Nu poţi construi o casă de cob dacă nu ai o atitudine pozitivă, pentru că se pune foarte mult suflet în ele, în executarea lor. N-o să reuşeşti să le faci dacă eşti nervos", mai spune Nicoleta Marin.

Căsuţele vor fi acoperite cu un strat izolator peste care va fi plantată iarbă. Acest acoperiş va fi pus în două săptămâni, dacă vremea va permite. Va fi un acoperiş eco, cu plante de sedum care cresc pe un pământ special.

Fiecare casă are patru camere şi patru băi, acestea urmând să fie tencuite cu o tencuială naturală din Maroc, comandată în Germania, care va elimina necesitatea faianţei. Această tencuială va fi dată în primăvară, pentru că acum condiţiile meteorologice nu mai sunt prielnice, fiind nevoie de o temperatură constantă pentru ca lucrarea să reziste şi să fie de bună calitate.

Căsuţele vor avea şi centrale termice, pentru că turiştii îşi vor dori confort. "Casele nu vor fi cu sobe. Poate că aceia care vin nu au chef să bage pe foc şi de aceea mergem pe această variantă, de centrale termice", mai spune iniţiatoarea proiectului.

Minisatul de la Berca a fost ridicat cu ajutorul vecinilor şi al prietenilor. "A fost mai greu la început, până ne-am învăţat cu tehnica cob, pentru că, deşi am colaborat cu arhitecta Ileana Mavrodin, ea nu a participat la lucrări efectiv. Costurile nu sunt de-colo. Noi am avut noroc că în zona Berca este pământul lutos, dar dacă nu-l aveam, trebuia adus din altă parte. Se adaugă nisip, piatră, paie, pe toate trebuie să le procuri. Iar ca să ridici construcţia, este nevoie de forţă de muncă, multă forţă de muncă şi îţi trebuie mulţi prieteni ca să poţi să realizezi un sat atât de mare", adaugă învăţătoarea.

După ce minisatul eco va fi finalizat, iniţiatoarea proiectului intenţionează ca în centru să fie amenajată o piaţă locală, unde să fie promovate produsele tradiţionale din zona Berca, respectiv cârnaţii de Pleşcoi, dar şi babicul şi covrigii de Buzău.
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

Automobile Dacia a ajuns la peste 100.000 de modele Sandero produse la Mioveni
    Autor: Bogdan Alecu

La aproape un an de când uzina Dacia de la Mioveni a demarat producţia modelului Sandero alături de versiunea Sandero Stepway, volumul total asamblat a depăşit pragul de 100.000 de unităţi, cu o valoare de piaţă de 1 mld. euro, luând în calcul un preţ mediu de 10.000 de euro cu TVA. Maşina cu numărul 100.000 este un Sandero Stepway de culoare gri metalizat, echipat cu motorul de 0,9 litri TCe de 90 CP, propulsor de asemenea fabricat în România. Automobilul a fost livrat unui client din Franţa, piaţă care este şi cea mai mare pentru Dacia la nivel mondial.

În prezent Sandero şi Sandero Stepway reprezintă circa 30% din producţia uzinei Dacia.
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Au fost aduse în România 145 de monede de aur dacice recuperate din Marea Britanie

Dorina Călin | 07.11.2013 |

Koson (Foto: MNIR) + zoom
    Un lot de 145 de monede de aur dacice de tip Koson, recuperat recent din Marea Britanie, a fost adus în ţară şi va fi prezentat publicului în luna noiembrie, informează Muzeul Naţional de Istorie a României (MNIR) din Capitală.

Până în prezent, s-au desfăşurat 11 operaţiuni de recuperare şi repatriere a pieselor mijloace materiale de probă, aparţinând tezaurelor dacice sustrase: brăţări de aur, piese numismatice şi arheologice, din aur şi argint, provenite din zona Sarmizegetusa Regia, exportate ilegal (respectiv patru în 2007, una în 2008, una în 2009, una în 2011, două în 2012 şi două în 2013). Acţiunile de recuperare au avut drept obiect piese de patrimoniu repatriate prin aplicarea Convenţiei UNIDROIT sau a Convenţiei europene de asistenţă judiciară reciprocă, din Franţa, Elveţia, Germania, Spania, Irlanda, Statele Unite ale Americii şi Marea Britanie.
    Ca urmare a acestor acţiuni au fost readuse în ţară, urmând a se pronunţa în continuare asupra lor instanţele de judecată, 13 brăţări dacice regale de aur, cântărind 12,633 kg, două umbones de scuturi de paradă regale dacice din fier, decorate cu reprezentări de animale reale şi fantastice, 289 de monede de aur şi argint, precum şi 14 podoabe dacice de aur. Acestora li se adaugă alte 142 monede dacice de aur de tip Koson şi cinci stateri de aur de tip Lysimachos, emişi în secolele II-I î.e.n., la Tomis şi Callatis, un depozit de unelte şi arme de fier, precum şi 73 de monede de argint şi bronz, recuperate de autorităţile judiciare pe teritoriul României, între anii 2009 şi 2013.
    Cele 145 de monede din aur dacice, readuse în ţară acum, sunt stateri emişi de regele Koson (cca 44 - 29 î.e.n.), unul dintre urmaşii lui Burebista, care a controlat o parte a Daciei, inclusiv zona capitalei - Sarmizegetusa Regia. Dintre acestea, 81 de piese aparţin variantei cu monogramă pe revers, iar celelalte 64 monede fac parte din varianta fără monogramă.
    Monedele regelui Koson sunt singurele emisiuni dacice care poartă o legendă scrisă cu caractere greceşti, menţionând numele suveranului emitent. Monedele au fost bătute din aur rafinat şi aluvionar (provenit din Dacia), în atelierul monetar de la Sarmizegetusa Regia, în jurul anilor 44 - 29 î.e.n. Datorită acestor monede, se cunosc în prezent mai multe nu numai despre istoria politică, dar şi despre viaţa economică, socială şi arta şi religia Daciei în anii care au urmat dispariţiei lui Burebista.
    Conform datelor existente în prezent, toate aceste monede extrem de rare au fost obţinute în mod ilicit de persoane implicate în activităţi ilegale de detecţii şi săpături în zona Sarmizegetusa Regia, fiind ulterior scoase în mod clandestin din România şi puse în vânzare pe piaţa internaţională numismatică din Europa şi SUA.
    Cele 145 de monede dacice de aur de tip Koson, recent readuse în ţară, vor fi prezentate publicului în cursul lunii noiembrie, la o dată care va fi comunicată ulterior.
    Readucerea în ţară a 145 monede de aur (stateri) dacice de tip Koson, reprezintă încununarea a trei ani de muncă, la care au participat magistraţi de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, ofiţeri de poliţie, funcţionari din Ministerul Culturii, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Afacerilor Externe şi experţi de la Muzeul Naţional de Istorie a României, precum şi omologi ai lor din Marea Britanie.
    Sursa: Mediafax
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Dacia a vândut maşini de peste 1,1 mld. euro în Franţa şi Spania

Autor: Bogdan Alecu

Înmatriculările de maşini Dacia pe piaţa franceză au urcat cu peste 7% în primele zece luni ale acestui an, la 72.550 de unităţi, potrivit datelor Comitetului Constructorilor Francezi de Automobile (CCFA), şi cu aproape 40% în Spania, la peste 19.800 de unităţi.

Cu un preţ mediu de 12.000 de euro cu TVA, maşinile înmatriculate pe piaţa franceză şi pe cea spaniolă în acest an au o valoare de peste 1,1 mld. euro, potrivit estimărilor ZF. În Spania, Dacia a înregistrat în acest an cel mai mare avans pentru o marcă de volum, în condiţiile unei pieţe ce a crescut cu doar 1,1% în primele zece luni ale acestui an.

Dacia este singura marcă deţinută de un grup francez care creşte pe piaţa din Hexagon, în condiţiile în care Peugeot, Citroën şi Renault înregistrează scăderi între 4,9% în cazul Renault şi 13,7% în cazul Citroën.

Modelele comercializate pe piaţa franceză şi pe cea spaniolă sunt produse atât în România, în cazul Duster, Logan, Logan MCV şi Sandero, dar şi în Maroc, unde sunt asamblate modelele Dokker, Dokker Van şi Lodgy.
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Cine este românul desemnat de revista Time drept unul dintre cei mai influenţi tineri din lume în anul 2013?

Diana Pârvulescu |

Ionuţ Budişteanu, în vârstă de 19 ani, care a creat un model viabil de maşină low-cost fără şofer, a câştigat cu acest proiect locul I şi suma de 75.000 de dolari la concursul Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) + zoom
    Românul Ionuţ Budişteanu, care a câştigat marele premiu la concursul Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF), ce a avut loc în luna mai, în SUA, ocupă locul al nouălea în Topul 16 al celor mai influenţi tineri din [COLOR=#0494E1 ! important]lume în 2013 realizat de publicaţia americană Time. [/COLOR]

Ionuţ Budişteanu, în vârstă de 19 ani, care a creat un model viabil de maşină low-cost fără şofer, a câştigat cu acest proiect locul I şi suma de 75.000 de dolari la concursul Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF). Modelul de automobil creat de Budişteanu, folosind inteligenţa artificială, poate detecta neregularităţile drumului şi poziţia maşinii în timp real şi nu ar costa decât 4.000 de dolari, dacă ar fi scos pe piaţă.
    Pe primul loc în topul realizat de revista Time se află cântăreaţa din Noua Zeelandă Lorde, în vârstă de 17 ani, urmată de jucătoarea de golf Lydia-Ko, tot din Noua Zeelandă, în vârstă de 16 ani, care a obţinut mai multe premii în Ladies Professional Golf Association (LPGA). Pe locul al treilea se află britanicul Nick D'Aloisio, un adevărat talent în crearea de software. D'Aloisio a creat aplicaţia Summly, care rezumă automat conţinutul ştirilor pentru ca acestea să poată fi citite mai uşor de pe telefoane inteligente.
    Totodată, pe locul 6 al topului se află tânăra pakistaneză Malala Yousafzai, care a supravieţuit unei tentative de asasinare în urmă cu un an. Ea a primit prestigiosul premiu Saharov al Parlamentului European şi a fost propusă pentru premiul Nobel pentru pace în 2013.
    De asemenea, printre cei mai influenţi tineri din [COLOR=#0494E1 ! important]lume, pe locul 10 se află Malia Obama, fiica preşedintelui Statelor Unite ale Americii, Barack Obama. [/COLOR]
    Românul Ionuţ Budişteanu, din Râmnicu Vâlcea, a câştigat, în luna mai, marele premiu la concursul Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF), care a avut loc în Phoenix, SUA. Budişteanu, care nu se află la prima participare în acest concurs prestigios, a primit premiul cel mare Gordon E. Moore, numit astfel în memoria cofondatorului Intel. Românul s-a clasat pe locul I şi la categoria sa de participare, Inginerie (I-SWEEEP). În liceu, Ionuţ Budişteanu s-a remarcat an de an prin participarea şi premiile obţinute la competiţii interne şi internaţionale de profil.
    Massachusetts Institute of Technology (MIT) din SUA a numit un asteroid după numele lui Ionuţ Budişteanu.
    Surse: Mediafax, TIME
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

O nouă metodă de predare va fi omologată
    De Ioana Raluca Ghioarcă

Metoda presupune ca toţi elevii să iasă la tablă pe parcursul unei ore

Nela Popoveniuc, profesor la Şcoala Gimnazială „Ion Creangă” Bacău şi masterand la Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei de la Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava a conceput o nouă metodă de predare aplicabilă la clasele din ciclul primar de învăţământ, care va fi omologată la Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci (OSIM).

„Metoda performanţelor diferenţiate”, aşa cum a fost denumită, este centrată pe elev şi poate fi aplicată în clase de până la 30 de copii, fiecare dintre ei având ocazia să iasă la tablă pe parcursul unei ore de curs, relatează monitorulsv.ro. Pentru a putea pune în aplicare noua metodă, este necesar ca în sala de clasă să existe cinci table. Fiecare tablă va fi împărţită în cinci coloane, unde vor fi scrise exerciţii pentru fiecare elev în parte. Elevii vor fi împărţiţi la rândul lor în grupe de câte 10, echilibrate din punctul de vedere al performanţelor şcolare, iar fiecare grupă va ieşi pe rând la tablă.

Exerciţiile din fiecare coloană vor fi diferenţiate pentru nivelul de cunoştinţe ale fiecărui copil. În timp ce o grupă rezolvă un set de exerciţii, elevii rămaşi în bănci urmăresc dacă cei de la tablă rezolvă corect, iar la final îşi spun observaţiile. La finalul lecţiei, dascălul va aprecia performaţele fiecărei grupe, dar şi ale fiecărui elev în parte. Potrivit sursei citate, Nela Popoveniuc aplică deja metoda la şcoala unde predă.
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Rectorul UBB Cluj, printre cei mai buni profesori ai lumii

Rectorul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj, acad. Ioan-Aurel Pop, a fost nominalizat pentru a deveni membru al prestigioasei organizații „International Adult and Continuing Education Hall of Fame”. Ceremonia de desemnare a membrilor va avea loc pe 19 noiembrie, în Florida.

IACE Hall of Fame este o organizaţie fondată în 1995, în SUA, cu scopul de a-i face cunoscuţi şi a-i oferi drept exemplu generaţiilor viitoare pe cei mai de seamă lideri din domeniul educaţiei continue, din toată lumea. Anual mai multe personalități ale lumii academice internaționale sunt alese pentru a face parte din organizaţie. Anul acesta se vor anunţa 14 noi membri în Lake Buena Vista, Florida.

Nominalizările la IACE Hall of Fame au în vedere meritele pe care personalitățile respective le au în domeniul educației continue, dar şi contribuțiile în domeniile lor de activitate. Rectorul UBB, Ioan-Aurel Pop se numără printre nominalizaţii din 2013 datorită lucrărilor sale ştiinţifice, dar şi a activităţii de coordonare a mai multor instituţii româneşti şi europene de cultură, relatează citynews.ro.

Ioan-Aurel Pop are 58 de ani, este este doctor în istorie din 1989, profesor universitar la Catedra de Istorie medie a UBB din 1996 şi director al Centrului de Studii Transilvane din Cluj din 1993. Între 1994 şi 1995 a fost directorul Centrului Cultural Român din New York, iar între 2003 şi 2007 – director al Institutului Roman de Cultura şi Cercetare Umanistica din Veneţia. În 2010 a fost ales membru titular al Academiei Române, iar din 2012 este rector al UBB.
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Preot român, exemplu pentru tot clerul ortodox

De Dan Arsenie

Un preot din Suceva este un exemplu pentru întregul cler ortodox din România.

De şapte ani, preotul Mihail Negrea şi-a dedicat în întregime viaţa copiilor orfani. În prezent, preotul îngrijeşte 42 de copii, dintre care 15 stau chiar în lăcaşul în care slujeşte părintele, Mănăstirea Podu Coşnei, din comuna Poiana Stampei.

Restul de 27 de copii primesc săptămânal pachete cu alimente, haine, rechizite şi sunt sprijiniţi să aibă rezultate cât mai bune la şcoală.

Însă, dincolo de viitorul acestor copii, părintele Negrea s-a ocupat şi de alte suflete inocente. Visul său s-a împlinit zilele trecute, când a fost inaugurat centrul social pentru copii săraci din Vatra Dornei.

Centrul a fost deschis în incinta Casei Vladimir, fost sediu al societăţii de minerit din zonă, clădire lăsată însă în paragină de aproape zece ani, arată Monitorul de Suceava.

„Vorbim de 30 de copii care vor locui permanent şi alţi 50 de copii care vor servi o masă caldă la prânz, în fiecare zi, inclusiv duminica, nu numai în zilele în care merg la şcoală”, a spus preotul Negrea pentru publicaţia citată.

Copiii care vor locui în noul centru vor trebui să se ţină de şcoală, să nu aibă absenţe ori nota scăzută la purtare, ei urmând a fi aleşi de către reprezentanţii şcolilor din zonă dintre elevii cu probleme sociale.

„Vreau să îi ajut pe aceia care vor să se realizeze în viaţă”, explică Mihail Negrea. Preotul arată că plănuia să aducă primii copii pe 6 decembrie, de Sf. Nicolae, însă acest lucru se va amâna deoarec nu au fost emise încă toate autorizațiile necesare.

„Marele regret al meu este că până atunci o parte dintre copii vor sta prin gări, prin parc, alţii flămânzi, îngheţaţi la casele lor”, oftează preotul de la Podu Coşnei.

Firme şi fundaţii din străinătate, alături de preotul român

Clădirea a fost refăcută cu sprijinul Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor şi al unei firme de construcţii din Italia. Însă, preotul a căutat şi a găsit ajutor şi din alte surse. O fundaţie umanitară din Germania, Huetti's Balkanhilfe, a utilat complet bucătăria centrului.

Preşedintele acestei asociații caritabile, Guenter Huettenholscher, a povestit că îl cunoaşte pe părintele Negrea de aproape cinci ani şi, de când i-a cunoscut dragostea pentru copii, l-a sprijinit cât a putut.

„Este un suflet extraordinar şi inima lui este pentru copii orfani, părăsiţi, din familii dezorganizate”, a declarat germanul.

Preotul a atras în proiect şi o importantă firmă de construcţii, iar directorul firmei a muncit cot la cot cu muncitorii, în cele aproape trei luni necesare lucrărilor de renovare.
    „Am început lucrările pe 22 august şi au durat circa două luni şi trei săptămâni. La anul, urmează să refacem clădirea şi pe exterior”, a declarat Gabriel Diaconu.

Misiuni în memoria unei fetiţe răpusă de leucemie
    Preotul sucevean are însă şi alte planuri pentru viitorul apropiat: un centru pentru adolescenţii care au probleme cu drogurile (peste 10 astfel de tineri au renunţat deja la dependenţă după o perioadă petrecută la mănăstire cu preotul Negrea) şi unul pentru copii care suferă de maladii cumplite, cărora medicii nu le-au mai dat nici o şansă de supravieţuire. "Să încerc să le luminez ultimele zile ale vieţii lor", îşi explică preotul această misiune.

Proiectul este dedicat memoriei lui Flori, o fetiţă pe care preotul a crescut-o la mănăstire de la vârsta de patru ani. Fetiţa, rămasă singură după ce mama sa a ajuns la închisoare (pentru uciderea fratelui fetiţei), a fost dusă la cele mai bune spitale din ţară, dar a pierit anul trecut, la vârsta de nouă ani, răpusă de leucemie. Preotul îi îndeplineşte în continuare dorinţa fetiţei de a-i trimite pachete mamei, în penitenciar.
    Ultima modificare făcută de Komoandru; 26-November-2013 la 11:21 AM.
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Badea Cârţan, varianta din 2013. Românul care merge în opinci până la Roma ca să ofere cărţi de acasă românilor din străinătate
    de Mihaela Stoica, Diana MARCUPublicat la: 25.11.2013 Ultima actualizare: 25.11.2013 15:22

Mirel Magop pare, la prima vedere, varianta cu mustaţă a lui Hruşcă. Ştefan Hruşcă. Cu un cojoc miţos în spate şi cu Lerui Ler în traistă, în formă tipărită, Magop se recomandă scurt globe-trotter şi are un vis: să fie-n buricul Romei de 1 Decembrie şi să ducă românilor de pretutindeni cărţi scrise în limba lor natală. Iar pentru asta nu are timp de pierdut. Merge până la două noaptea , după cum singur spune, şi doarme pe unde apucă: “în staţii de autobuz, pe sub poduri cel mai des, ori pe la locuri de joacă”. “Unde mai este câte o căsuţă de copii, mă bag şi eu”, povesteşte. Stă cu frică şi doarme iepureşte, pentru că are o imagine de apărat. Şi nu vrea să greşească. “Stau cu grijă, încordat. Trebuie să arăt impecabil, să nu cad în extrema cealaltă. Reprezint România şi nu aş vrea eu să greşesc cu nimic”.
    Mai are o imagine de apărat, nu pe cea a rapsodului Hruşcă, deşi umblă ca el îmbrăcat, ci pe cea a bădiei Cârţan, pe care Magop şi-l revendică simplu drept “părintele meu”. Spiritual, fireşte.
    Magop, de loc din Dorohoi, şi tâmplar de meserie, este versiunea 2013 a lui Badea Cârţan, ţăranul care, la 1896, cu desagii-n spate a trecut munţii cu un singur gând: să ajungă la Roma. După 45 de zile de mers pe jos, ajuns la marginea Cetăţii numită de mulţi "Eternă", Gheorghe Cârţan a salutat oraşul: “Bine te-am găsit, maică Roma!”, iar ziarele vremii au titrat - vâzându-l pe sibianul îmbrăcat în straie de cioban – cu litere de-o şchioapă: “Un dac a căzut de pe Columnă”.
    La 117 ani distanţă de Cârţan, bădiţa de tip nou, Mirel Magop, are acelaşi vis: să ajungă la Roma, dar de 1 Decembrie şi să fie misionar al limbii române.

Foto: Livius StudioPro
    Pe Magop nu l-am întâlnit pe traseu, ci pe Skype, într-o încăpere tapetată cu cărţi a bisericii româneşti din Bologna. Un bine-meritat popas, după ce a bătut 2.400 de kilometri pe jos, prin România, Ungaria, Austria, Slovenia, Elveţia şi Italia. Înşiră ţările cu grijă, ca să nu uite vreuna.

Mirel Magop la Szeged, în Ungaria
    Din ţară a plecat pe 7 august şi avea doar mustaţă, cărţi în traistă şi multă speranţă. Acum are barbă şi plete, volume strânse din donaţii şi haine curate, de port popular, ca să aibă "de schimb", parte din ele primite chiar de la un strănepot de-al Bădiei Cârţan. Trebuie să fie atent la imagine: "ca să nu aduc prejudicii României", spune Magop. Aşa că îşi spală hainele la gazdă, pe la românii care l-au primit pe traseu, ori la spălătorii publice.
    Cu cojocul însă e o altă poveste - i-ar fi adus chiar şi un loc de muncă, dacă şi-ar fi dorit unul, în Ungaria, ca cioban.

“Cincizeci la sută din personalitatea mea o reprezintă cojocul, când sunt în el spitalele de urgenţă din localităţile respective au aflux mărit de vizitatori din cauza gâtului înţepenit”, povesteşte amuzat Magop.
    Dar straiele îi pun şi probleme, nu-i aduc doar notorietate. Opinicile de exemplu i-au dat de furcă, deşi şi-a pus întărituri la ele. "Am avut noroc că am prins şi foartă multă ploaie pe traseu şi nu le-am purtat. Opincile sunt obiecte de artizanat, nu sunt de mers. Sunt pentru artiştii care cântă pe scenă”.
    Recunoaşte că i-a fost greu să se obişnuiască cu ele şi că şi-a schimbat mersul ca să nu-l doară coloana. Ştie un lucru: că nu se va “împrieteni niciodată în viaţă cu desagii”. Chiar dacă-n saci păstrează tot ce-i mai preţios acum pentru el: o mână de pământ de la Sarmizegetusa, pe care vrea să o lase la buza Columnei lui Traian, un telefon mobil, un laptop şi câteva cărţi în româneşte. Plus o căciulă de dac, pe care o va purta, festiv, de 1 Decembrie.

E cel care aduce cartea şi vorba românească printre românii de pretutindeni. Nu-l supără că unii îl privesc ca pe un ciudat. "Cârcotaşii m-au confundat cu Păcală", povesteşte Magop.
    Anii petrecuţi pe drumuri l-au învăţat nişte lecţii însă pe dorohoianul care a făcut din călătorii o a doua lui natură. Lecţia modestiei, dar şi a marketingului. “Şi în Turul României mă întrebau diverşi de ce merg pe jos şi le spuneam că nu am bani de autobuz, că sunt sărac şi aşa mă lăsau în pace. ‘Lasă-l, mă, pe ăsta, că nu avem ce fura de la el‘”.
    "Vând călătorie la kilometru"
    Despre Magop, original misionar al limbii române, zici că-i drumeţ de când se ştie. Face asta de opt ani doar. În ultimii trei a văzut peste 34 de ţări, mare parte din Europa şi a bătut peste 20.000 de kilometri cu piciorul.
    De unde bani? Din tâmplărie, din munca cu ziua şi din donaţii, spune. La fel a făcut şi pentru drumul aceasta, spre Roma. A vândut kilometri pe Facebook. La propriu.

Pe 13 iunie a publicat primul anunţ - "KILOMETRII LUI BADEA CÂRŢAN" , iar în textul postat, Magop şi-a explicat demersul: voia să refacă traseul parcurs odinioară de Cârţan, vechiul păstrător al limbii române şi să împartă, pe drum, comunităţilor de români broşuri şi cărţi cu viaţa Bădiţei din secolul trecut.
    "Am vândut kilometri după regula primul venit-primul servit", îşi explică Mirel Magop strategia de marketing. "Fiecare şi-a ales ce bucată din drum a vrut şi a avut acces la imagini, întâmplări şi povestiri în exclusivitate. Am dat cu un leu fiecare kilometru din traseu, care măsura iniţial 2800 de kilometri. I-am vândut pe toţi, dar nu am un calcul la bani pentru că am primit şi euro şi dolari australieni”, spune cu precizie de contabil varianta modernă a Bădiei. Nu uită să le mulţumească prietenilor virtuali de pe Internet fără de care nu ar fi putut relua traseul lui Cârţan.
    "Tâmplar globe-trotter"
    Când va ajunge la Roma, Magop va strânge deja 2995 de km pe jos, cu 1200 mai mulţi decât cei bătuţi de Badea Cârţan acum mai bine de o sută de ani. Până atunci adună cărţi - peste 1000 de exemplare - pe care le împarte românilor întâlniţi pe lungul drum, ori celor care-l opresc, curioşi să-l cunoască. De altele face singur rost, de la biblioteci, de pe la oameni, chiar şi de la radio.

În drumul său spre Roma, doarme la gazdă, la cort, în pensiuni ori sub cerul liber. Odată a stat la o familie de elveţieni, curioşi să-i afle povestea. "Am dormit şi prin staţii de autobuz sau pe sub poduri cel mai des, pe la locuri de joacă, unde mai este câte o căsuţă de copii, mă bag şi eu. În locurile astea vulnerabile, vizibile, expuse, trebuie să aştept o anumită oră. Trebuie imediat să plec dimineaţa. Stau cu grijă, încordat”, explică. Doar reprezintă “România”. Străinilor nu le spune că face o călătorie în nume personal, ci una în numele României. De altfel, Magop transmite şi un mesaj, în fiecare vineri, celor aflaţi pe frecvenţa Radio România Actualităţi. Are un minut al său, ce-i poartă numele: “Alo, Bade Cârţan!”.
    Magop se prezintă tuturor, vorbindu-le româneşte, iar asocierea pare ciudată: "tâmplar globe-trotter". “Eu sunt unul, iar Badea Cârţan este părintele nostru", explică călătorul folosindu-se de Skype.
    Îmi lămureşte nedumerirea, folosind cuvinte mari: "Prin desele lui călătorii pe care le-a făcut în Europa, la Ierusalim, la Roma a fost de trei ori, Badea Cârţan este un globe-trotter. Aprofundându-i activitatea, m-am îndrăgostit de ceea ce a făcut şi am considerat oportun să-i reeditez călătoria”.

Cum se face reclamă României cu un laptop
    Dacă Badea Cârţan a strâns de-a lungul vieţii 200.000 de volume, mare parte de istorie, pe care le-a împărţit românilor din Transilvania, varianta sa din 2013 a adunat peste o mie de cărţi în câteva luni. În drumul său spre Roma, Magop a donat mare parte din ele bibliotecii Villafranca di Verona, ca ai săi conaţionali să-i citească în româneşte pe Sadoveanu, Slavici, Preda şi Coşbuc. Îl bucură când vede că ai lui "se-ncing" să ia cărţile pe care le aduce cu sine. "Asta arată că sunt iubitori de literatură românească", crede Magop.
    Spune că a întâlnit şi oameni care parcă au uitat de unde se trag. "Trecerea mea prin viaţa lor le-a redeşteptat puţin sentimentul patriotic. Măcar pentru câteva minute cât s-au întâlnit cu Badea Cârţan ăsta, din 2013, s-au mândrit că-s români sau românce. Mă bucur că am reuşit să reactivez spiritul ăsta patriotic românesc, pe cale de dispariţie".
    Tot ca misiune, Magop şi-a asumat să-I înveţe pe străini şi româneşte, nu doar să le explice ce este cu el. Se mândreşte cu prietenia pe care i-o poartă un barman din Parma, ori cu fotografiile din România pe care le arată oricui este interesat să afle mai mult despre noi. “Unii nici nu ştiau că Gheorghe Zamfir e român. Iar pe nişte austrieci i-am lăsat cu gura căscată când le-am arătat poze cu Transfăgărăşanul, cu Podul lui Dumnezeu”.
    Din politeţe, crede el, unii străini i-au spus ce cuvinte cunoşteau şi ei din română. "Un italian mi-a zis barabule. Mi-am dat seama de unde îl ştia. Un moldovean îl învăţase asta", spune amuzat Magop.

Magop foloseşte un cuvânt mare - “promovare”, pentru că “altul nu găseşte”. Spune că dacă promovează România îşi face şi lui un bine. Are şi o teorie: “Nu pot spune despre mine că trăiesc într-o ţară vai de capul ei, că accept ceea ce se gândeşte despre ea. În primul rând îi spun străinului că este greşită opinia lui despre România. Şi atunci vin cu o alternativă. Am laptopul cu mine, le arăt şi poze din România, le spun despre ea. Mulţi rămân surprinşi. Am găsit străini care, odată vizitând România, s-au îndrăgostit de ea. M-am întâlnit cu un olandez care, din '98, ne tot vizitează ţara. S-a îndrăgostit de ea şi ne vorbeşte limba perfect”.
    De română e îndrăgostit şi Magop, povestind că ar fi vrut să fie profesor. Într-o vreme scria şi versuri - unele i-au fost şi publicate, s-a apucat şi de facultate, dar a renunţat, însă. "Dacă aş fi fost profesor de română, i-aş fi îndemnat pe copii să citească pentru că educaţia e bună, dar autoeducaţia este şi mai bună. Citind, îţi îmbogăţeşti vocabularul şi scrisul”, crede tâmplarul, căruia îi place Nichita Stănescu.
    Mesaj pentru România
    După atâtea ţări bătute, Mirel Magop ştie un lucru. Suntem deosebiţi, iar ce este al nostru stă într-un cuvânt: dor. "Povesteam cu un spaniol despre cântecele româneşti. El îmi făcea cunoştinţă cu cântecele spaniole şi a fost la un moment dat greu să-i traduc dor. Îi spuneam I need you. Dar nu transmitea ceea ce transmitem noi şi poate fi inclus în mai multe contexte. Slavă Domnului, avem o limbă bogată, nuanţată, nu ştiu cum să mă mândresc cu ea."
    Acum bărbatul vrea să ajungă la Roma. Şi să doarmă asemeni Bădiei Cârţan la baza Columnei. Nu ştie dacă are vreo şansă. De anul trecut, monumentul se află în renovare. O soluţie ar fi totuşi, iar pentru asta bădiţa din 2013 a pus în funcţiune sistemul de pile şi relaţii: “Am sensibilizat o asociaţie de români să-mi obţină un permis, ceva, măcar pentru alea cinci minute cât să las pământul din desagă la baza Columnei”, spune românul.
    Până atunci are un mesaj pentru conaţionalii săi: “Încercaţi să fiţi români măcar de 1 Decembrie. Dacă vă place sentimentul ăsta, încercaţi să fiţi români în fiecare zi pentru că nu e greu. Avem cu ce ne lăuda, înaintaşii noştri au dus o activitate care ne poate ţine în continuare cu frunţile sus prin Europa. Bucuraţi-vă şi mândriţi-vă că sunteţi români”.
    Badea Cârţan, promotorul şi păstrătorul limbii române în Transilvania, aflată sub dominaţie străină
    Badea Cârţan, pe numele lui adevărat Gheorghe Cârţan (1849 - 1911), a fost un ţăran român care a luptat pentru independenţa românilor din Transilvania, aflată sub dominaţia Imperiului Austro-Ungar. Principala sa armă în această luptă a fost limba română. De-a lungul vieţii sale a adus clandestin circa 200.000 de cărţi româneşti, mare parte de istorie, pe care le-a donat românilor din Transilvania. Toate volumele le-a adus din România, cu desagile în spate, prin munţi.
    Pentru că aducea cărţi a fost şi închis de câteva ori de autorităţile austro-ungare, care i le-au şi confiscat şi ars în repetate rânduri. Din dorinţa de a-şi îmbunătăţi cunoştiinţele şi de a afla mai multe despre originea latină a poporului român, Badea Cârţan a vizitat o serie de ţări ale Europei. Astfel, în 1896, a călătorit pentru prima dată pe jos până la Roma, unde a şi dormit la Columna lui Traian. Prima călătorie la Roma l-a făcut imediat cunoscut şi apreciat în mediile intelectuale din România. De altfel, o dată în Parlamentul Ţării, unde a vorbit ca invitat în mai multe rânduri, le-a spus parlamentarilor şi înalţilor preoţi că, pentru a face un gard, un ţăran are nevoie, în primul rând, de "pământ, ca să aibă unde-şi pune gardul". Badea Cârţan a murit în 1911 după ce o avalanşă l-a prins în Munţii Făgăraşului cu desagii în spinare încărcaţi cu cărţi. A decedat cu 7 ani înainte de a-şi vedea realizat mare vis: întregirea neamului românesc.

Diana Marcu este editor al ziarului Gândul

Ultima modificare făcută de Komoandru; 26-November-2013 la 07:39 AM.
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Îngerii plantelor îi păzesc pe copii

Foto: Dreamstime (2)

Produse noi la DACIA PLANT - Gama "Îngeraşul", pentru afecţiunile de sezon

- Sănătatea copiilor este un subiect care suscită un interes continuu şi aduce pe piaţa medicamentelor, în fiecare an, sute şi sute de noi produse. Dar în comparaţie cu anii în care pe locul unu se aflau preparatele de sinteză, în prezent, pentru afecţiunile uşoare ale copiilor, părinţii se îndreaptă către produse cât mai naturale, lipsite de temutele E-uri şi cu cât mai puţine substanţe chimice -

Dr. CĂLIN GÂRLEA - "Primul demers în cazul virozelor şi răcelilor la copii este întărirea sistemului imunitar"

Din păcate, foarte multe produse terapeutice desti*nate copiilor conţin, sub denumirea de "natural", sub*stan*ţe artificiale, înşelând vigilenţa părinţilor bine intenţionaţi. Găsim pe piaţă siropuri cu miere, dar con*servate cu benzoat de sodiu; siro*puri care conţin emulgatori, acidi*fianţi, cu arome aşa-zis naturale şi cu tot felul de alte substanţe chi*mice. Cel mai grav, există firme care pretind că au produse naturale şi ascund în compoziţia lor para*beni sau alte substanţe chimice cu denumiri greu de pronunţat. Pentru a lămuri problema falsurilor de pe piaţă, am stat de vorbă cu medicul Călin Gârlea, recent întors din Fran*ţa, unde a practicat câţiva ani medicina, despre afecţiu*nile de sezon şi despre produse cu adevărat naturale, fără conservanţi, coloranţi şi substanţe chimice, create special pentru copii de către Dacia Plant: gama Înge*raşul.

- V-aţi reîntors acasă din Franţa, unde aţi prac*ticat cu succes medicina. Cum aţi luat această decizie curajoasă?

- Românii au un proverb foarte frumos: "Cine bea apă din pumni străini nu se satură niciodată". Franţa este o ţară minunată, în care am profesat la standarde mult superioare celor din România, dar a existat în per*manenţă în sufletul meu dorul de casă. Este vorba des*pre acea "sete" de România, de care nu scapi nicio*dată.

- Aţi început o colaborare cu o firmă românească de renume pe piaţa suplimentelor alimentare, Dacia Plant. Ocupaţi acolo o poziţie importantă, aceea de director de inovare. Ce v-a determinat să alegeţi aceas**tă companie?

- Am ales Dacia Plant deoarece le cunosc produ*sele, cunosc echipa de acolo şi pot spune cu mâna pe ini*mă că este o companie cu un respect adânc faţă de consumatori şi care creează produse naturale cu efecte terapeutice foarte bune. Crezul companiei este acela că se pot realiza produse eficiente, 100% naturale, reieşite din combinaţia dintre extraordinara înţelepciune a Ma*mei Natură, experienţa de peste 10 ani a firmei şi stu*diile ştiinţifice din lumea medicală.

Vine sezonul rece, atenţie la viroze!

Dr. Călin Gârlea

- Vă propun un subiect care "arde" şi interesează orice părinte în acest moment: afecţiunile sezonului rece şi impactul lor asupra copiilor.

- Pentru a fi plin de vitalitate, trupul unui copil are nevoie de o stare de echilibru, adusă de funcţionarea armonioasă a sistemelor sale interne. Când acest echili*bru interior se modifică, primul semn este dat de tul*bu*rările apărute în starea lui de sănătate. Este cunos*cută uimitoarea capacitate a sistemului imunitar al copiilor, care le permite acestora să se vindece sin*guri. Une*ori, însă, această capacitate este mult dimi*nuată, mai ales atunci când cauza bolii este cronică şi trenează de mult timp sau când organismul suferă de stres cronic, tensiuni fără sfârşit în familie, când copilul are o dietă total nepotrivită sau este supra*expus la toxine. Pe fondul unei imunităţi slăbite, ve*nirea ano*timpului rece este un factor agravant. Starea cu*nos*cută popular sub numele de "răceală" este o afec*ţiune care se datorează unor factori externi, ce pene*trea*ză sistemul imunitar: frigul, umezeala, vântul (cu*rentul). Se spune că infecţia virală la nivelul tractului respirator superior este cauzată de unul din cele 120 de virusuri cunoscute sub numele de "rinovirusuri". Gripa este, de asemenea, asociată cu virusuri şi are simptome simi*lare, de multe ori mai severe. Simptomele neplă*cute ale răcelii sunt cunoscute: durerea de cap, durerea în gât, tusea, nasul înfundat sau nasul care curge, durerea la nivelul sinusurilor, ochii înroşiţi, umflarea ganglio*nilor şi oboseala. Gripa prezintă de obicei toate aceste simp*tome. Iar când cei mici sunt loviţi de o ast*fel de in*fecţie virală, suferinţa lor pare mai mare decât a noas*tră. Nu este de mirare că prima reacţie a părin*ţilor este să acţioneze direct asupra simptomelor. Tre*buie însă să ştiţi că cel mai important demers în acest caz este consolidarea sistemului imu*nitar.

Stimulaţi imunitatea copiilor

- Ce produs recomandaţi pentru sti*mularea imu*nităţii?

- Există un produs extraordinar creat la Dacia Plant, din gama "Înge*ra*şul", gândit special pentru orga*nismul fragil al copiilor: siropul Imunostimu*lent, rea*lizat pe baza unor plante care reprezintă adevărate co*mori de sănătate: echinacea, cătină, brus*ture, isop şi plop-negru. În plus, este adăugat şi propolis, o com*bi*naţie complexă de substanţe vindecătoare. Toate aceste ingre*diente au efecte benefice, puter*nice, şi fac din siropul din gama "Îngeraşul" un adevărat catalizator al pro*ceselor de stimulare a imunităţii din organismul co*piilor. Este bine să le administrăm copiilor acest sirop încă de la primele simptome. Chiar dacă micuţul dvs. se plânge numai de o uşoară jenă la înghiţire, aceasta poate fi semnul unei inflamaţii a gâtului. Orice irită şi inflamează mucoasa gâtului poate provoca du*rere, de obicei, ca rezultat al unei răceli sau al unei gri*pe. Cele mai multe inflamaţii ale gâtului sunt rezul*tatul infec*ţiilor virale, numai un procent mic fiind asociat cu infecţiile bacteriene, de obicei, Streptococcus. Mo*dul de administrare este simplu: la copii între 1 şi 3 ani: câte 2,5 ml de sirop de 3 ori pe zi; între 4 şi 6 ani: câte 5 ml de sirop de 3 ori pe zi; între 7 şi 14 ani: câte 10 ml de sirop de 3 ori pe zi. Siropul se administrează ca atare sau diluat în 100 ml de ceai (1/2 de pahar), cu 30 de minute înaintea mesei.
    Ţin să subliniez că plantele din compoziţie sunt atent alese pe baza efectelor lor puternic antibacteriene şi antivirale, care duc la creşterea imunităţii şi ajută la recuperarea organismului în caz de in*fecţii. Să luăm ca exemplu echinacea. Aceas*ta creşte producţia de inter*feron (care ajută la distrugerea virusurilor) şi stimulea*ză celulele albe din sânge, în lupta împotriva bacte*riilor. Mai mult, conţine alchilamide, care se presu*pune că previn penetrarea pielii şi mu*coaselor de către bacterii.

Tusea sperie părinţii

- Unul dintre cele mai supărătoare simp*tome ale răcelii este tusea. Cum poate fi com**bătută eficient tusea la copii?

- Plămânii sunt formaţi dintr-un sistem de căi respiratorii numite bronhii, căptuşite cu celule care secretă mucus. Mucusul este o cap**cană pentru orice particulă străină care in*tră în plămâni atunci când respirăm, şi acestea sunt apoi mă*turate din plămâni de un sistem de cili care, de ase*me*nea, căptuşesc căile res*piratorii. Când ceva irită mu*coasa bronşică (o infecţie, fumul din mediu etc.), plă*mâ*nii produc mucus în exces. Acest lucru provoacă la rândul său o tuse spasmodică, care are rolul de a expul*za mu*cusul suplimentar şi ceea ce este prins în el. Tu*sea este dificil de tratat şi, din cauza efortului depus de copii, părinţii îşi doresc un produs care să oprească ime*diat tusea. Este important să nu uităm că tusea are rolul ei benefic şi inhibarea totală şi imediată a acesteia poate duce la complicaţii. Dar iată că Mama Natură ne întinde şi aici o mână de ajutor şi ne oferă câteva plante deosebit de eficiente în uşurarea respiraţiei şi amelio*rarea tusei: grindelia, pătlagina, lemnul-dulce, ghimbi*rul, scaiul-vânăt, nalba-mare, pippali - sunt plante extrem de eficiente în controlarea tusei şi se află toate în compoziţia Siropului de tuse din gama "Îngeraşul". Efectele lor sunt po*ten*ţate de uleiurile esenţiale de eucalipt, roi*niţă, pin, mentă creaţă şi scorţişoară. Un regal de plante minunate! Dar şi mai interesant la acest sirop de tuse pentru copii este că el se recomandă atât în tu*sea uscată, cât şi în cea umedă, având în compo*ziţie atât plante emoliente care ajută la calmarea mu*coa*sei iritate, cât şi plante care au efect expectorant. Despre proprietăţile antiinflamatorii şi anti*bac*te*riene ale grindeliei şi pătlaginei s-a vorbit mult şi sunt con*vins că citi*torii dum*neavoastră le cunosc. Vreau să vă spun pe scurt câte ceva despre efectele în tratarea tusei ale altor plante din compoziţia siropu*lui de tuse Înge*raşul. Scaiul-vânăt (Eryn*gium planum) are efecte liniş*ti*toare şi antispastice şi poate fi deo*sebit de eficient la reducerea tusei pe timp de noapte. Lemnul-dulce (Gly*cyrrhiza glabra) este un expec*torant calmant ce con*ţine acid glicirizinic, ce ajută la reducerea inflamaţiei mucoaselor de la nivelul căilor respiratorii. Nalba-mare (Althaea officinalis) calmează durerea şi inflama*ţia gâtului şi a pasajelor bronşice. Clasificat ca un ex*pec*torant de relaxare reflexă, nalba-mare ajută la uşu*rarea congestiei şi la reducerea vâsco*zităţii secreţiilor mucoase (flegmă), ceea ce le face mai uşor de expulzat. Pre*cum vedeţi, natura ne pune la dispoziţie soluţii uimi*toare, neegalate încă de nici un laborator de me*dicamente din lume.
    Administrarea siropului se face simplu, în funcţie de vârstă, de la 2,5 ml pe zi la 15 ml pe zi.

- Ce vârste au copiii cărora le sunt recomandate produsele din gama "Îngeraşul"?

- Tuturor copiilor, începând chiar de la vârsta de 1 an (siropul Imunostimulent şi Siropul de tuse), de la 3 ani (Siropul cu minerale, Ca, Mg şi vitamina D3; siro*pul Creşte pofta de mâncare; comprimatele Vitamini*zant) şi de la 5 ani (siropul Stimulent Mental). Practic, toţi pă*rinţii care doresc să îşi crească sănătos şi natural co*piii ar trebui să le administreze aceste produse. Ele sunt spe*cial create pentru copii, respectând necesităţile or*ga*nismului lor, şi de aceea au o acţiune blândă, dar ex*trem de eficientă. Pentru a le face uşor de adminis*trat, toate produsele au un gust plăcut şi au drept ex*ci*pient fructoza, pentru a evita efectul negativ al zahă*ru*lui. Toate ingredientele sunt 100% naturale, nu con*ţin colo*ranţi, conservanţi, arome sau îndulcitori artifi*ciali. În ceea ce priveşte plantele aflate în compoziţia acestor pro**duse, toate sunt studiate din punct de vedere medical.
    - Vă mulţumim!
    iÎngerii plantelor îi păzesc pe copiiÎngerii plantelor îi păzesc pe copiiFoto: Dreamstime (2)Produse noi la DACIA PLANT

http://www.formula-as.ro/2013/1095/s...pe-copii-17105
    Ultima modificare făcută de Kara; 20-January-2014 la 01:31 PM.
    constantintgd

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. povestile romanilor
    De Komoandru în forumul Istoria
    Răspunsuri: 52
    Ultimul Post: 29-November-2016, 11:14 AM
  2. Dramele romanilor
    De Komoandru în forumul Istoria
    Răspunsuri: 38
    Ultimul Post: 13-August-2016, 07:30 PM
  3. Crestinismul ortodox religia fundamentala a romanilor
    De giumbusluc în forumul Religie
    Răspunsuri: 2