Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 456
Rezultate 51 la 56 din 56

Subiect: Topic de sugestii si nemultumiri

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    1.659
    Puncte
    25.625
    Nivel
    49
    Puncte: 25.625, Nivel: 49
    Puncte: 25.625, Nivel: 49
    Progres nivel: 8%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 925
    Progres nivel: 8%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 925
    Activitate globală: 24,0%
    Activitate globală: 24,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points7 days registered31 days registered3 months registered5000 Experience Points1 year registered10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de achilina Vezi Post
    MESAJ PENTRU Moderator KARA si in final as vrea o PARERE a ADMINULUI !!! ,daca se poate ][/U]

Mi-ar face placere sa stiu si părerea adminului( poate fi si in privat ) daca el considera ca eu greșesc , nu voi mai posta..voi privii in tacere ! ( si spun asta pentru ca fara o parere a Adminului,Kara in continuare nu ma va intelege ) sau macar ..Azur sa fie responsabil pe tema noastră ,religie,spiritualitate..
    Probabil sunt naivă...sunt toți o echipa , e greu sa spui ce simți poate...dar totusi !
    Achilina, eu n-as putea sa fiu responsabila pe tema voastra, religie, spiritualitate, pentru ca pur si simplu nu sunt subiecte pe care sa le fi aprofundat vreodata, nu au intrat in aria mea de preocupari.

Daca vrei insa parerea mea, ca user in primul rand, eu nici macar nu pot citi postarile tale in intregime. Sunt interminabile, e mult prea multa inversunare in ele, atat de multa incat par aproape agresive uneori. Si, mai ales, vorbesti prea mult in citate. Tu nu iti expui doar ideile, ci incerci sa convingi, sa schimbi ideile conlocutorilor tai, sa le arati obstinant ca nu au dreptate si te arunci pur si simplu intr-un razboi total. Poate nu iti dai seama, dar asta se vede din exterior. Pentru ca orice interventie a ta, indiferent de topic, indiferent de discutie, duce invariabil in acelasi punct. Si devine ingrozitor de obositor. Si, orice ai spune tu, mesajul tau, prin tot ceea ce am subliniat, ofenseaza de multe ori partenerul de discutie.

Incerci prea mult, te straduiesti prea mult si de aici aparenta unei atitudini aproape agresive. In esenta, in acest mod, nu aduci pe nimeni de partea ta, nu faci decat sa indepartezi. E mult prea multa inversunare, cum spuneam, si asta nu o sa te duca niciodata nicaieri.

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.464
    Puncte
    31.686
    Nivel
    54
    Puncte: 31.686, Nivel: 54
    Progres nivel: 76%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 264
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 264
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Azur Vezi Post
    Achilina, eu n-as putea sa fiu responsabila pe tema voastra, religie, spiritualitate, pentru ca pur si simplu nu sunt subiecte pe care sa le fi aprofundat vreodata, nu au intrat in aria mea de preocupari.

Daca vrei insa parerea mea, ca user in primul rand, eu nici macar nu pot citi postarile tale in intregime. Sunt interminabile, e mult prea multa inversunare in ele, atat de multa incat par aproape agresive uneori. Si, mai ales, vorbesti prea mult in citate. Tu nu iti expui doar ideile, ci incerci sa convingi, sa schimbi ideile conlocutorilor tai, sa le arati obstinant ca nu au dreptate si te arunci pur si simplu intr-un razboi total. Poate nu iti dai seama, dar asta se vede din exterior. Pentru ca orice interventie a ta, indiferent de topic, indiferent de discutie, duce invariabil in acelasi punct. Si devine ingrozitor de obositor. Si, orice ai spune tu, mesajul tau, prin tot ceea ce am subliniat, ofenseaza de multe ori partenerul de discutie.

Incerci prea mult, te straduiesti prea mult si de aici aparenta unei atitudini aproape agresive. In esenta, in acest mod, nu aduci pe nimeni de partea ta, nu faci decat sa indepartezi. E mult prea multa inversunare, cum spuneam, si asta nu o sa te duca niciodata nicaieri.
    Poate ai dreptate...nu îmi place sa scriu 2 cuvinte...ci sa am susținere in ceea ce spun,surse,citate,dovezi etc...asta sunt eu, fiecare" carte" are o abordare !

Când dau un search pe google..sa caut ceva ..si ma duce pe un anumit forum...si vad o explicație argumentata lunga cu surse si dovezi...am de unde sa încep..si nu pot spune ca îmi pierd timpul citind basme !
    Fiecare alege sa abordeze cum vrea...
    ( Probabil este mai bine sa scri 3 cuvinte in care uneori sunt ofense directe si afirmații nefondate...decât cum abordez eu...si culmea eu as “ofensa” )
    Nu exista înverșunare..ci consistenta si continuitate in argumente si discurs.

Calitatea unui discurs il da conținutul argumentat si verificabil care nu poate fi de 2 cuvinte ! Inca din școală primara învățam prin recomandare și chiar obligativitatea la a scrie eseuri de x pagini sau povestiri de x pagini…
    Ideea este ca cine căuta si dorește sa citească ceva cu cat mai multe informații...nu se fereste de citit mai mult..ca nu poți afla nimic ușor si din 2 cuvinte.

Este vorba de ceea ce te interesează si ceea ce cauti , iar calitatea care o căuta fiecare este subiectiva !

Probabil ca voi renunța de a mai posta pe acest forum , ca multi altii ...
    Ultima modificare făcută de Achilina; 22-August-2017 la 09:43 PM.
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.238
    Puncte
    94.299
    Nivel
    95
    Puncte: 94.299, Nivel: 95
    Puncte: 94.299, Nivel: 95
    Progres nivel: 61%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 751
    Progres nivel: 61%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 751
    Activitate globală: 37,0%
    Activitate globală: 37,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

MESAJ PENTRU Moderator KARA si in final as vrea o PARERE a ADMINULUI !!! ,daca se poate ][/U]
    .....
    In primul rand FOARTE IMPORTANT ca ai spus Religii , CU CEI CARE AM DIALOGAT toți s-au declarat CRESTINI ( sau fara Relg. ) la fel ca si mine, astfel noi dezbatem si tâlcuim idei fiecare dupa cum putem ! Religia noastră personala nu o atacam ,ci doar ideile si “tâlcuirile” ! Sunt libera sa apar lucruri “tradiționale” conform religie crestine...
    Chiar daca nu sunt invitat, ma bag ca musca-n lapte si spun si eu ca ma doare ca achilina a fost banata. Despre motive nu vreau sa vorbesc, nici despre autoritate vs contestarea autoritatii, ci despre un exemplul pe care l-a demonstrat gepaco si de care eu nu stiu daca as fi in stare: reintegrarea aceluias gepaco, pe care toti l-au ”cerut” inapoi. A mai comentat el, dar i-a trecut repede.

29. Celui ce te loveşte peste obraz, întoarce-i şi pe celălalt; pe cel ce-ţi ia haina, nu-l împiedica să-ţi ia şi cămaşa;
    (Lc6,29)

In acest caz insa, chiar daca toti s-au declarat CRESTINI, in situatia de acum, dupa cele 3 zile de banare, numai achilina poate demonstra ca intr-adevar este, caci vorbele nu conteaza daca nu-s confirmate prin fapte. Nu conteaza ca ai fost banata pe nedrept, achilina, ci conteaza Cel pentru care te-ai straduit sa-L preaslavesti, iar acum poti s-o confirmi prin fapte.
    Hristos nu merita sa fie rastignit, dar pentru rastignire S-a intrupat, nu ca sa dovedeasca nemernicia omului, ci sfintenia de care omul e capabil daca e credincios, sfintenie spre care cu totii suntem chemati; si noi de-aceea ne-am intrupat, altfel viata n-are rost.

Asadar, e crestin nu cine zice, ci cel care-o dovedeste.

17. Iar cel ce se laudă, în Domnul să se laude.
    18. Pentru că nu cel ce se laudă singur este dovedit bun, ci acela pe care Domnul îl laudă.(2Cor10,17-18)
    Ultima modificare făcută de Nae; 23-August-2017 la 02:00 AM.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.844
    Puncte
    75.584
    Nivel
    85
    Puncte: 75.584, Nivel: 85
    Puncte: 75.584, Nivel: 85
    Progres nivel: 44%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 966
    Progres nivel: 44%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 966
    Activitate globală: 18,0%
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Achilina, bine ai revenit din ,, spiritual retreat"! sau retragerea spirituala...
    Poate stii ca aceasta retragere dureaza trei zile , trei saptamani, trei luni, trei ani.
    Sper ca ti-a fost de folos intru cugetare si regasire de sine...departe de lumea dezlantuita.
    Totul este cum trebuie sa fie si totul este perfect.

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.464
    Puncte
    31.686
    Nivel
    54
    Progres nivel: 76%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 264
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 264
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de white swan Vezi Post
    Achilina, bine ai revenit din ,, spiritual retreat"! sau retragerea spirituala...
    Poate stii ca aceasta retragere dureaza trei zile , trei saptamani, trei luni, trei ani.
    Sper ca ti-a fost de folos intru cugetare si regasire de sine...departe de lumea dezlantuita.
    Simpatic cu "retragerea spirituala", dar...nu mersi ! In una din aceste zile am fost la cumpărături ( chiar dupa BAN )..si am descoperit napolitanele cu ciocolata glazurate cu crema de cocos .. ( eu fiind mare amatoare de dulciuri ) ... deci ..ii pot mulțumii Karei pt asta !!

In general eu sunt "spaima copiilor" când vine vorba de dulciuri )..de ex , daca copii dmnv nu mănâncă tot ..puteți uita de alte metode "tradiționale"... puteți spune fara retinere " O sa vina Achilina si o sa îți mănânce toate dulciurile daca nu papi tot "

Si am mai rememorat o amintire f f haioasa ...când eu si o prietenă am mers la un preot ( care il cunosteam ) slujea la un centru social crestin ( avea o biserică la parter unde se țineau slujbe ortodoxe) si avea grija de mame cu copii....am ajuns acolo la ora spusa de el..20:00 seara...si când am ajuns el era destul de supărat . Când l-am întrebat de ce ? A început sa rada )...
    Ne-a spus ca a venit la centrul acela inopinant si a găsit o mama mâncând tort, band șampanie ( de adulți )si ascultând muzica tare... era vizibil "afectată" ...a intrebat-o :
    -ce este cu tine ?ce faci ? Aici nu este bar ..ești lângă biserica !

Azi ar fi fost ziua sotului meu...care a decedat acum 4 ani !

-pai si tu petreci ? șampanie muzica tort...? Nu sti ca se face o colivă..un vin roșu..etc ?

Iar ea foarte serioasa si surprinsă: Pai nu părinte nu pot ,ca soțului meu nu i-a plăcut coliva și vinu niciodată...ii placea tortu , șampania si muzica !)

P.s scuze off topic
    Ultima modificare făcută de Achilina; 23-August-2017 la 03:42 PM.
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Puncte: 25.547, Nivel: 48
    Puncte: 25.547, Nivel: 48
    Progres nivel: 99%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Progres nivel: 99%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Simpatic cu "retragerea spirituala", dar...nu mersi ! In una din aceste zile am fost la cumpărături ( chiar dupa BAN )..si am descoperit napolitanele cu ciocolata glazurate cu crema de cocos .. ( eu fiind mare amatoare de dulciuri ) ... deci ..ii pot mulțumii Karei pt asta !!

In general eu sunt "spaima copiilor" când vine vorba de dulciuri )..de ex , daca copii dmnv nu mănâncă tot ..puteți uita de alte metode "tradiționale"... puteți spune fara retinere " O sa vina Achilina si o sa îți mănânce toate dulciurile daca nu papi tot "

Si am mai rememorat o amintire f f haioasa ...când eu si o prietenă am mers la un preot ( care il cunosteam ) slujea la un centru social crestin ( avea o biserică la parter unde se țineau slujbe ortodoxe) si avea grija de mame cu copii....am ajuns acolo la ora spusa de el..20:00 seara...si când am ajuns el era destul de supărat . Când l-am întrebat de ce ? A început sa rada )...
    Ne-a spus ca a venit la centrul acela inopinant si a găsit o mama mâncând tort, band șampanie ( de adulți )si ascultând muzica tare... era vizibil "afectată" ...a intrebat-o :
    -ce este cu tine ?ce faci ? Aici nu este bar ..ești lângă biserica !

Azi ar fi fost ziua sotului meu...care a decedat acum 4 ani !

-pai si tu petreci ? șampanie muzica tort...? Nu sti ca se face o colivă..un vin roșu..etc ?

Iar ea foarte serioasa si surprinsă: Pai nu părinte nu pot ,ca soțului meu nu i-a plăcut coliva și vinu niciodată...ii placea tortu , șampania si muzica !)

P.s scuze off topic
    "Un sut in fund, un pas inainte" (apropo de dulciuri) ; spun romanii..fiecare "rau" care-l primesti din partea unei persoane te face sa te indrepti spre dorinta ori strada pe care trebuia sa o urmezi.
    Constiinta artificiala si scurta care deriva din egou si personalitate nu poate intelege adevarul suprem.
    Cand realizezi si te rogi( sau nu-i cataloghezi ca fiind "malefici)" pentru cei care-ti doresc "raul", pentru ca te-au indrumat cu stiinta lor sau nu intr-o anumita directie atunci dispare karma..
    O lege universala este ; legea atractiei..ai atras un alt mod de a ramane fara cablu(net)..mi se intampla mai mereu, si in ultimul timp mi-am format un anumit tipar de gandire care sa nu duca la negativism.
    Dupa cum observi te-am asteptat sa-ti "reinstalezi cablu", iar ca bonus nu am mai citat din Mauro B.

P.S. Cu bann.. de 2 euro ti-ai cumparat napolitanele?
    Ultima modificare făcută de Ator; 24-August-2017 la 05:44 AM.
    Ea [împărăţia] însă se află înlăuntrul vostru şi în afara voastră. Când vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi cunoscuţi şi veţi înţelege că sunteţi fii ai Tatălui cel Viu. Dar dacă nu vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi săraci şi voi înşivă veţi fi sărăcie. (TGTom. 3. Tom. 51. Tom. 113. Deut. 30,11-14. Luc. 17,20-25.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 2 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 2 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 30-January-2010, 04:22 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •