Pagina 1 din 21 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 203

Subiect: Experienta mea

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Puncte: 160.110, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit Experienta mea

Dragii mei, vreau ca acest topic sa fie prilejul de a rosti cu voce tare ceea ce nu am spus inca cuiva.
    Daca in urma unor lecturi sau trairi personale ati ajuns la o concluzie care va calauzeste in viata, va rog sa ne-o spuneti si noua, pentru a ne fi indrumar in viata.

De multe ori ajungem prin propriile puteri si ratiuni, simtiri la multe concluzii folositoare, de care tinem cont de-a lungul vietii.Sa ne folosim deci de aceasta oportunitate, putinta de a vorbi intre noi, pentru a capata cat mai multa experienta.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Spre exemplu am ajuns la concluzia ca pentru a putea ca exteriorul sa iti reflecte mereu o imagine armonioasa, frumoasa, trebuie sa fii sincer cu tine in permanenta.
    Nu este nevoie sa rostesti cu voce tare marile adevaruri de nerostit cuiva cat sa ti le recunosti in taina si sa le accepti in viata ta.Asa cum spunea un om de mare capacitate spirituala, ceva din noi se va schimba, ceva din noi va comunica celorlati marea schimbare.

Spre exemplu , sa spunem ca te confrunti cu minciuna.Cineva anume, sistematic minte langa tine.El se zbate de fapt sa iti arate ce anume trebuie sa recunosti in tine, la tine.Cu cat esti mai inconstient, cu cat te feresti mai tare, cu atat demonstratia sa va fi mai acuta...Pana cand brusc, realizezi ca el iti arata cum esti tu si cum nu te accepti tu...Brusc, realizand cum esti tu cu adevarat, imaginea din afara paleste, pana dispare cu totul.
    Daca in sinea ta ai realizat aceasta energie, atunci ea va fi integrata si nu se va mai manifesta in afara.

Exemplele curg, la fiecare pas, gest...De noi depinde cum le recunoastem si acceptam.
    Va astept si pe voi sa spuneti ce experienta spirituala va imbunatateste viata.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    2.831
    Puncte
    395.510
    Nivel
    100
    Puncte: 395.510, Nivel: 100
    Puncte: 395.510, Nivel: 100
    Activitate globală: 24,0%
    Activitate globală: 24,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Cu mult respect fata de dvs. salut topicul deschis. Stiti prea bine ca eu deja sunt calita in aceasta viata de la primul copil. Calauza mea in viata este numai Dumnezeu care ma ocroteste si imi da putere sa merg mai departe.
    Acum pot sa va dau un exemplu: Intr-o zi mergeam cu masina (pe atunci aveam o Dacie) spre Colibasi in fata mea era o alta Dacie care mergea destul de incet, m-am asigurat ca nu vine nimeni din fata si am intrat in depasire dar in acelasi timp si soferul respectiv a inceput sa accelereze, in timp ce eram in directie cu el venea din fata un autobuz de calatori care era destul de aproape, ajunsesem cu acceleratia la podea, si atunci s-a produs ceva, simteam cum masina parca era luata pe sus de o putere nevazuta, parca avea aripi, pur si simplu am fost ajutata sa depasesc si sa reintru pe banda mea.I-am multumit domnului pentru ajutor si mereu ma gindesc cum a fost posibil?

Neînregistrat
    Guest Avatarul lui Neînregistrat

Implicit ???

Curios cum deschid unii topice de acest gen si cerand celorlalti sa spuna ,iar ei sa scrie doar generalitati nimic concret...

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Pentru cei care sunt nedumeriti, ii rog sa citeasca inca o data cuvantul de introducere.Scrie destul de evident ca pentru noi conteaza concluzia la care au ajuns in urma unor experiente, trairi, lecturi.
    Ultima modificare făcută de AuraArua; 20-February-2014 la 01:55 PM.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Draga Merylu, astfel de intamplari, care au un grad de risc major, ne demonstreaza inca o data ca suntem ajutati, ca cineva acolo sus ne iubeste si ca nu suntem singuri.
    Doar ca noi, in valtoarea vietii , uitam adeseori cine suntem, de unde venim si de ce traim aici.
    Cred ca aceasta intamplare ti-a ramas in minte, in inima, si ca pastrezi inca acea senzatie ca cineva a intervenit la timp, pentru ca te iubea.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

O micuta intamplare, pentru a veni in intampinarea spuselor lui White Swan.Spiritualul inseamna viata noastra, asa cum o traim si cum o intelegem.Teoria fara practica, este zero.Toate sunt aici dar in planuri diferite, caci conteaza foarte mult evolutia, deschiderea noastra.

Eu personal invat din fiecare gest; chiar si din cum beau apa dintr-un pahar.Incerc sa gasesc sensul ascuns, adevarat al lururilor in tot ce fac, ce simt, ce gandesc, pentru ca Dumnezeu este in toate si in tot.Este in rugaciunea pe care o inalt, este in apa pe care o beau, este in omul care ma iubeste , este in omul care ma cearta.Si orice s-ar intampla, toate sunt facute spre invatatura si indreptarea mea.De aceea este important sa nu uitam nici o clipa cine suntem si de ce am venit aici.

Pentru ca ce este sus este ca si jos, ce este jos este ca si sus, micile intaplari, banale, meschine, pot sa te conduca la revelatii mari.

Intr-o seara aveam de luat ceva dintr-un raft foarte sus, inalt.Nu ajungeam dar ma incapatanam sa iau acel lucru.Nu am reusit.Si am abandonat.De la inaltimea la care ma aflam nu se vedea nimic.Totul era acoperit, stiam ca s-ar putea sa fie acolo, banuiam , dar...nu se vedea nimic.Am renuntat si am plecat.Apoi, m-am intors si am relaizat ca imi trebuie ceva inalt pe care sa ma sui.Am luat un scaunel si ....alta priveliste mi s-a aratat in fata ochilor: totul era acolo, exact cum banuiam, totul era in ordine, cuminte si intreg.Aveam acces la aceasta priveliste, care parca era acolo dintotdeauna.

Aceasta micuta intamplare, mai mult decat banala, m-am dus cu gandul ca ceea ce noi nu vedem exista.ceea ce nu stim exista.ceea ce nu vrem sa vedem, sa intelegem, exista.Dar noi, micuti, marunti, prinsi cu ale noastre, nu vrem sa le vedem, nu vrem sa le percepem si nu avem nici dorinta de a ne folosi de ajutoare: un maestru, un preot, o carte, o meditatie, un sfat, etc....

Si am ajuns la concluzia ca daca vrei sa ai o alta perceptie a ceea ce este divinitatea, a ceea ce esti chiar tu ca om, atunci trebuie nu doar sa iti doresti ci sa si incerci sa faci acest lucru.Sprijina-te de o carte, de un prieten care stie mai bine, de un duhovnic, de orice iti poate da zborul catre o alta priveliste, care este acolo, de cand lumea.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Nov 2013
    Locaţie
    Hunedoara
    Posturi
    548
    Puncte
    29.210
    Nivel
    52
    Puncte: 29.210, Nivel: 52
    Puncte: 29.210, Nivel: 52
    Progres nivel: 51%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 540
    Progres nivel: 51%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 540
    Activitate globală: 12,0%
    Activitate globală: 12,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points7 days registered1000 Experience Points31 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran

Implicit

O experinţă care mi-a întărit mie convingerea că Dumnezeu există, iar acum la maturitate pe lângă asta m-a convins şi de puterea gândului, este o întâmplare trăită de mine în clasa a patra. Este oarecum amuzantă.
    Se apropia sfârşitul trimestrului, şi se cam încheiau mediile, iar eu nu aveam 2 note la istorie...aşadar ştiam că trebuie să mă asculte. Problema era că, nu ştiu de ce, dar nu învăţasem nimic. Şi acum ca să mă laud, învăţam foarte bine...aveam numai 10, iar o notă mică îmi strica media.
    Şi dimineaţa, în drum spre şcoală, în continuu mă rugam în gând să se întâmple ceva...dar nu foarte grav... care să o determine pe tovaraşa învăţătoare să nu mă asculte. Şi nu ştiu de ce, dar încercam să găsesc soluţii, ce să mi se întâmple ca să nu fie ceva grav.
    Şi atunci am zis, în gând, ce bine ar fi dacă m-ar călca o bicicletă...dar să nu mă rănească prea tare.
    La nici 5 minute... aşa s-a întâmplat.
    Cel mai stupid accident... de care şi acum râd prietenii mei.
    La şcoală dna mă aştepta speriată, auzise ce am păţit..... iar eu am scăpat neascultată.
    Şi acum îmi aduc aminte ce bulversată eram .... nu îmi puteam explica cum de s-au împlinit gândurile mele.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Un gand, ca o revelatie, am avut mai de mult:

Stim cu totii ca atragem in jurul nostru oameni care ne vor arata ceea ce suntem cu adevarat, cum suntem noi cu adevarat.Si cei care sunt aratati cu degetul de noi sunt de fapt invatatorii nostri, care vor sa ne indrepte.Cu sila sau cu blandetea, se vrea curatarea, indreptarea noastra.
    In familie avem karma de familie, care este dusa de toti si pe care nu avem cum sa o ocolim.Tot ce avem de facut este sa plecam cugetul la ceea ce ni se intampla si sa invatam din aceste lucruri.

Copiii , se pune ca sunt oglinda , mandria noastra.Ei reflecta cel mai bine ceea ce se afla in noi.Ne mandrim cu rezultatele lor, cu performantele lor si ne necajim cand li se intampla ceva rau.Sau ne uitam cu mirare la ei, vazand ca au unele apucaturi, manifestari pe care noi nu le avem.Lumea este plina de astfel de povesti, ma uit in jur si vad aceste povesti la tot pasul.
    Dar cati tin cont de faptul ca ceea ce nu ne place la copiii nostri este de fapt in noi.Este tocmai acel " ceva" , pe care noi il ignoram si care acum este scos in afara, pentru constientizare, indreptare.Cu cat ignoram mai tare, cu atat acea parte din noi, scoasa in afara, se manifesta mai pregnant...
    Doar cand ea va fi reconsocuta, doar atunci va disparea.

Si tot analizand aceste aspecte, prezente la familiile cu copii, am ajuns sa inteleg ca: din punct de vedere spiritual, copiii sunt posibilitatea noastra de a indrepta o trasatura interioara a noastra.Sunt partea negativa, energia neplacuta din noi, care se perpetueaza [ ca un duplicat], la nesfarsit, de cate ori este cazul.
    Si in acest caz ma intreb daca nu cumva Adam si Eva nu sunt energia masculina, energia feminina, echilibrul care exista inn Sine, manifestat in afara, echilibrul care se dezechilibreaza si se duplica, la nesfarsit.Si daca nu cumva urmasii lor, care au impanzit lumea nu sunt decat replicile unor energii nerecunoscute interior, neconsitentizate de unul si acelasi intreg.

Este o prostie dar nu pot sa nu observ ca la noi, la romani, la puii de om se spune Copii.Sau copii ale omului?
    Aparent exista instinctul de surpavietuire, de conservare.Dar in subtil, poate ca exista doar dorinta scoasa in afara, manifestata a energiilor de a se purifica, curata, trai.

Copii sunt oglinda noastra.Ceea ce este frumos in ei , in noi, creaza.Si cate lucruri frumoase nu sunt create de oameni.Iar ceea ce este nerecunoscut, se distorsioneaza, amplifica si bate tare la poarta interioara, strigand in toate puterile: uite-ma , sunt aici, recunoaste-ma, vreau sa ma recunosti!
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Interesant, Eva!
    Ai dreptate, puterea gandului este cea care a " confectionat" aceasta situatie.
    Deci, inca un caz din care ne putem da seama de forta gandului, de ceea ce inseamna a materializa o situatie.

Mie mi se intampla frecvent acest lucru r, astfel incat nu stiu daca am presimtiri ca ceva se va intampla sau...materializez acea stare, intamplare...
    Ioana Frandes

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 31
    Ultimul Post: 03-August-2017, 12:27 PM
  2. Zborul ca si experienta....
    De IREAL în forumul Sport
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11-November-2011, 05:54 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii