• Forumul forpedia.ro a fost redeschis. Este 80% functional, inca mai lucram sa eliminam toate erorile. In partea de jos a paginii pot fi alese diverse teme grafice care schimba design-ul forumului, sau poate fi modificata limba. In cazul in care nu va mai amintiti parola contului si nu mai aveti acces la adresa de email cu care v-ati inregistrat, va recomandam sa va faceti un cont nou. Daca care intampinati probleme cu functionarea forumului va rugam sa ne contactati la [email protected]

Anii 90 in Romania

Ramo

New member
*"Destinul familiei Howard" la tv un serial cu barci in care bagau o reclama la un deodorant body mist
*Pepsi la 2 litri cu sticla returnabila!!! duceai la chiosc sticla de plastic de 2 l si iti dadea plina. Avea o reclama cu un bumerang, adica ti se intoarce sticla
*Mesajul de revelion al lui Iliescu (citea de pe o foaie, incepea cu dragi concetateni, si era mult mai slab)
*Pe la radio in afara de top muzical normal era si top 10 michael jackson :))
*Revista Salut
*Prin 90 statea lumea la coada la alimentara ca "vin ajutoare" (care de fapt erau importuri si se vindeau) si se forma coada inainte sa stie ce se aduce! ? uneori erau copane americane umflate cu hormoni (cam de 3 ori mai mari decit pulpa normala de pasare) alta data sunca de praga italiana, alta data banane verzi (bai dar cind zic verzi...verzi de tot!) alta data zahar infestat adus de "amicii" lui petre roman (s-a aflat mult mai tirziu ca zaharul ala ieftin, pe care se batea lumea, era infestat) sau bomboane cubaneze sau caramele cu ness "cici" ?
*Ulei de masline imbuteliat intr-o cutie de metal identica celor in care se vind mingile de tenis

Catalineee

New member
Coca Cola la 1litru cu sticla returnabila. Apa minerala la 1 litru Borsec de pe strada Matei Voievod, statia lui 86 si 90 (Mecet). Campionatul Italia '90 cu melodia aia misto. Video Magazin pe TVR1 cu Tazmanian Devil, Abracadabra cu Marian Ralea & the rest of the gang, Twin Peaks, fotbal in fata blocului, si multe multe altele. Si putin de prin anii '80, era o ciocolata cu ambalajul rosu cu niste litere chinezesti mari aurii ... care venea numai 'de la comenzi', mai tine minte cineva ciocolata aia? Vai cat de buna era pe vremea aia

Alex777

Administrator
Membru personal
Da, painea turceasca, foooarte tare :love: . Era pe Calea Mosilor, la doi pasi de mine. Ma trimitea mama sa cumpar si tin minte ca de fiecare data, pana acasa mancam deja juma de paine :p

Mersul la mare, pe litoralul romanesc cu familia si alti prieteni de familie la hotelurile inalte de la noi, de exemplu Capitol, Maramures, Oltenia, Moldova, etc. Discoteca Paparazzi din Olimp, terasa de la Belvedere tot din Olimp (unde tin minte si acum ca am baut eu cu un prieten atunci o bere BUDWEISER (pe furis sa nu stie babacii :)) )la 0.33 cl si am dat pe ea 35 000 lei, aveam la noi fiecare cate 50 000, erau banii pe o zi)

Discoteca Karma unde este fostul Space, vis-a-vis de Senat unde este in prezent Space. Karma din Olimp care din pacate a tinut 2 veri daca nu ma insel :(. Primele influente house/trance din Romania. Aici s-au lansat rosario, raul, rhadoo, dj professor.

Hollywood Music & Film de pe Mosilor, a fost primul aparut. De acolo a inceput mult din 'cinefilia' romanilor din ziua de astazi.

Smenarii de pe langa casele de schimb valutar care dadeau tepe cu hartii printre dolari sau lei si fugeau de tine pe strada. Te abordau cu 'dolari, marci?'.

Johnny Mnemonic, cu Keanu Reeves pe HBO, primul film, prima luna gratis :) Tin minte ca am chiulit de la ultimile 3 ore la scoala ca sa il prind ... amuzant a fost ca chiulisem juma de clasa.

Mai sunt de ... amintit, multe.

PS: Nice thread by the way

TheDarius

New member
"kuku-ruku, bun si dulce doar cu crema de cacaoooo,
daca vrei napolitana ia si gusta kuku-rukuuuu"

Daciile si Trabanturile inscriptionate cu "Sontec" (cred ca erau niste casetofoane luate de la Gepa Electro Center)

Sucurile curcubeu Rio.

Tanita (pentru cunoscatori :) ), Skip, Sport Activ.

Burger Ranch-ul de pe Dorobanti unde isi pierdea vremea jumatate din Caragiale si Jean Monnet.

Civilisation I si II, Dune II (prima strategie real-time, dupa cunostintele mele), Day of the tentacle, seria Monkey Island si Indiana Jones, Total Annihilation (prima strategie 3D).

Blugi Pyramid, adidasi Activ (cu perna si sistem PowerSpring, cu arcuri), ghetele de rapp-eri cu limba pe afara (in special marca Willow pentru aia mai avuti :)), hanorac pe sub geaca de blugi, marcile bomba (Lebosse Stress - in loc de Levi Strauss, Adibas, Binke, Puna, Plima, Panasoanic, Rodastar)

Bobite de orez sau hartie molozita in gura, trase cu tubul de la pix. "Invizoacele" care lasau niste semne de mai mare frumusetea. Prezervativele umplute cu apa si aruncate de la etajul 2 al scolii/liceului.

Ramo

New member
remember :
bicicleta cu sha lunga?
Haddaway - What is love?
Serialul Dallas - cand se goleau strazile?
Gecile de "piersica" Pierre Cardin?
Adidasii "cu limba scoasa"?
si.....BLUGII PYRAMID!!

TheDarius

New member
oricum pana prin 97-98 mai vedeam ceata de copii in parcare cu mingea, bedminton, fugareli cu cornete etc - frumos, acuma.. nimic
Ma uit la alti copii si parca sunt stresati / plictisiti / fara viata - adica totusi ffs nu se mai distreaza nimeni???
foarte interesant acest fenomen este si la sate (sau nu stiu eu bine), stiu o ruda cu un copil de 10ani si ce face acasa??? nimic, deseneaza etc (si exact vecini cu el mai sunt alti copii 8-12ani - da cica nici nu se cunosc) - weird

Sus