Pagina 19 din 21 PrimulPrimul ... 91718192021 UltimulUltimul
Rezultate 181 la 190 din 206

Subiect: Experienta mea

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Posturi
    139
    Puncte
    10.634
    Nivel
    31
    Puncte: 10.634, Nivel: 31
    Progres nivel: 12%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 616
    Progres nivel: 12%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 616
    Activitate globală: 31,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Pe acest fundal, fiintele noastre, impreuna, se sacrifica, se jertfesc, de dragul nostru, pentru ca noi sa invatam o lectie folositoare....
    Da, in toiul uni necaz( cearta, disputa acerba, boala), nu...e greu sa gandesti asa....Totul e sa nu faci rau in acel moment si sa astepti sa te linistesti, pentru ca Intelegerea sa fie limpede si lectia insusita....
    Dupa linistire...poate vom ajunge la performanta de a multumi pentru lectie si de a o tine minte...

Aura, nu stiu daca iti aduci aminte, dar in urma cu putin timp ( cred ca in vara ), ti-am povestit despre o situatie conflictuala de la servici...acel om care a venit si a tipat la mine, m-a injurat si m-a jignit fara ca macar sa ma cunoasca. Bineinteles, corpul meu a inceput imediat sa tremure, simteam o frica imensa, as fi vrut sa ma spar cumva...dar nu i-am raspuns acelui om, in acelasi fel. Dupa ce m-am linistit, am privit acea situatie...dar cumva din afara, detasata...si am inteles ca el mi-a "servit" o lectie. A venit, a facut ce avea de facut...si a plecat linistit.

Prin asta...am vrut sa evidentiez, ca primim semnale de la corpul nostru, atunci cand avem de invatat o lectie.
    Trebuie sa privim situatiile/problemele, detasat. In momentul in care intelegem ce s-a intamplat de fapt, putem sa iertam si sa mergem mai departe.
    [De aceea Va zic voua: Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea. Iar cand stati de va rugati, iertati orice aveti impotriva cuiva, ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua greselile voastre. (Marcu 11, 24-25).]

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.552
    Puncte
    155.958
    Nivel
    100
    Puncte: 155.958, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 43,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Imi aduc aminte discutia si m-a impresionat foarte mult, pozitiv, atitudinea ta, faptul ca ai inteles( cu I mare!!!) cum stau lucrurile...
    Cam asa ar trebui sa procedeam cu totii-sa Intelegem ca nu exista vinovati si ca se intorc la noi " prostiile" generate chiar de noi, candva, din nestiinta, etc....
    Cea mai buna abordare, felicitari!
    Insa nu totdeauna putem sa ne pastram calmul si nu mereu intelegem.Cheia e ca macar sa nu facem rau pe moment, care rau genereaza alta minge, apoi alta, si tot asa.....

Ai dreptate, vibratia negativa a corpului te-a atentionat ca ceva nu e in regula....
    Asa cum ne atentioneaza ca e dulce, amar, frgi, cald, asa trupul atentioneaza ca sufletul e pe cale sa devieze.....Buna observatie, Missis, ar trebui sa ne fie ghid.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Posturi
    139
    Puncte
    10.634
    Nivel
    31
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Ai dreptate, vibratia negativa a corpului te-a atentionat ca ceva nu e in regula....
    Asa cum ne atentioneaza ca e dulce, amar, frgi, cald, asa trupul atentioneaza ca sufletul e pe cale sa devieze.....Buna observatie, Missis, ar trebui sa ne fie ghid.
    Aceste semne, pe care corpul nostru ni le da...pot fi incadrate la "Semne minore-Semne divine". Cred ca unii dintre noi, abia acum incep sa se cunoasca (aici ma incadrez si eu),fiind atenti la exprimarea sufletului si a corpului lor. De fapt...cred...ca, exprimarea corpului o face tot sufletul...intr-un fel. Trebuie sa stai "treaz" pentru a sesiza aceste semne, dar uneori este foarte greu...asa cum spuneai si tu.
    [De aceea Va zic voua: Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea. Iar cand stati de va rugati, iertati orice aveti impotriva cuiva, ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua greselile voastre. (Marcu 11, 24-25).]

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    763
    Puncte
    22.348
    Nivel
    45
    Puncte: 22.348, Nivel: 45
    Progres nivel: 78%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 202
    Progres nivel: 78%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 202
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de Missis Vezi Post
    Aceste semne, pe care corpul nostru ni le da...pot fi incadrate la "Semne minore-Semne divine". Cred ca unii dintre noi, abia acum incep sa se cunoasca (aici ma incadrez si eu),fiind atenti la exprimarea sufletului si a corpului lor. De fapt...cred...ca, exprimarea corpului o face tot sufletul...intr-un fel. Trebuie sa stai "treaz" pentru a sesiza aceste semne, dar uneori este foarte greu...asa cum spuneai si tu.
    Nu trebuie sa confundam A STI, cu A CUNOASTE...prima este preludiul celei de-a doua.
    Eu atribui A STI, minti superioare care a trecut de ignoranta, iar A CUNOASTE..Sufletului.
    Cand atingi linistea Sufleteasca, Sufletul este cel care ia prima decizie din orice subiect zilnic,iar daca ai un subiect asemanator cu al tau trupul nu va avea nici cea mai mica tresarire.
    Sufletul cand preia controlul corpului nu reactioneaza la laudele sau injuriile care i se atribuiesc, se comporta ca un tampon intre minte (personalitate,ego)si persoana cu care dialogheaza.
    Cand atingi linistea, mintea are o intarziere de cateva minute, dupa care iti spune;"ma da prost esti..ala te-a luat la misto si tu ai promis ca-l ajuti"......pentru cateva secunde mintea iti aminteste fostele tale trairi asemanatoare.
    Sclipirile minti in acele momente sunt doar ca un remembar, nu au puterea unui sentiment, invingatoare ramane linistea Sufletul.
    ”Tu nu ai un suflet. Tu ești un suflet. Tu ai un corp.” – C. S. Lewis

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Posturi
    139
    Puncte
    10.634
    Nivel
    31
    Realizări:

Implicit

Ator, in termeni populari, as spune asa (daca imi permiti):
    TEORIA CA TEORIA, DAR PRACTICA NE OMOARA.

Citim, aflam, descoperim, STIM..dar cand este de experimentat, A CUNOASTE...ori ne socheaza ce traim,spunand ca, asa ceva este imposibil...ori ignoram ca si cand nu am fi citit nimic. De aceea, ma bucur ca am de la cine invata...ma bucur ca ai intervenit !

Pentru mine este MARE lucru, ca am reusit sa ma controlez si sa imi revin atat de repede, mai ales in meseria pe care o practic. Sa nu ma incarc cu tot felul de emotii, pe care mi le "ofera" zecile de oameni cu care interactionez zilnic si sa nu mai ajung seara acasa coplesita de "amprenta" tuturor, reprezinta un pas foarte important pe drumul meu spre cunoastere.
    Acum, datorita tie fratioare, am mai facut un pas !

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    763
    Puncte
    22.348
    Nivel
    45
    Progres nivel: 78%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 202
    Progres nivel: 78%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 202
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de Missis Vezi Post
    Ator, in termeni populari, as spune asa (daca imi permiti):
    TEORIA CA TEORIA, DAR PRACTICA NE OMOARA.

Citim, aflam, descoperim, STIM..dar cand este de experimentat, A CUNOASTE...ori ne socheaza ce traim,spunand ca, asa ceva este imposibil...ori ignoram ca si cand nu am fi citit nimic. De aceea, ma bucur ca am de la cine invata...ma bucur ca ai intervenit !

Pentru mine este MARE lucru, ca am reusit sa ma controlez si sa imi revin atat de repede, mai ales in meseria pe care o practic. Sa nu ma incarc cu tot felul de emotii, pe care mi le "ofera" zecile de oameni cu care interactionez zilnic si sa nu mai ajung seara acasa coplesita de "amprenta" tuturor, reprezinta un pas foarte important pe drumul meu spre cunoastere.
    Acum, datorita tie fratioare, am mai facut un pas !
    Am prins ideia si cunosc sentimentul...cand observi schimbarile tale interioare ai o bucurie nemarginita si dorinta de a impartasi cu toata lumea aceste transformari.
    Pentru a atenua unda de soc, drumul este ceva mai lung pana atingem INTELEGEREA.
    Daca tot bagajul de informatie ar veni instantaneu, persoana in cauza s-ar dezintegra, gen ; combustie interna.
    Stiu ca este greu pentru multi, simti ca nu mai ajungi la capatul ADEVARULUI..un an de cautare este echivalentul catorva ani, treptat ne debarasam de toate ideile preconcepute...pastrand calea de mijloc in orice domeniu, doar asa putem macera informatiile care le primim din Ceruri (Suflet).

Si eu TE IUBESC si ma bucur ca TE-AI TREZIT!!
    ”Tu nu ai un suflet. Tu ești un suflet. Tu ai un corp.” – C. S. Lewis

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.835
    Puncte
    72.146
    Nivel
    83
    Puncte: 72.146, Nivel: 83
    Progres nivel: 41%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.004
    Progres nivel: 41%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.004
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

„Eu nu sunt eu.
    Sunt cel care merge alături de mine
    pe care nu-l văd.
    Cel pe care îl vizitez uneori
    și pe care îl uit alteori.
    Cel care mă iartă
    când mănânc bunătăți.
    Cel care se plimbă în natură
    când sunt acasă.
    Cel care păstrează tăcerea
    când vorbesc.
    Cel care se va ridica în picioare
    când voi muri.” – Juan Jimenez
    Totul este cum trebuie sa fie si totul este perfect.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.835
    Puncte
    72.146
    Nivel
    83
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Cel mai bun prieten al meu mi-a dat voie sa impartasesc cu voi unele din experientele sale; suntem amandoi pe Cale de foarte multi ani iar ceea ce voi scrie este purul adevar. Numele sau nu este important...

solitude.jpg

Zbor de suflet - partea I
    Nu stiu de unde vin, nu stiu nici unde ma duc. Sunt asemeni vântului, vijelios aici, mângâietor acolo, inexistent dincolo. Vine din neant și dispare tot în neant. O palida umbră trecătoare si efemera intr-un desert de singuratate.
    Am fost? N-am fost? O zvâcnire? Un fulger? Nu, doar o părere, o iluzie izvorâtă din neant si care se întoarce tot în neant. Pasind alături de eterna mea prietena de-a pururi loială, singurătatea.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.552
    Puncte
    155.958
    Nivel
    100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Cand te gandesti, Swan, cat de adevarate sunt aceste vorbe!

Ciine suntem si cat suntem aici? Astazi te agiti aici, maine treci in alta imparatie.....Astazi ai un scop aici, maine incepi o viata noua, dincolo....Astazi stii cine esti, maine...ramai o amintire.....Ce ramane, ce ai facut....cine a fost lumea vremelnica pe care o lasi?
    Singur, singur....si totusi atat de iubit...Recunosti de cine, recunosti cat?...Nimic, nimeni, vesnic....
    Secretul....
    Ultima modificare făcută de AuraArua; 25-May-2017 la 11:23 PM.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.835
    Puncte
    72.146
    Nivel
    83
    Realizări:

Implicit

Am scris o fraza in postarea precedenta cu caractere italice; intelesul ei este ,, Vântul suflă unde voieşte şi tu auzi glasul lui, dar nu ştii de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul."

sunrise-or-sunset.jpg

Zbor de suflet - partea II
    Înaintez într-o tăcere de granit ce tipa a singurătate, sfredelind pas cu pas un imperiu al întunericului desprins din genuni străvechi, primordiale. Zilele pelegrinarii se transforma in luni, lunile în ani. Furtunile de nisip ale clepsidrei timpului îmi biciuie pamantescul trup, modelând riduri adanci. Lumina spiritului îmi este singur scut si dulce veghetor către destinație. Deodată insa, culorile calde de curcubeu ale mirabilei creații erup din vulcanul dătător de viață și mă scaldă intr-o lumina de catifea, zambindu-mi blând. M-am învins!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 30
    Ultimul Post: 15-June-2017, 07:46 AM
  2. Zborul ca si experienta....
    De IREAL în forumul Sport
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11-November-2011, 05:54 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii