Pagina 1 din 48 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 479

Subiect: Razboiul bate la usa?

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    2.865
    Puncte
    397.155
    Nivel
    100
    Puncte: 397.155, Nivel: 100
    Puncte: 397.155, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 31,0%
    Activitate globală: 31,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit Razboiul bate la usa?

Ce masuri ar trebui sa luam din timp, noi, care nu cunoastem absolut nimic despre o invazie, bombardamente, in caz de razboi?
    Rog colegii de pe acest forum care se pricep, sa ne dea sfaturi sau sa-si dea cu parerea in legatura cu acest subiect.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.318
    Puncte
    97.625
    Nivel
    97
    Puncte: 97.625, Nivel: 97
    Puncte: 97.625, Nivel: 97
    Progres nivel: 29%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.425
    Progres nivel: 29%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.425
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

În caz de război cred că nu sunt ”rețete”(soluții) de oferit.

Cred că primul lucru de făcut este o spovadă.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.135
    Puncte
    62.137
    Nivel
    77
    Puncte: 62.137, Nivel: 77
    Puncte: 62.137, Nivel: 77
    Progres nivel: 31%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.113
    Progres nivel: 31%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.113
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de merylu2010 Vezi Post
    Ce masuri ar trebui sa luam din timp, noi, care nu cunoastem absolut nimic despre o invazie, bombardamente, in caz de razboi?
    Rog colegii de pe acest forum care se pricep, sa ne dea sfaturi sau sa-si dea cu parerea in legatura cu acest subiect.
    Este o intrebare pe care mi-am pus-o si eu... Din pacate, nu sunt prea multe lucruri pe care le poti face atunci cand vine vorba de razboi. Exceptand lucrurile obisnuite gen trusa medicala, oaresce rezerve de apa si alimente, restul depinde in foarte mare masura de organizarea autoritatilor. Cat de organizate ar putea fi, cum stau in materie de adaposturi sau protectie civila?... aproape ca nici nu indraznesc sa ma gandesc...

Oricum, exista, macar la nivel teoretic, niste reguli care pot fi aplicate in functie de diferite evenimente (atacuri) cu care ne-am putea confrunta.

PROTECTIE CIVILA

http://cis01.central.ucv.ro/psi/norm...e%20civila.pdf

Cuprins:

Semnale de înştiinţare în caz de alarmă
    Reguli de comportare la recepţionarea semnalelor de alarmare
    Reguli de comportare la dezastre
    Reguli de comportare la cutremur
    Reguli de comportare la inundaţii
    Reguli de comportare la incendii
    Reguli de comportare la înzăpeziri
    Reguli de comportare la accident chimic
    Reguli de comportare în cazul descoperirii muniţiilor neexplodate

Situaţii de protecţie civila - Durata - Semnificaţia

Alarma aeriana - 15 sunete (impulsuri) modulate cu durata şi intervale de 4 secunde - Prevenirea populaţiei despre apariţia pericoluimediat de lovire a obiectivului (localităţii)

Alarma chimică - 5 sunete (impulsuri) a 16 secunde fiecare cu pauze de 10 secunde între ele - Apariţia indiciilor sau descoperirea contaminradioactive, chimice sau biologice

Calamitate naturală - 3 sunete (impulsuri) a 32 secunde fiecare cu pauze de 15 secunde între ele - Prevenirea populaţiei asupra pericolului proddezastre naturale

Încetarea alarmei - Sunet continuu, de aceeaşi intensitate cu durata de 2 minute - Înştiinţarea populaţiei despre trecerea pericol

Legea nr. 481/2004 privind protectia civila (organizarea protectiei civile, drepturile si obligatiile cetatenilor, atributii si obligatii privind protectia civila, protectia populatiei, instiintarea, avertizarea si alarmarea, adapostirea, protectia nucleara, radiologica, chimica si biologica, etc.)

http://www.dreptonline.ro/legislatie...icata_2008.php

Manual de Protectie Civila

http://ro.scribd.com/doc/16739874/Ma...otectie-Civila
    http://www.ssmserv.ro/wp-content/upl.../pdfs/2.23.pdf

CUPRINS

1. Cuvânt înainte
    2. PREGĂTIRE TEHNICĂ DE SPECIALITATE
    3. Sistemul Naţional de Management al situaţiilor de Urgenţă
    4. Protecţia Civilă în România
    5. Protecţia populaţiei şi a salariaţilor prin măsuri specifice
    6. Asigurarea înştiinţării, avertizării şi alarmării
    7. Protecţia salariaţilor şi bunurilor materiale prin adăpostire
    8. Protecţia N.B.C. şi asigurarea medicală
    9. Protecţia salariaţilor şi a bunurilor materiale prin evacuare
    10.Protecţia împotriva efectelor dezastrelor
    11.Principalele tipuri de dezastre şi caracteristicile acestora
    12.Mijloace de intervenţie
    13.PREGĂTIREA TACTICĂ ŞI METODICĂ DE PROTECŢIE CIVILĂ
    14.Clasificarea şi conţinutul documentelor de protecţie civilă
    15.Principii şi reguli de intervenţie
    16.Dispozitivul de intervenţie
    17.Modele de documente
    18.Principii generale privind metodologia pregătirii şi desfăşurării exerciţiilor, antrenamentelor şi aplicaţiilor de protecţie civilă
    19.Clasificarea şi conţinutul exerciţiilor şi aplicaţiilor de protecţie civilă
    20.Documente necesare pregătirii şi conducerii exerciţiilor şi aplicaţiilor de protecţie civilă
    21. Metodologia desfăşurării exerciţiilor şi aplicaţiilor de protecţie civilă
    22.Tendinţe şi orientări privind organizarea şi desfăşurarea exerciţiilor şi aplicaţiilor de protecţie civilă
    23.SCHEME
    24.Structura organizatorică a Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă şi a Protecţiei Civile
    25.Surse de risc
    26.Variante ale dispozitivului de intervenţie

INSPECTORATE DE PROTECTIE CIVILA DIN ROMANIA

http://www.igsu.ro/index.php?pagina=desprenoi

Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta – str. Dumitrache Banul nr. 46, Sector 2, Bucuresti. Telefon: 021-208.61.50 Fax: 021-242.09.90

GHIDURI -

http://www.isudb.ro/index.php?pagina=ghiduri

Ghidul cetateanului in situatii de urgenta http://www.isudb.ro/informare_preven...etateni_SU.pdf

Masuri de protectie in caz de utilizare a armei chimice - http://www.isudb.ro/informare_preven...ma_chimica.pdf

Masuri de protectie in caz de utilizare a armei biologice - http://www.isudb.ro/informare_preven..._biologica.pdf

Masuri de protectie in caz de accident nuclear radiologic - http://www.isudb.ro/informare_preven...radiologic.pdf

Masuri de protectie in caz de accident chimic - http://www.isudb.ro/informare_preven...ent_chimic.pdf

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.846
    Puncte
    164.551
    Nivel
    100
    Puncte: 164.551, Nivel: 100
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Si eu sunt de accord cu Aleinad: mare lucru nu putem face.Autoritatile sunt cele care decid, organizeaza, dirijeaza si, oarecum, ne tin viata in maini...
    Apoi mai este si norocul fiecaruia.Caci In caz de razboi nu ai unde te ascunde, ce face.Nu depinde de noi, aproape ca nu poti preconiza nimic.
    Desigur ca un minim de asigurare putem face: o trusa, o dotare minima, etc....Dar mai mult....se poate face la fata locului, in functie de imprejurari si evolutia evenimentelor....
    Desi razboiul are un specific general, totusi fiecare in parte are anumite caracteristici.
    Nici eu nu cred ca exista o reteta sigura, unica.
    Daca ar fi calamitate naturala, cat de cat ai sti ce masuri sa iei: o asigurare, te muti intr-un loc ferit, faci provizii, etc....Fiind vorba despre raboi, poti face ce vrei, poate fi liniste peste tot in tara si doar fix unde te afli sa cada ceva, care sa iti curme viata....
    Iar o spovedanie este utila...Totusi, fara cainta si fara o noua abordare, chiar si de o clipa, este inutila.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.114
    Puncte
    129.195
    Nivel
    100
    Puncte: 129.195, Nivel: 100
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Eu mi-as vinde tot si as pleca in Costa Rica.
    Spectacolul ticalosiei umane ma depaseste si ma deprima.
    Cum nu o sa ajung in Costa Rica, ma voi gandi intai cu cine stau de vorba si ce spun. Restul e hazard.
    Si da, o bocceluta si o pereche de bocanci sunt utile. Nici razboiul nu mai e cum a fost, bomba era bomba, tunul era tun, dar acum sunt gaze, virusi si alte "bucurii" de care trebuie sa te feresti cumva. Si apoi, oamenii... mereu sunt oamenii... nu stii ce reactii pot avea:
    Cutremurul e cutremur, tzunami e tzunami, dar omul e pervers, el stie sa minta, sa amageasca, e ipocrit si ticalos.
    Ultima modificare făcută de natco; 08-September-2014 la 07:02 PM.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.846
    Puncte
    164.551
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Nu sunt curioasa dar apropos de ce spune Natco despre caracterul oamenilor, daca va fi totusi ceva, as vrea sa vad cum se vor comprta oamenii.Probabil ca vom vedea pe viu ce inseamna legea junglei!!!
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.114
    Puncte
    129.195
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Ca tot veni vorba de jungla, cred ca dupa devalizarea catorva supermarketuri se poate instaura legea martiala, se da stingerea la ora 10 si se umbla numai cate 2 pe strada.... sau ceva de genu', cum zice si tata_noe.
    Dar ceva imi spune ca va fi cumva altfel... sa ne asteptam la surprize de tot felul.
    Cred ca in acest caz conteaza sa fii mobil. Avem ca exmplu fosta Iugoslavie si Ucraina, unde mase de oameni au abandonat locuintele si au plecat din calea macelului. Cei ramasi au patimit in fel si chip, youtube e plin, imaginatia oamenilor e coplesitoare, fie calai, fie victime.
    Ultima modificare făcută de natco; 08-September-2014 la 05:49 PM.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.114
    Puncte
    129.195
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Referitor la intrebarea initiala: eu imi pun inca intrebarea de partea cui vom fi, daca s-ar pune aceasta problema.
    Avem si noi, ca si rusii, polonezii si ungurii, ceva pretentii teritoriale de la Ucraina, stiti bine care sunt acelea.
    Pe de alta parte, facem parte din UE si din NATO, deci ar trebui sa aparam interesele comune celor doua. Probabil ca ar trebui sa ascundem sub pres dorintele si pretentiile noastre...?
    Vedeti, eu inca am niste dileme. Inca nu m-am luminat ce va face Ro in final.
    Ultima modificare făcută de natco; 08-September-2014 la 07:14 PM.

Membru Avatarul lui dragon star security
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    BR/CJ
    Posturi
    955
    Puncte
    33.613
    Nivel
    56
    Puncte: 33.613, Nivel: 56
    Puncte: 33.613, Nivel: 56
    Progres nivel: 47%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 637
    Progres nivel: 47%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 637
    Activitate globală: 0%
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience PointsCreated Album pictures3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de natco Vezi Post
    Referitor la intrebarea initiala: eu imi pun inca intrebarea de partea cui vom fi.
    Avem si noi, ca si rusii, si ungurii, ceva pretentii teritoriale de la Ucraina, stiti bine care sunt acelea.
    Pe de alta parte, facem parte din UE si din NATO, deci ar trebui sa aparam interesele comune celor doua.
    Vedeti, eu inca am niste dileme.
    Buna intrebarea! Sper ca cineva sa o retina si s-o aiba pe lista de intrebari adresate prezidentiabililor!
    Odinioara oamenii aveau cruce de lemn si inima de aur,acum au cruce de aur si inima de lemn!

الله اكبر

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.114
    Puncte
    129.195
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Dragon, imi cer scuze, am adaugat cateva mici modificari postarii mele, cred ca in acelasi timp in care postai si tu. Intrebarea mea ramane in esenta aceeasi.
    Multumesc pentru intelegere.
    Ultima modificare făcută de natco; 08-September-2014 la 06:54 PM.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 25-March-2011, 03:20 PM
  2. Incepe Razboiul Mondial Economic
    De Cabaleiro în forumul Teorii
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 28-January-2011, 05:39 PM
  3. Razboiul din Iran - la un pas de a incepe?
    De qwerty în forumul Teorii
    Răspunsuri: 188
    Ultimul Post: 23-November-2010, 06:18 PM
  4. Razboiul creditelor
    De admin în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 07-October-2010, 07:25 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii