• Forumul forpedia.ro a fost redeschis. Este 80% functional, inca mai lucram sa eliminam toate erorile. In partea de jos a paginii pot fi alese diverse teme grafice care schimba design-ul forumului, sau poate fi modificata limba. In cazul in care nu va mai amintiti parola contului si nu mai aveti acces la adresa de email cu care v-ati inregistrat, va recomandam sa va faceti un cont nou. Daca care intampinati probleme cu functionarea forumului va rugam sa ne contactati la [email protected]

DICTIONAR INFORMATIC

anuk

Moderator
Pt multa lume, termenii folositi pe net sunt necunoscuti ,asa ca ce-ar fi ce sa facem o lista care sa-i explice pe intelesul tuturor ? Ii astept pe cei pricepiti,pe Mod, Gogu,Abc, Aripioara si pe alti care se pricep. Va astept cu mare interes si nu numai eu ci si altii care-s incepatori in ale virtualui.

Incep eu cu un cavant (din putinele pe care le stiu =))

Home Page (prima pagina)

Un homepage are rol introductiv in cadrul unui site Web; este de obicei prima pagina a site-ului, pagina de start.

banat

New member
Front Page are acelasi inteles, largit, ca si home page.
Practic, Front Page-ul este prima pagina a unui site complex, un fel de cuprins ce ofera un preview al diferitelor sectiuni ale site-ului.

anuk

Moderator
Hai sa mai trecem un termen :p

Pharming

Forma de atac a hacker-ilor folosita in scopul de a redirectiona traficul unui site web catre un altul si care se realizeaza prin specularea vulnerabilitatii serverelor DNS care sunt responsabile de transformarea adresei tastate de un utilizator in browser in adresa fizica (IP), antivirusii sau antispyware nu pot proteja impotriva pharming-ului deoarece acest tip de atac nu are loc asupra calculatorului personal, ci asupra serverelor DNS care directioneaza utilizatorul catre site-ul cerut.

anuk

Moderator
"perete", "etichetare", "ciupe?te" ?i "statut", fiindu-le modificat sensul, infomeaz? CNN."prieten" (friend) ca verb ("to friend" des-prieteneasc?" (unfriend)statut" era o modalitate de a m?sura rangul profesional sau social al unei persoane."updatarea statusului" (actualizarea st?rii) "ciupe?te" (poke)"A distribui" (share)perete" (wall).Este complicat" (it's complicated) "etichetare" (tag), care ar putea deveni urm?torul "ciupe?te".

Surse: Mediafax, CNN
http://www.descopera.ro/

Sus