Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Despre sportul romanesc

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Puncte: 139.929, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit Despre sportul romanesc

CU DEGETUL PE RANĂ

Nu ştiu bine de unde provine şi cînd se foloseşte această expresie din titlu, dar eu o consider potrivită în situaţia de faţă, cînd pentru rezolvarea problemelor atletismului românesc trebuiesc folosite măsuri dureroase, dar necesare. Şi fiindcă situaţia atletismului nostru este cruntă, am decăzut atît de mult, încît ne întrebăm dacă se poate şi mai rău, ne-am hotărît de astă-dată să uităm că sîntem prieteni cu mulţi din conducerea acestuia, care se pot supăra de unele aprecieri, dar care, dacă iubesc acest sport, şi noi ştim că-l iubesc, vor lua criticile şi sugestiile noastre ca o încercare de a ieşi din umbra în care am intrat. Deoarece, privim cu durere cum unii oameni se străduiesc să schimbe ceva şi, din păcate, cad în aceleaşi greşeli care s-au făcut de către conducerile precedente ale atletismului nostru. Ne referim la aprecierea multora că de la federaţie a plecat o „gaşcă” şi a venit altă „gaşcă”. Nu vrem să ne băgăm în bîrfe, mai ales că noii veniţi sînt mult mai dinamici, mai decişi să ia măsuri energice, dar, din nefericire, nu primesc întodeauna sfaturile cele mai bune. Li se recomandă, de pildă, să aducă antrenori din străinătate. Păi, oameni buni, avem antrenori de excepţie! Antrenorul campioanei olimpice Constantina Diţă, Vali Tomescu, care, după Olimpiada de la Bejing, a stat în România aproape un an ca să-şi găsească un angajament. I s-a oferit un post de antrenor în provincie, cu 800 de lei pe lună! Strict autentic. S-a oferit omul să ţină conferinţe antrenorilor noştri. În zadar. Acum este antrenor în China, cu un salariu de 23 de ori mai mare! Pe antrenorul Constantin Nourescu, care astăzi are 79 de ani, l-a oferit Federaţia de specialitate Tunisiei. Acolo, a lucrat cu o fată, care, atunci cînd era junioară, se clasa în urma Anuţei Bobocel, campioana noastră de la 3.000 m obstacole. Acum, atleta lui Micu Nourescu a ieşit vicecampioană a probei, atît la Olimpiadă, cît şi la Campionatele Mondiale, în timp ce noi ne bucurăm dacă Bobocel reuşeşte, la un mare concurs, să intre într-o finala de 15 atlete. Un alt exemplu este cel al antrenoarei Margareta Ghile, care a reuşit o performanţă unică. Pentru atleta ei, campioană europeană la 1.500 m, a avut 4 sparing-parteneri. Aceştia sînt, în general, atleţi fără mare valoare, care ajută la antrenamente atleta de valoare. Ghile a reuşit ca din toţi aceşti sparing-parteneri să facă 4 campioni naţionali ai României, drămuindu-le antrenamentele în aşa fel încît, pe lîngă ajutorul dat campioanei, să execute şi antrenamente potrivite pentru a deveni campioni. Rezultatul? Federaţia de atunci a fost de acord să i se ia atleta campioană şi să fie dată la un antrenor, fost aruncător de ciocan! Cam acelaşi lucru, se pare, se petrece şi acum. Se predau unui antrenor, cu rezultate mai slabe, o atletă cu care a început să lucreze de curînd şi care, deja, are un record personal. Fapt petrecut, de altfel, şi cu campionul nostru de la 1.500 m, care, după 1 – 2 luni de colaborare cu Margareta, şi-a întrecut recordul personal. Necunoscătorii spun că antrenoarea foloseşte metode învechite de acum 30-40 de ani. Dar, în acei ani, atletele noastre erau printre cele mai bune din lume, fiindcă foloseau şcoala românească de alergări, bazată pe principiile fiziologice ale efortului. Multe recorduri de atunci sînt şi astăzi în picioare. Ori, fiziologia umană nu s-a schimbat în acest timp, astfel că metoda este corectă şi în prezent, dovedită şi prin exemplele de mai sus. La succesele din acea vreme a contribuit mult şi o brigadă multifuncţională a Institutului Naţional de Cercetări pentru Sport, compusă din metodist, psiholog, biochimist, medic şi un coordonator. Aceasta ar rezolva multe din carenţele antrenorilor noştri de astăzi care lucrează haotic şi sînt departe de cunoştiinţele, mai ales din domeniul fiziologiei eforturilor, ale antrenorilor din acele timpuri. Din cîte ştim noi, însă, unul dintre „sfătuitorii” Federaţiei de atletism a fost şi el antrenor în epoca de glorie a alergătorilor noştri şi a obţinut, atunci, rezultate remarcabile. Nu poate el înlocui, cel puţin prin conferinţe-curs, antrenorii străini pe care noua conducere a Federaţiei recomandă să fie aduşi?
    Să ne ierte cititorii noştri că i-am introdus în unele probleme de strictă specialitate, necunoscute poate, dar cu voia lor, putem considera acest material ca o scrisoare deschisă adresată Federaţiei noastre de Atletism, care, din păcate, îşi găseşte mai greu timp să asculte sugestii de la cei care trăiesc şi simt tragedia în care se găseşte atletismul nostru.
    SILVIU DUMITRESCU
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

FOTBAL Mafia din arbitraj

Stimată Redacţie,

Vă trimit rîndurile de faţă, în speranţa că ele vor vedea lumina tiparului, la Rubrica Sport, ştiind că distinsul redactor-şef, dl. europarlamentar dr. Corneliu Vadim Tudor, este un mare iubitor de sport şi, în special, de fotbal. Vă scrie un fost sportiv, antrenor şi arbitru de fotbal, mîhnit de calitatea submediocră a arbitrajelor din fotbalul românesc. În anul 1974, am fost propus pentru Lotul Divizionar al Arbitrilor din Fotbal, dar starea de sănătate m-a obligat să refuz această ocazie, oferită de conducătorii arbitrajului timişorean. Sînt în arbitrajul românesc oameni ce îmbracă costumul negru şi, în loc să fie imparţiali, cinstiţi şi adevăraţi sportivi, fac legea şi o aplică după bunul plac (a se citi: după cum primesc atenţiile sau indicaţiile preţioase), bătîndu-şi, pur şi simplu, joc de munca sportivilor, a antrenorilor şi de aşteptările suporterilor. Şi, în ciuda erorilor repetate, cu anii, ei sînt cap de afiş (şi de răutăţi, şi de ticăloşii). Un exemplu recent: arbitrul Balaş, din Baia Mare, care a viciat, împreună cu arbitrul de margine, rezultatul meciului Gazmetan-Petrolul, a arbitrat după bunul său plac, nu după articolele Regulamentului de Arbitraj. A validat un gol, după ce atacantul gazdelor a făcut fault la un jucător petrolist. Ieşit la întîmpinare (Cone), l-a pus la pămînt, a trecut în careul de 6 metri, a şutat la colţul scurt, portarul a respins, mingea l-a lovit în antebraţ, după care a purtat-o cu mîna şi a introdus-o, se pare, dincolo de linia porţii, de unde mingea, fiind în aer, a fost şutată de un apărător petrolist în afara terenului. Jucătorul medieşean a comis fault, apoi henţ (purtînd mingea cu mîna, a împins-o cu antebraţul), iar arbitrii au validat gol!!! Ce nedreptate strigătoare la cer! Faza, reluată de cîteva ori la Digi 1 (Sport), a convins pe toată lumea de ticăloşia celor doi arbitri, certaţi cu etica sportivă. Cu siguranţă, Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) îi va delega, în continuare, la meciuri şi nu se va lua nici o măsură de sancţionare a acestora. Ca preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, eu i-aş elimina din viaţa sportivă pe aceşti ticăloşi. Şi, din păcate, ca ei mai avem exemple destule.

Cu mîhnire mare în suflet, semnează

VALENTIN MUNTEANU
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

MOMENTELE DE NOSTALGIE

Momentele de nostalgie sînt amintiri ale unor episoade plăcute din viaţa noastră, pe care ne-ar plăcea să le retrăim. Dar, din păcate, este imposibil. Cum sînt, de pildă, cele provocate de amintiri din copilărie, sau din viaţă, care nu pot fi readuse în prezent, precum un film care, dacă ţi-a plăcut, poţi să-l vezi a doua oară. Despre astfel de nostalgii vreau să vă povestesc. Ideea mi-a venit cînd am aflat că, pentru prima oară în istoria sportului nostru, după 23 de ani de democraţie, nişte jucători de fotbal au fost condamnaţi la 3 luni de închisoare şi la plata unor daune de 10.000 lei pentru că au înjurat, au scuipat şi au lovit cu bestialitate un arbitru, atunci cînd acesta a vrut să elimine un fotbalist din echipa gazdă. Şi ceea ce este şi mai trist este că ei au fost întărîtaţi chiar de antrenorul lor. Ca o paranteză: Adesea am afirmat că la noi este nevoie, în primul rînd, de educarea educatorilor!
    Ştirea ne-a provocat amintiri nostalgice din vremea dictaturii, cînd şi în sport, ca şi în alte domenii, secretarul de partid avea toate puterile statului în mînă. El, de cele mai multe ori, era şi organ executiv, făcea şi dreptate în situaţii litigioase şi, astfel, nu existau atîtea procese ca astăzi, cînd se repartizează la un singur judecător sute sau chiar mii de dosare (sînt cazuri autentice!), şi făcea şi legea, este drept, în mod abuziv, dar foarte puţini îndrăzneau să-l înfrunte. Să nu fim greşit înţeleşi. Amintiri nostalgice, nu în sensul că am dori şi astăzi acele vremuri. Doamne fereşte! Ci, fiindcă ne amintesc de vremuri cînd eram mai tineri şi cînd unele probleme ale sportului se rezolvau mai repede şi mai eficient. Îmi amintesc cum, atunci cînd am avut un sportiv bun, ajuns ulterior campion european, la intervenţia secretarului de partid al uzinei şi al secretarului de partid al Sectorului 3 din Capitală, am reuşit să obţin pentru el un apartament cu 3 camere şi un serviciu la turnătoria Uzinei, la care era „nevoit” să se ducă doar pentru a-şi ridica salariul… Era angajat la turnătorie, fiindcă în această secţie, datorită muncii grele şi pericolului continuu de accidente, salariile erau ceva mai mari. De asemenea, îmi amintesc cu nostalgie cum, fiind în cantonament la Poiana Braşov, s-a întîmplat să aibă loc o vizită oficială a primului-ministru al Turciei. Acesta, însoţit de primul-secretar al judeţului Braşov, vizita staţiunea la pas. Şi cum mergeau aşa, ceremonios, în fruntea delegaţiei, la un moment dat, primul-secretar, care mă cunoştea de la uzina unde fusese secretar de partid cu ani în urmă, mă zăreşte printre spectatorii de pe margine, ţinuţi la ceva distanţă de organele de ordine. Spre mirarea multora, iese din rînd şi vine să-mi strîngă mîna şi să schimbe cîteva vorbe cu mine, în timp ce întregul convoi se opreşte să-l aştepte. Consecinţele? De atunci, am devenit o personalitate în Poiană, dorinţele mele – şi ale sportivilor din cantonamente – devenind ordine pentru administraţia locală ( unde intrau atunci şi hotelurile şi restaurantele).
    Momentele de nostalgie, cu farmecul şi sensibilităţile lor sufleteşti, sînt bine venite, de cele mai multe ori, pentru clipele de frumoase trăiri pe care ni le oferă. Dar, iertaţi-mi pragmatismul exagerat, cînd ele vin din sport, deseori, ne trezesc la realitate şi atunci ne întrebăm: Oare ce este de făcut?

SILVIU DUMITRESCU
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Alexandru Dedu este noul preşedinte al FRH! Cristian Gaţu a pierdut după 18 ani alegerile

de Marian Ursescu • 10 Februarie 2014 15:18

Cristian Gaţu nu mai este preşedintele Federaţiei Române de Handbal. Gaţu a întrunit doar 32 de voturi, Remus Drăgănescu 56 de voturi şi Alexandru Dedu 104, cu un vot anulat. Cristian Gaţu era preşedinte al FRH din 1996.

http://www.gsp.ro/sporturi/handbal/a...le-419188.html
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Impostorul Răzvan Burleanu l-a dat afară (?!) pe fostul mare fotbalist Daniel Prodan

În urma incidentului legat de diurna

Răzvan Burleanu a prezentat ieri consecinţele
    jucătorilor de la Naţionala U17, Răzvan Burleanu a luat decizia de a-l demite pe Daniel Prodan, directorul FRF şi omul care a fost şeful delegaţiei României la „Turneul de Elită" din Scoţia. problemei diurnelor de la lotul U17. Conform preşedintelui FRF, Daniel Prodan - şeful delegaţiei României în Scoţia - nu va mai face parte din structurile federale, fapt pe care Burleanu i l-a comunicat fostului fundaş în această dimineaţă. „Daniel Prodan nu va mai continua! I-am comunicat acest lucru şi vrea 100.000 de euro ca să plece". Întrebat dacă îi va plăti această sumă fostului component al „Generaţiei de Aur", Burleanu a răspuns zîmbind. „Nu voi plăti niciodată o sumă de bani doar ca să nu mai dau ochii cu cineva. Prodan are un comportament defăimător şi aduce prejudicii de imagine Federaţiei. E dezamăgitor", a spus Burleanu la Conferinţa de Presă de la „Casa Fotbalului". Daniel Prodan şi-a expus, la rîndul său, punctul de vedere referitor la întîlnirea pe care a avut-o azi cu Răzvan Burleanu şi susţine că a fost ameninţat de preşedintele FRF. „Mi s-a cerut să plec, am zis că nu vreau să plec, că vreau să rămîn. Am fost ameninţat, că am o plîngere de viol. Ameninţări de tip comunist. Nu ştiu de unde sînt luate, probabil de la şcoala pe care a făcut-o. Cer public să fie arătată acea plîngere de viol pe numele meu. Hai să o vedem! Atît le spun: s-au pus cu cel mai curat român! E război total! A mai spus că am denigrat imaginea Federaţiei. Cu ce? Că am zis adevărul, că Răzvan Burleanu nu se pricepe la management sportiv şi că Gheorghe Chivorchian nu ştie o boabă de engleză? Nu am furat, n-am dat în cap nimănui!", a spus Prodan.
    http://www.ziarultricolorul.ro/polit...el-prodan.html
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Steaua-i numai una!Felicitari pentru titlul 25!
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:
    Ultima modificare făcută de Komoandru; 19-August-2014 la 10:42 PM.
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2012
    Posturi
    8.909
    Puncte
    139.929
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

PRELIMINARII EURO 2016. GRECIA - ROMÂNIA 0-1: Marica a dat gol și a fost eliminat. "Tricolorii" au câștigat chiar dacă au jucat mai bine de jumătate de oră în inferioritate

Bratu Iulian / 07 SEP, 2014 / 11:41

ROMÂNIA - GRECIA
    PRELIMINARII EURO 2016. GRECIA - ROMÂNIA. România a răzbunat duminică seara eliminarea din barajul pentru Mondial și a învins Grecia cu 1-0, în primul meci din preliminariile pentru Campionatul European de Fotbal 2016. Marica a fost înger și demon pentru "tricolori": a marcat în minutul 10 din penalty-ul obținut de Chipciu, iar în minutul 54 a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Elevii lui Victor Pițurcă au rezistat eroic până la final și au obținut o victorie care, coroborată cu înfrângerea Ungariei în fața Irlandei de Nord (1-2) îi situează într-o situație ideală pentru calificarea la EURO 2016.
    UPDATE:

GRECIA - ROMÂNIA 0-1
    min. 90+4: România învinge Grecia cu 1-0, chiar dacă elevii lui Victor Pițurcă au jucat mai bine de o jumătate de oră cu un om în minus.
    - min. 54: Ciprian Marica a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Căpitanul României a primit primul avertisment pentru că a lovit mingea după fluierul arbitrului, iar al doilea pentru joc periculos.
    - min. 46: A început repriza a doua.
    - min. 45: Grecia - România e 0-1 la pauză.
    - min. 10: Ciprian Marica deschide scorul pentru România, dintr-un penalty obținut de Alexandru Chipciu.
    - 21:45 - DCNews vă prezintă evoluția scorului din partida GRECIA - ROMÂNIA, contând pentru preliminariile Campionatului European de Fotbal 2016.
    - 20:30 - Echipele de start, conform digisport.ro:
    Grecia: Karnezis - Torosidis, Sokratis, Manolas, Holebas - Samaris, Tachtsidis, Mantalos - Salpingidis, Mitroglou, Samaras
    România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Maxim, Chipciu, Stancu - Marica
    ------------------
    Știrea inițială:
    PRELIMINARII EURO 2016. GRECIA - ROMÂNIA. România întâlnește în această seară Grecia, în primul meci al "tricolorilor" din preliminariile pentru Campionatul European de Fotbal 2016.
    PRELIMINARII EURO 2016. GRECIA - ROMÂNIA. Cu începere de la ora 21:45, pe stadionul "Karaiskakis" din Atena, elevii lui Victor Pițurcă încearcă să-și ia revanșa în fața elenilor pentru eliminarea din barajul de calificare la Mondialul din Brazilia.

PRELIMINARII EURO 2016. GRECIA - ROMÂNIA. Iată echipele probabile pentru confruntarea Grecia - România, prezentate de gsp.ro:
    Grecia - Aşezare: 4-3-3
    1. Karnezis - 15. Torosidis, 4. Manolas, 19. Papastathopoulos, 20. Holebas - 6. Tachtsidis, 22. Samaris, 8. Kone - 14. Salpingidis, 9. Mitroglou, 16. Christodoulopoulos. Antrenor: Claudio Ranieri. Rezerve: 12. Glykos, 13. Kapino, 2. Mantalos, 3. Tzavellas, 7. Fortounis, 10. Samaras, 11. Vyntra, 17. Diamantakos, 21. Papadopoulos, 23. Athanasiadis
    România - Aşezare: 4-2-3-1
    12. Tătăruşanu - 4. Tamaş, 21. Dr. Grigore, 6. Chiricheş, 3. Raţ - 5. Hoban, 8. Pintilii - 7. Chipciu, 19. B. Stancu, 10. Maxim - 9. Marica. Antrenor: Victor Piţurcă. Rezerve: 1. Pantilimon, 23. Lung jr, 2. Luchin, 13. Keşeru, 16. Vl. Achim, 17. Grecu, 18. Prepeliţă, 20. G. Enache, 22. Moţi
    - See more at: http://www.dcnews.ro/preliminarii-eu....U74XK9Wa.dpuf
    constantintgd

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.091
    Puncte
    191.365
    Nivel
    100
    Puncte: 191.365, Nivel: 100
    Puncte: 191.365, Nivel: 100
    Activitate globală: 55,0%
    Activitate globală: 55,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

România, al doilea record negativ la medalii olimpice la Rio
    http://www.digi24.ro/stiri/sport/rom...-la-rio-551867

Dramatic! România pierde una dintre cele 5 medalii de la Rio! A fost depistat pozitiv la Rio
    http://www.gsp.ro/sporturi/jocurile-...io-487092.html

“Mişcarea înseamnă viaţă” - Un profesor de educaţie fizică schimbă mentalităţi
    http://epochtimes-romania.com/news/m...itati---251438

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.536
    Puncte
    52.785
    Nivel
    71
    Puncte: 52.785, Nivel: 71
    Puncte: 52.785, Nivel: 71
    Progres nivel: 16%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.265
    Progres nivel: 16%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.265
    Activitate globală: 6,0%
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

" După meciul de aseară cu Polonia, mai trebuie făcut un singur lucru: domnul Burleanu, să se ia de mână cu drogatul și să plece pe o insulă părăsită,
    să nu îi mai vadă nimeni. "

http://www.in-cuiul-catarii.info/201...iul+Catarii%29

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Invatamantul romanesc....incotro?
    De Komoandru în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 08-March-2014, 06:50 AM
  2. Din sportul Romaniei , un pic de joging situational
    De Cosigon în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 25-November-2011, 11:42 AM
  3. Pentagonul se intereseaza de supersonicul romanesc
    De Cabaleiro în forumul Teorii
    Răspunsuri: 0