Pagina 5 din 6 PrimulPrimul ... 3456 UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 56

Subiect: Topic de sugestii si nemultumiri

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.170
    Puncte
    134.193
    Nivel
    100
    Puncte: 134.193, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de Azur Vezi Post
    Si noi am asteptat o vorba dupa ce s-a lamurit cu butonul LIKE. O vorba, nu neaparat o scuza, dupa ce ai acuzat de tot felul de intentii moderatorii pentru neintroducerea butonului iar Admin-ul a confirmat natura problemelor tehnice in legatura cu acesta.

http://forpedia.ro/showthread.php?78...esc-quot/page8
    - chestiunea asta cu LIKE e ....f simpla / s-a cerut si in trecut,am reluat si eu recent cererea sa fie reimplementat "like/nu like.."
    diverse opinii s-au exprimat in trecut,preponderenta fiind parerea ca sunt binevenite respectivele butoane
    chiar si la recenta cerere a mea,in absenta "inversunatei opozitii doreliene" parea o idee buna chestiunea cu reintroducerea..
    evident ca aveam un "client" prioritar in minte cand am zis de butoane si am si mentionat si argumentat..DE CE
    chiar si asta s-a inteles de mai toata lumea ..
    in postarile de atunci am si spus ca nu de la moderatori doresc un respuns tehnic...ca nu se pricep
    "insistenta" mea de a sublinia ca astept parerea admin,MAI ALES CA IN CAUZA SE AFLA FIX MODERAREA SI MODERATORUL CARE CAND E USER ...RISCA SA SE VADA CU > NU LIKE < AFISATE ... a incins spiritele si spiridusii..
    era deja trecut de miezul noptii si Azur m-a atentionat dupa ce deja ma atentionase Infinit ..
    DAR toata lumea ma atentiona cu BAN daca aia..daca ailalta etc
    - era deja scris negru pe alb ca asteptam sa zica TEHNIC admin ce si cum,doar ca propourile mele cum ca un user/moderator ar putea fi deranjat etc (ma bazam pe istoria tumultoasa a acestor butoane ,aici pe forum..) au IRITAT probabil (la acea ora tarzie..)
    - aceste propouri si aluzii LA TRECUT sunt TABU.../ doare sau zgarie constiinte ,ce naiba nu stiu..dar o musca zbura sigur
    ramane cred aspectul SUPRA regulamentar cum ca > "asa vrea muschii mei...","parerea mea.." ,"asta inteleg eu.." etc > BAN
    cu care nu poti sa te pui..si BAN..pampam
    eu cu "faze periodice " ...jignit evident ca nu am fost / au poate si altii "faze chiar mai periodice" deci pot sa inteleg..chiar si maniera deja repetitiva de "punere a diagnosticului"...virtual vazand../ homo homin is...dona donis est..
    deci atentionat fiind,am mai zis "ceva" probabil../ ca am respirat e sigur, dar acel "ceva" inca il caut
    precis e ilustrat undeva in postarile citate mai sus...

nb.
    noroc ca mai e in arhiva topicul deschis de admin cand cauta cica moderatori si vroia propuneri../ userii care s-au selectat intre ei (cativa) nu au CONCLUS in vazul lumii pe acel topic ce a exprimat lumea,si odata ajunsi moderatori..au devenit perfectiune..wow
    acum moderatorii (unii) iti zic ca ei sunt "cei mai cei mai" ..nu gresesc si nu fac erori etc../ "indiscutabile deciziile" etc
    daca nu am fi in Romania..poate asa ar fi (bine)..
    dar cand ASTEA sunt argumentele finale,"capac"../ scuze,adio respect
    ne mai mira ca virgil se mira (!)ca lumea "se indoieste" de decizii..
    respectul se castiga > nu se solicita sau nu se impune..
    ------
    nu vad cum a aparut germinia in chestiunea cu LIKE..ca EA era "autoretrasa definitiv"..
    dar sigur are un triplu LIKE ptr Autoritate/Servicii in general, si ptr moderatori in special, ptr ca si-a calcat pe cavant si a sarit in ajutorul "colegilor"...
    oricum, ptr mine nu "interpretarea personala" a germiniei conteaza (era post BAN oricum..) ci realele cuvinte cuvintele ..fraze sau parafraze care au justificat Ban..
    daca exista..

partea tehnica explicata de admin cum ca ar fi impediment,o voi adresa pe topicul adecvat..
    Ultima modificare făcută de gepaco; 15-March-2017 la 04:27 PM.
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    3.424
    Puncte
    68.754
    Nivel
    81
    Puncte: 68.754, Nivel: 81
    Progres nivel: 42%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 996
    Progres nivel: 42%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 996
    Activitate globală: 99,8%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points7 days registered31 days registered5000 Experience Points3 months registeredOverdrive10000 Experience Points1 year registered25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de gepaco Vezi Post
    -
    respectul se castiga > nu se solicita sau nu se impune..
    Ca sa fii respectat, trebuie sa respecti...Sunt de acord! Citeste, reciteste ce ti-am scris/ spus...poate totusi gasesti o cale sa mergem cu bine inainte....
    Nu incerca sa faci un loc mai frumos, vei strica frumusetea locului!

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.170
    Puncte
    134.193
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de Kara Vezi Post
    Indiferent ca ne place sau nu, cu totii avem o opinie sau alta despre ce fac si spun colegii: unii ne plac, altii, nu; unii aproba ce spunem, altii, nu;unii aleg sa spuna asta, ceilalti tac sau trec mai departe.
    Ca tu ti-ai exprimat nemultumriea despre ce posteaza unii, ca altii au facut la fel ca tine....dreptul la libera exprimare....Nu cred ca ai fost jignit insa....
    Asa ca ar fi bine sa lasam paharul cu apa in pace si sa nu starnim furtuni in el, inutil.....Nu e teoria conspiratiei( iarasi spunem asta), nu e potriveala diabolica...pur si simplu unii au stiut ca esti banat, altii, nu, etc....Nu conteaza...chiar nu asta e important!

Ce e important insa:
    -sa ne respectam colegii , cu parerile lor( mai ales cele in opozitie cu ale noastre)
    -sa respectam adminul forumului( pentru simplu fapt ca e forumul lui si nu stam noi nici ziua, nici noaptea sa reparam dificultatile intampinate ci doar cerem, anuntam)
    -sa respectam moderatorii( care aduc / dau o mana de ajutor ca totul sa mearga mai bine si mai usor, ca sa se evite haosul
    -si...desi pe primul loc-sa ne respectam pe noi insine
    -daca adminul sau moderatorul spun/ afirma ceva, referitor la bunul mers al forumului, mi se pare de bun simt sa se accepte/ creada informatia...Nimeni nu are timp sa vorbeasca inutil si toti vor ca forumul sa mearga bine.

Intelegand toate acestea si urmandu-le, dispar toate disensiunile....E atat de usor!
    De aceea, Gepaco, hai sa mergem inainte si sa nu vedem peste tot conspiratii: conspiratia Lik-ului, a colegilor sincronizati, a colegilor care abia au asteptat sa pleci tu ca sa isi spuna parerea, etc....
    Avem altele de facut, lumea te-a asteptat....
    scriam deja postarea mea,asa ca abia acum vad aceasta..
    oarecare telepatie insa..

nu e cazul sa spun eu ce am incercat in toti acesti ani sa fac "ptr forum"..
    se vor gasi si azi care vor spune ce am incercat sa fac "contra forum"..
    problema NU ESTE ACEASTA.../ in nici un caz nu e ceva legat de listarea pe puncte,cu linioare..

TREBUIE sa intelegeti ca sunteti niste fosti/actuali USERI care se dubleaza in moderatori ..
    nu erati si nu sunteti nici voi si nici noi perfecti nici ca useri si nici ca moderatori..
    chestiunea asta nici NU ar fi cazul sa fie discutata.. este evidenta
    greseala a inceput candva cand s-a PRETINS "supunere totala" etc ..la arbitrarul evident al unei prime moderatoare ..cu nume schimbator dar mereu aceeasi..si cu grave probleme de caracter dansa..
    > toti moderatorii de atunci inclusiv admin, cand au ales sa-ii ieie partea "contra" userilor si contra evidentei > s-au compromis !
    ...si de atunci au compromis si ideea de "moderare" echitabila pe acel/acest forum ..
    asta e tot..
    ce s-a continuat dupa schimbarile de forumuri si alte "scamatorii" dar mai ales dupa disparitia subita a "vajnicilor moderatori" ,cand cu demararea anchetei penale urmare a articol Libertatea..asta avem azi > alta echipa ..aceeasi useri si "memoria trecutului"..
    "conspiratii" nu cred ca e termenul corect..
    "realitati romanesti" este probabil mai corespunzator ca apelativ..
    - insasi disparitia in momentele de "cumpana penala" (a dnului Istrate) a moderatorilor din forumul IOAN ISTRATE e dovada nu a unei conspiratii,ci tocmai ce ziceam > ca la noi la nimenea ..

- NU va contesta nimeni ca pastrati ordine pe forum../aveti deci o utilitate recunoscuta..
    problemele care apar sunt strict umane si sunt legate de interepretarea si intelegerea unor cuvinte sau pasaje din unele postari..
    ca toata lumea de altfel...
    acolo mai e de lucru../ in nici un caz insa nu cu argumente de genul "respectati functia"..
    se pierde respect cu argumente de genul asta.. / cu alea > "juridico/casa mea..fac ce vreau in ea" se pierde si mai abitir
    se castiga respect cu >
    - informarea userilor,ghidarea lor prin temele forumului ..postari complementare in subiectele "arzatoare" etc
    - explicitarea sau chiar raspandirea "descifrarilor" vechi..sau mai noi../ sunt multe alte CONTRIBUTII care garanteaza respect
    NU e nevoie sa fie cerut "obligatoriu" sau impus.. / chiar devine penibil uneori..
    dar,faceti cum credeti...si cum puteti mai bine
    e un dat,ptr noi toti..
    Ultima modificare făcută de gepaco; 15-March-2017 la 03:58 PM.
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    3.424
    Puncte
    68.754
    Nivel
    81
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points7 days registered31 days registered5000 Experience Points3 months registeredOverdrive10000 Experience Points1 year registered25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de gepaco Vezi Post
    - NU va contesta nimeni ca pastrati ordine pe forum../aveti deci o utilitate recunoscuta..
    problemele care apar sunt strict umane si sunt legate de interepretarea si intelegerea unor cuvinte sau pasaje din unele postari..
    ca toata lumea de altfel...
    acolo mai e de lucru../ in nici un caz insa nu cu argumente de genul "respectati functia"..
    se pierde respect cu argumente de genul asta.. / cu alea > "juridico/casa mea..fac ce vreau in ea" se pierde si mai abitir
    se castiga respect cu > informarea userilor,ghidarea lor prin temele forumului ..postari complementare in subiectele "arzatoare" etc
    explicitarea sau chiar raspandirea "descifrarilor" vechi..sau mai noi../ sunt multe alte CONTRIBUTII care garanteaza respect
    NU e nevoie sa fie cerut "obligatoriu" sau impus.. / chiar devine penibil uneori..
    dar,faceti cum credeti...si cum puteti
    e un dat,ptr noi toti..
    Deci, in principiu, suntem de acord cu totii, din cate vad.
    Noi , moderatorii noi, am venit aici cu inima curata...Ca gresim sau nu, suntem deci scuzati si de tine...suntem oameni..
    Noi ne cunoastem din vremuri vechi...Moderatorii( vechi) au fost si au plecat...noi( colegii), am ramas....

Gepaco, daca nu lasam trecutul in urma, el viciaza grav prezentul.
    Sincer, pe mine nu ma mai intereseaza trecutul, decat in masura lectiei primite/ luate; caut sa depasesc anumite lucruri traite si sa ma bucur de prezent...Daca nu facem asta....drobul de sare va sta sa cada, te asigur; in sensul ca nu ne putem nici unul bucura de prezent, pentru ca ne gandim la trecut...

Inca o data, sugerez sa trecem peste trecut, suparari, etc....sa ne bucuram ca avem un loc unde ne strangem cu totii, ca e bine aici, ca suntem impreuna si ca ....
    Viata poate fi si frumoasa!

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.170
    Puncte
    134.193
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de Kara Vezi Post
    Ca sa fii respectat, trebuie sa respecti...Sunt de acord! Citeste, reciteste ce ti-am scris/ spus...poate totusi gasesti o cale sa mergem cu bine inainte....
    nu prea e acelasi lucru cu ce am zis eu.. (ref la respect..) > nu trebuie nimic !..vine de la sine DACA.../ si daca NU vine..tot nu cu "trebuie" se obtine../ dar e alta discutie mai ampla,altadata..
    am recitit..
    calea inainte exista.. cheia e la ..echipa de moderare
    credeam ca avem unul sau mai multe obiective comune..
    preocuparea mea banuiesc ca este si a multora dintre useri ref la evenimente
    si sigur este si a moderatorilor,poate si admin..

in NICI UN CAZ nu useri precum germinia care NU e interesata de preocuparile noastre principale gen mesaje/descifrari/interpretari trebuie sa influenteze TEMA PRINCIPALA DE AICI DE PE FORUM..
    si nici altii care,e dreptul lor,dar NU doresc decat "socializare"...f bine !
    DAR sunt si trebuie sa ramana "tangenti"..acestia / si sa isi vada de ale lor..in coltul lor../ sau pe "centura ocolitoare" poetic spus..

ps.scriem in paralel,apoi apar ca si cum am scris dupa citirea postarii ceiluilat
    iar adaug dupa ce ai scris tu..
    DA..suntem la unison in foarte multe
    si am si postat mai demult ca" trecusem peste trecut"..
    e cazul ca si Azur/user x, sa invete sa faca Mea Culpa cand e cazul
    la fel si colegul Infinit/user y..
    si am si zis la randul meu ca posibil sa fi "sarit calul" uneori..
    doar asa avansam,stiind/admitand ca nu suntem infaibili...dar incercam sa fim echitabili si principiali
    mai ramane sa vad cum ajung sa tolerez "floricelele si mult sclipici"../ mai am de lucru
    Ultima modificare făcută de gepaco; 15-March-2017 la 04:24 PM.

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    3.424
    Puncte
    68.754
    Nivel
    81
    Realizări:

Implicit

Nu-i nimic ca scriem in paralel...dovada ca ne intereseaza mersul inainte al forumului-in fond mersul nostru, puntea de comunicare....
    " Mea culpa" ne-o facem cu totii...caci cu totii gresim, chiar daca deseori ne dam seama mai tarziu....
    De fapt, daca nu am depune atata energie in a ne explica( noi toti) s-ar chema ca nu ne intereseaza; dar, din contra, cu totii avem acelasi obiectiv-sa mergem inainte, impreuna....

Poate par ' bla-bla_uri"...dar eu asa simt si-mi pare rau de atata timp pierdut, timp in care se intampla multe care merita dezbatute, tocate, analizate....
    De aceea spun ca trecutul e bun in masura in care , cu lectia invatata, putem aprecia prezentul pe care ni-l facem singuri....
    Cat despre preferintele colegilor, ai dreptate...nu putem noi interveni...chestiune de gusturi....

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    3.424
    Puncte
    68.754
    Nivel
    81
    Realizări:

Implicit

Catre userii-reclama, care se tot inscriu: ati auzit ca reclamele se platesc? Ati auzit de bunul simt?
    E valabil pentru toti .MD-eii , Documentele si alte ...shine....care au intoxicat forumul in ultima vreme, fara jena....
    Pe acest forum reclamele Nu sunt permise, asa ca va rugam sa nu insistati cu inscrierile, urmarea e evidenta-banul definitiv!
    Singurii care au voie sa faca reclama, in limita acelui bun simt, sunt coelgii nostri, care scriu pe forum de ani de zile.

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.470
    Puncte
    31.753
    Nivel
    54
    Puncte: 31.753, Nivel: 54
    Progres nivel: 83%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 197
    Progres nivel: 83%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 197
    Activitate globală: 49,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

MESAJ PENTRU Moderator KARA si in final as vrea o PARERE a ADMINULUI !!! ,daca se poate ][/U]

1(*) --- Ar trebuii sa știm ce înseamnă un dialog, ce înseamnă libertate de exprimare si alte lucruri care trebuie sa le apreciezi obiectiv tu ca moderator intre mine si userii cu care dialoghez fara injurii , uneori ironic din ambele parti , dar decent ..nu de mahala, unii cu povesti , alții cu dovezi, fiecare cum dorește...din paleta lui de culori !
    Daca noi ne-am înscris in dialog si nu facem “mahala” ,ne-am răspuns unii altora si ne asumam adevărurile si argumentele discuției … care ar fi problema ? Nu ești obiectiva cu mine.
    *VOI ARGUMENTA concluzia si recenta “neînțelegere” sper!

MOTIVUL ,BAN ACHILINA : “ ofensa adusa ușerilor si religie lor “ waht??!
    Hai sa explicam serios si OBIECTIV!
    #De useri personal nici nu poate fi vorba! Niciodata !

#Religie,
    In primul rand FOARTE IMPORTANT ca ai spus Religii , CU CEI CARE AM DIALOGAT toți s-au declarat CRESTINI ( sau fara Relg. ) la fel ca si mine, astfel noi dezbatem si tâlcuim idei fiecare dupa cum putem ! Religia noastră personala nu o atacam ,ci doar ideile si “tâlcuirile” ! Sunt libera sa apar lucruri “tradiționale” conform religie crestine.

Presupusa ofensa primita/simtită este un act emotional SUBIECTIV , ofensa poate fi reclamata personal de cel aflat in dialog , iar mai apoi tu obiectiv poți lua o decizie ( insa nici așa nu ar fi ok ) !

Legat de OFENSE..este un subiect vast care vizibil nu il stapanesti si confuzi idei..sub emoția crezului/ideii personale , călcând peste libertatea mea de exprimare.
    Si sa explic putin..poate vei aprecia !

David Nash, Blasphemy in the Christian World, Oxford University Press, 2007
    John Graz, Liberty Magazine, Defaming Religious Freedom, Iulie-August, 2009 ( resurse in :
    http://necula.info/intre-ofensa-si-l...-de-exprimare/ )

“Un prim pas pentru evitarea defăimării ( sau ofenselor ) ar fi restrângerea libertăţii de exprimare, dar pe de altă parte numai prin expunerea liberă a ideilor şi gândurilor cuiva el poate fi înţeles de ceilalţi.

Ce este ofensa?
    Posibilitatea de a fi ofensat se poate ivi oricând. Aşadar în ce fel are individul dreptul de a nu fi ofensat sau de a nu fi rănit ori expus ruşinii?
    De vreme ce „a fi ofensat” este un răspuns subiectiv (emoţional), la un act ( juridic ) obiectiv cum ar putea organul “juridic” să stabilească ? Sau altfel spus după ce criterii se va stabili dacă ceea ce se numeşte ofensă este cu adevărat ofensă?”

In democraţie oamenii au libertatea de a gândi şi de a-şi exprima propriile idei şi în mod inevitabil se pot ofensa foarte tare unii pe alţii. Dar tocmai aceasta este libertatea.

Dar poate că soluţia nu ar fi în eliminarea pricinilor de ofensă, ci tocmai în trecerea cu vederea. Până la urmă coeziunea socială nu rezidă tocmai în îndurarea a ceea ce nu ne place? Soluţia nu este crearea unei culturi din care să se elimine ofensa ci de construirea unei societăţi în care dragostea să se manifeste proactiv ….

Libertatea de exprimare nu înseamnă deci să vorbească toţi cei care spun ceea ce se potriveşte cu ceea ce tu gândeşti ci dimpotrivă, să existe spaţiu suficient pentru împărtăşirea opiniilor unora care pot fi chiar jignitoare pentru alţii.

Roman Patapievici (academician, filosof,fizician si scriitor roman )
    revista Idei în Dialog. ( 16 sept 2008 )

“De ce este gresita ideea ca dezbaterea publica ar trebui sa tina seama de sensibilitatea oamenilor? Pentru ca, daca ar face-o, dezbaterea s-ar bloca imediat, intrucat toate argumentele ar putea fi (de fapt, ar trebui cu necesitate) interpretate ca argumente ad personam. De fapt, daca scopul discutiei este protectia sensibilitatii si nu producerea de argumente valide, atunci argumentele insele si-ar pierde autonomia, devenind functie de ceva arbitrar, pe care fiecare sensibilitate l-ar putea defini dupa plac. Daca dezbaterea publica ar trebui sa tina seama de sensibilitatea oamenilor, atunci atentia fata de argumente s-ar transforma in grija fata de sensibilitati. Or, cum sensibilitatile sunt subiective, dezbaterea devine arbitrara.”

**In România, libertatea de exprimare este garantată prin Constituție. Articolul 30 al Constituției României proclamă[2]:

-Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credințelor și libertatea creațiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
    -Cenzura de orice fel este interzisă.

Dacă libertatea înseamnă ceva, înseamnă dreptul de a spune oamenilor ceea ce nu vor să audă.” — George Orwell

In spiritul libertatii nu imi poti spune ce adevăr sa spun , sa îmi indici a vorbii de Pomohaci , de inchizitie , etc...nu este serios. AM DREPTUL sa tratez subiectiv conform convingerilor personale, eu vb pe un topic de religie si AM PARTENERI de discuție...abordez ce consider potrivit topicului fara sa îmi jignesc colegul !( daca spun si aduc dovezi ca pe templu hindus sunt “fapte sodomiste” condamnate in firescul naturii umane ..este un Adevăr ? poate ofensea un Adevăr? Pe Hindus NU cel in cauza NU ,caci face parte din religia lui ( si tâlcuiește conform înțelepciunii lui ), atunci pe cine ?
    Cine dorește ( si se dorește prin vizualizări,puncte de reputație, comentarii publice si private ) sa dialogheze , alege sa citească si sa răspundă ,astfel consimțind un dialog ( fără sa îți ceară voie si sa te întrebe ce argumente si dovezi sa exprime sau care este LIBERTATEA lui, atât timp cat NU este minciuna , si NU se ajunge la “violenta” verbala atacând ușerul personal )

2(*)---Concluzia mea , observatiile in dialogul cu Ator , Virgil, si ceea ce tu ai trecut cu vederea !

Părerea mea este ca tu te “ofensezi” la anumite relatări adevărate, tu nefiind parte si consimtind un dialog cu noi.
    Colegul meu Virgil de ex și-a asumat in adevarul scrieriiilor prezentate “relațiile lui Krishna” ( asta nu înseamnă ca este si el la fel,am și specificat)
    Citez Virgil:
    “Vad ca va axati pe chestiunea Zeului Krishna cum ca ar fi avut multe iubite . Probabil ca e o imagine placuta . Dar trebuie sa stiti ca ce e permis zeilor si zeitelor , nu e permis boilor.”

( excludem apelativul tendentios “boilor” ,care il treci cu vederea…) Tu creezi o tensiune falsa intre noi si absolut gratuita ! Intreaba-ne si pe noi..totuși cei ce avem dialogul,macar in privat..Ator te simți ofensat?Achi te simți ofensata ?dat fiind ca ofensa pe care o invoci si interpretezi dupa bunul plac este SUBIECTIVA ;..nu flutura “ puterea “ moderatorului pt a “sugruma” libertatea de exprimare ,acest lucru cu adevărat ne “ațață” inconștient ,pe moment si in viitor pe noi !

Pe langa altele ...nu ești obiectiva pentru ca probabil nu ai urmărit evoluția dialogului si indemnul meu ( si nu doar ultimul )cred ca m-ai urmărit pe mine sa “ma prinzi” cu ceva ( căutând printre ironiile dintre noi ) ! Eu vorbeam cu Ator..si cum Ator ar libertatea sa spuna ca “Dumnezeul meu” este Criminal,Violator..”fetițele” lui moise etc( specific: nu ma deranjeaza) smdp NEFONDAT ,iar tu public nu reactionezi” obiectiv” ! Așa am adus si eu in discuție ADEVARUL cu surse din cărți sacre Indiene in care sunt fapte “sodomiste” REALE, normale in cultura lor si nu este un păcat sau ceva ofensator pt ei ,au propria lor înțelepciune subiectiva ( pe mine nu ma deranjează ce spune Ator..e liber sa vb..si eu libera sa raspund ,insa tu nu ai aceeași unitate de măsură..care oricum nu își are rostu in dinamica dialogului ) ,poate doar preventiv sa ne amintești sa nu degeneram injurii la persoana , cum ar fi ex recent adresat Aurei “Ai fumat împreună cu Achilina” ..acesta este o ofensa adresata Aurei.. Oare ce am putea “fuma”?
    Sau adresata mie gen “ nu lăsa “ femeia de serviciu” la tastatura” ! Daca eu sunt femeie de serviciu ? Sau daca cineva logat sau nelogat este ? , Femeia de serviciu nu este un om “căzut” ci “înalt” pt că aduna mizeria care o lăsa cei “educați” in urma.

Virgil a început cu apelative la postarea mea cu Ator ...gen păreri delirante..scenarii..si alte vorbe tendențioase( specific , nu ma deranjeaza , este liber sa vb )...din nou tacere din partea ta !
    Când eu incep si argumentez si aduc dovezi si arat ca nu sunt “păreri delirante” ...ce sa vezi ?? Achilina om rau...Achilina “ratușca ce-a urata” ..ce rușine Achilina !

Sa nu mai spun ca treci cu vederea cand ii PROPUN EU IN CLAR lui Virgil “ sa ne oprim pt ca practica yoga si a mărturisit asta..nu poate fi ok public.., nici sentimente negative nu vreau sa producem si nu are rost”. EU AM SPUS si am îndemnat la STOP !
    Sunt convinsa ca Virgil este un om de ispravă dupa înfățișarea sufletului care il expune,..noi nu ne batem intre NOI ci in IDEI si ARGUMENTE ! ( despre unele personaje mitologice in principal)
    Eu cred ca reacționezi emotional si ca argumentele mele “lucrează” cumva in mintea ta ..așa observ !
    “Poți închide ochii, dar nu poți stinge soarele.” Nicolae Iorga

Daca nu as avea răspuns..sau nu as raspunde ! Nu am vorbii ca televizorul singuri ! Insa tu..mereu urmărești sa scoți ceva rău din discursul meu..!
    Repet...noi ..cei ce dialogam,si cei activi mai ales ...eu spun ca suntem o familie “colorata” si nu ne batem intre noi ci in idei !

Eu nu am jignit niciodată persoana nimănui...absolut niciodată !
    ( in discuția cu Virgil am spus clar ca eu nu cred ca face lucruri urate..si despre Ator de multe ori l-am apreciat sufleteste, dar tu vrei doar sa lovești in mine
    ,atât, si folosești lozinci fara sens si fundament , care nici nu merita sa le dau apa la moară )
    Într-o lume a amăgirii universale, a spune adevărul e un act de curaj.” — George Orwell

3(*) ---Mie mi-a mai dat de gândit o reacție cel puțin “interesanta” la adresa mea ! Când am pus semnificația steagului Greciei..fara link din greșeală….mi-ai spus ca îmi însușesc semnificația. Chiar a fost “ciudat”..cum sa îmi însușesc semnificația unui drapel national ??? Eu nu cred ca cineva putea crede asta .

Moderator Kara ..folosești “puterea “ si” fluturi războiul “ din poziție avantajoasa ( așa vad eu, in privința mea )...vino la un dialog si argumenteaza daca simți nevoia sa “aperi “ ceva public in care crezi !

Eu mereu voi avea curajul sa vorbesc ce simt, daca mai multi ușeri logați ar vorbii , ar fi interesant.
    Ii invit pe toți useri sa citească INTEGRAL ce am avut de spus in aceste 2 mesaje ( in apărarea mea ) si sa își spună și ei părerea !

„A constata un adevăr nu înseamnă să urăști pe cineva.” — Ion Apar b iceanu

Nu ne injuram , nu ne amenințam...ne contrazicem si ne “luptam” in argumente…. Kara poate inconștient creezi o tensiune falsa..când te poziționezi ofensiv doar contra mea!

Mi-ar face placere sa stiu si părerea adminului( poate fi si in privat ) daca el considera ca eu greșesc , nu voi mai posta..voi privii in tacere ! ( si spun asta pentru ca fara o parere a Adminului,Kara in continuare nu ma va intelege ) sau macar ..Azur sa fie responsabil pe tema noastră ,religie,spiritualitate..
    Probabil sunt naivă...sunt toți o echipa , e greu sa spui ce simți poate...dar totusi !

Kara..sa iti amintesc ceva f important ..despre caracterul meu.
    Iar inainte de toate, eu cred ca se poate vedea sufletul meu și intenția mea , când majoritatea erau contra moderatorilor din diverse motive ( unele dintre ele justificate ) Eu am ales acest post si aceasta abordare !
    http://forpedia.ro/showthread.php?10...l=1#post378877

[Sa ne înțelegem ! NU SUNT PERFECTA, am si eu sensibilitățile mele si poate reacții emoționale uneori, dar eu nu merit BAN și [B]ce-a mai urata jignire cu adevărat, a fost adresata de un moderator mie... ( cum am sa menționez in postul următor..citez aprox ,Kara : " Achilina postările tale sunt o rușine ..." ,voi dezvolta .
    Ultima modificare făcută de Achilina; 22-August-2017 la 05:11 PM.
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.470
    Puncte
    31.753
    Nivel
    54
    Progres nivel: 83%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 197
    Progres nivel: 83%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 197
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

{×} EXEMPLUL CORECT si JIGNIRE. In nici un dialog cu COLEGI MEI : Aura,Nae,Ator,Germinia,Gepaco,Virgil,White Swan si altii, colegii mei activi public ..cu cei care am interacționat mai mult, nu ne-am adresat jigniri, DAR.. mai mult...ce-a mai urata jignire care poate fi adusa in mediul virtual si pe acest forum din punctul meu de vedere este ce-a care a spus-o moderatorul Kara ,” Achilina , postarile tale sunt o rușine “
    What !?

Niciodată nu mi-am permis si nu am crezut ca “postările cuiva sunt o rușine” pentru ca ele vin din interiorul persoanei din spatele tastaturii.Cuvintele din postare de multe ori sunt sentimente care prind viata cum gandurile si sentimentele unui autor de carti ...scrise.. ele prind viata si le expun in văzul tuturor !
    Nu ma așteptam !
    ( sunt de acord sa faci un sondaj sa vedem in numele cui vorbești ,cu întrebarea “ Sunt o rușine postările Achilinei” ?)

Ba mai mult…”postarile sunt o rușine” si o ofensa adusa lui DUMNEZEU si a colegilor ( din discuțiile pe religie tu ai arătat mereu ca ești ce-a “ofensata”, oricum gratuit si fara fundament aceasta expresie, sunt atâtea topice pe religie Budism si alte religii etc..nu m-am dus sa îmi expun părerea sau crezul acolo ,sa intru cu forță intr-un loc creat “intim” specific unei anumite trăiri sau gandiri, ba mai mult ,multe din ele au fost pe OFF TOPIC religie) , sunt convinsa ( sau poate ma înșel) ca daca fac un topic pe religie “Creștin Ortodox,Catolic etc” sa abordez din prisma crezului meu cum sunt altele topice..imi vei spune fluturandu-mi BAN-ul , ca fac “propaganda ” !
    Atunci alege tu ,ce , cum , in ce fel , si din ce punct de vedere sa abordez ORICE !

Dumnezeu nu este “ofensat” de ADEVAR ! ( adevăr nu in sens de religie sau crez..ci adevărul unei relatării sau afirmații, așa cum prezint când am ceva de apus si aparat cu dovezi si surse )

Îmi aduc aminte cum moderatorul Infinity ..om fiind , poate grabindu-se, la cald in dinamica dialogurilo.. nu a urmarit in special cursul discuțiilor unor subiecte si a spus in “treacăt” colegului Nae sau Germiniei..” ca ne duelam care Dumnezeu e mai mare si mai tare” evident ..nu era vb de așa ceva ..si am explicat ! Țin sa apreciez acum si sa îmi exprim “nedumerirea “care am avut-o fata de Infinity..asteptandu-ma la un răspuns de genul respingător si cu vre-un BAN fluturând..sau polemica etc ! Din contra ,câre a fost răspunsul unui om ( ca si moderatorul este om ) care a inteles ce am explicat ??

Citez moderator INFINITY
    Va multumesc pentru lamurire.
    Daca despre interpretari e vorba , pana la urma fiecare poate sa o faca in felul sau, sa zicem chiar in mod corect sau nu…..”-”-”
    Sau
    Citez moderator AZUR !
    Astfel ca, atat timp cat discutiile se poarta fara injurii/jigniri sau atac la persoana, userul este liber sa isi exprime ideile. Doar pentru ca ideile lui nu ne plac, atat timp cat se incadreaza in libera exprimare a opiniilor, nu exista niciun temei legal pentru a-l indeparta. Putem insa sa nu-l citim……..-”-”
    ( Niciodată nu am categorisit un coleg jignindu-l, si ci adevărat Azur a spus in puține cuvinte ceea ce susține David Nash Oxford University sau Academicianul Patapievici legat de "ofense" si libera" exprimare )

(Exact ceea ce am spus si eu in primul mesaj/post si evidențiat in el, si punctul de vedere al lucrărilor de gen pe religie Ofense / Blasfemie/ Disriminare etc
    David Nash, Blasphemy in the Christian World, Oxford University Press, 2007
    John Graz, Liberty Magazine, Defaming Religious Freedom, Iulie-August, 2009 )

As mai completa cu un nou pasaj :

“Dreptul la critica trebuie sa fie neingradit, iar modalitatea criticii, nici ea, nu trebuie sa poata fi in vreun fel limitata. Dar, daca admitem dreptul la critica nelimitata, trebuie atunci sa admitem si dreptul la existenta al discursurilor ofensatoare. Fara acest drept nelimitat la critica, nu exista nici progres moral, nici progres intelectual.”
    - Ideea ca pacea sociala se poate impune numai prin interdictia „don’t be judgmental‘‘ implica o antropologie a tacerii, supunerii si separarii.
    -Critica poate imbraca si hainele malitiozitatii, glumei, canularului ori sarjei( forma ironica,caricaturala sau exagerata).Si anume, ceea ce separa critica de injurie este continutul rational.( si as mai completa eu : AUTENTIC )
    -Asa cum nu poti face legislatie pornind de la sensibilitati, nu exista dezbatere daca in orice argument valid cel contrazis identifica atacul impotriva unei sensibilitati ulcerate.

de Horia Roman Patapievici (academician, fizician filosof si scriitor ) — revista Idei în Dialog, 16 septembrie 2008
    http://inliniedreapta.net/dreptul-de...rara-din-golf/

Sa nu se inteleaga ca cer o parere a altui moderator pentru a nu creea o altfel de situatie( probabil nici obiectiv nu ar fi )..ci doar o impresie a Adminului ( in privat sau public), dupa care eu personal voi lua o decizie,daca voi mai lua parte la dialog , eu accept BAN-ul daca l-aș merita , eu cred ca poate fi mai obiectiva o părere a Adminului ,..si in general cred ca unii ușeri ( mai vechi si activi ) nu ar fi corect sa fie lăsați total ,la mâna unui BAN presupus “obiectiv” la o analiza a “ofenselor” care este pur subiectiva si nu poate fi definita si condamnata nici in mediul Academic cum am prezentat , poate si Adminului ar putea avea o părere si un cuvânt final de spus când se da BAN !

Ma consum sa ma explic pentru ca eu chiar țin la forum si la colegii mei...toți ma scot din” stersul cotidian ” prin dialog sau prin ceea ce postează !...de la Ator ( poate la fel de vocal si opus mie ) la Elena1 cu postările in topic Vitamine pt Suflet cu care nu am un dialog direct ,dar apreciez)

Si spun iar.. poate ..meditezi un pic si la OMUL din mine...
    Când alții “erau pe voi” ..eu..așa “ofensatoare” cum am fost pt tine mereu...urmandu-mi nu dreptatea mea si “foamea” sa “musc” si eu ! ; ci crezul meu blamat (poate..așa vad eu) de tine..am avut un altfel de mesaj ,si chiar fata de tine ,Iertare si înțelegere...ce naiva sunt nu ?
    http://forpedia.ro/showthread.php?10...l=1#post378879

Insa..Kara..eu nu renunt de a ma explica ,sunt pregătită sa accept “glonțul” tau daca tu așa vei proceda !
    Cogito ergo sum „cuget deci exist” !
    ”Libertatea se câștigă prin curajul de-a spune, a vorbii, deschis si a lumina adevărul”
    Ultima modificare făcută de Achilina; 22-August-2017 la 06:10 PM.
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    3.424
    Puncte
    68.754
    Nivel
    81
    Realizări:

Implicit

Achi.-imi asum aceasta moderare/ banare. Si fii sigura ca la solicitarea ta, adminul va fi instiintat de actul meu dar si de nemultumriea ta. Vedem ce va raspunde, poate iti da dreptate si ...am gresit eu.

Un sfat pentru viitor: Cand vezi ca o postare nu ti se aproba si iti apare mesajul ca a intrat in moderare....asteapta ca un moderator sa o aprobe.
    Mesajul apare, fiecare user e instiintat de acest fapt...Nu trebuie sa butonam in exces ...sa apara apoi de trei ori o postare. S-a notat, s-a luat in seama...se va rezolva.

Cu alte cuvinte, asteptam cu totii interventia adminului.
    Sincer, nu am nimic cu tine si nu vanez postarile tale pentru a-mi exercita " puterea"....
    Daca tu vezi aici putere...imi pare rau.Am mai explicat-fiecare( dupa parerea mea) da o mana de ajutor acolo unde poate si se simte in stare. Scopul este acelasi, ca peste tot-Dumnezeu lucreaza prin oameni, chiar si la micro si fiecare om e chemat deseori sa aduca si el o contributie cat de mica....Prin aceasta luminita, mica, neinsemnata, am acceptat eu sa fiu aici, drept Kara. Cine crede altceva, o face din punctul sau de vedere.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 30-January-2010, 04:22 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •