Pagina 23 din 23 PrimulPrimul ... 13212223
Rezultate 221 la 222 din 222

Subiect: Predictii cutremure!

Membru
    Data înscrierii
    Oct 2013
    Locaţie
    HERASTRAU
    Posturi
    1.492
    Puncte
    64.056
    Nivel
    78
    Puncte: 64.056, Nivel: 78
    Puncte: 64.056, Nivel: 78
    Progres nivel: 51%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 794
    Progres nivel: 51%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 794
    Activitate globală: 43,0%
    Activitate globală: 43,0%
    Realizări:
    100 Experience Points7 days registered250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

am citit si eu materialul....totusi ceva nu este in regula:
    - unde este Afganistan si unde este Japonia. Afganistan nu are iesire la mare si este localizat la west de Pakistan.
    - Afganistan are zona din nord >>>hindu-kush renumita pentru seisme ff puternice;
    - ca sa fie "ceva".....poate ar trebui un seism mult mai mare decat Sumatra , sau multi-seisme pe mai multe falii....de mare magnitudine.
    Un asemenea mega seism s-ar simti pe arie ffff mare,....eu unul nu prea cred.
    Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni si nimic despre cei vechi(Oscar Wilde)

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.527
    Puncte
    117.433
    Nivel
    100
    Puncte: 117.433, Nivel: 100
    Puncte: 117.433, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 80,0%
    Activitate globală: 80,0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

8 noiembrie 2017

Pământul încetinește rotația. Potrivit oamenilor de știință "2018 an de cutremure mari

2018 an de cutremure mari? Prognoza evenimentelor seismice, este cunoscută, este un câmp minat, însă un nou studiu ar putea conduce la un punct de cotitură și se pare că până în anul următor
    trebuie să ne așteptăm la o creștere seismică. În ultimele zile, în timpul întâlnirii anuale a Societății Geologice Americane din Seattle, doi geofizicieni au arătat că există o corelație între încetinirea pământului și numărul evenimentelor seismice majore. Acestea sunt încetiniri imperceptibile care nu au nici un impact asupra vieții noastre de zi cu zi, dar care, potrivit studiului, se pot dovedi decisive în influențarea timpului cutremurelor și, prin urmare, și în prezicerea acestora.

În ultimii 100 de ani, încetinirile Pământului au coincis în mod surprinzător cu perioadele care au înregistrat o creștere globală a numărului de cutremure de magnitudine de 7 sau mai mult. Acesta este un fenomen care duce la o creștere de 2 până la 5 cutremure în comparație cu media și care precede creșterea seismică de 5/6 ani. Deja într-un loc de muncă publicat în urmă cu câteva luni, cercetătorii au arătat cum cutremurele cele mai violente par să se aglomereze în timp pe o perioadă de 32 de ani. Când va fi următorul mare cutremur? Potrivit sciencemag.org, James Dolan, geolog de la Universitatea din California de Sud din Los Angeles, susține că, dacă ipoteza este corectă, următorul eveniment major va fi în curând, deoarece timp de 4 ani, Pământul a început o încetinire periodică a rotației sale . Începând cu anul viitor, planeta noastră poate suferi 5 cutremure majore care depășesc media anuală de 18 cutremure. "
    Sursă: AdnKronos

http://terrarealtime.blogspot.ro/201...nesecondo.html
    "Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Vise -predictii nemo
    De maria49 în forumul Altele
    Răspunsuri: 57
    Ultimul Post: 28-January-2017, 04:03 AM
  2. Predictii pentru viitor
    De maria49 în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 29
    Ultimul Post: 15-November-2016, 08:27 PM
  3. Predictii pentru viitor: Vom inceta sa mai fim oameni
    De Bozomic în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 30