• Forumul forpedia.ro a fost redeschis. Este 80% functional, inca mai lucram sa eliminam toate erorile. In partea de jos a paginii pot fi alese diverse teme grafice care schimba design-ul forumului, sau poate fi modificata limba. In cazul in care nu va mai amintiti parola contului si nu mai aveti acces la adresa de email cu care v-ati inregistrat, va recomandam sa va faceti un cont nou. Daca care intampinati probleme cu functionarea forumului va rugam sa ne contactati la [email protected]

FLORILE

anuk

Moderator
Mi-am facut "cadou" un ghiveci de Amarilis de la Kaufland la 4 lei. Tinand cont ca bulbul din Olanda costa 20 si ceva de lei am avut mari rezerve ,dar la urtma urmei,ce-i 4 lei :p Si ce surpriza palcuta am avut cand s-au deschis florile ,albe ,involte,mari (o palma si ceva ).
95469.jpg

Poza este de pe net :D: deosebirea este ca a mea are 4 flori si nu are inca nici-o frunza.

anuk

Moderator
Un colec?ionar de flori a reu?it s? fac? mai multe fotografii cu o specie de orhidee numit? "Monkey Orchid" (Orhideea maimu??), scrie Daily Mail
article-2165024-13ca1b42000005dc-496-634x952_zpscf2c18a4.jpg

Ce-i interesant ca par "flori cu personalitate" :p sunt fie vesele ,fie triste :D:

anuk

Moderator
Flori putin cunoscute si .....nitel ciudatele prin aspectul lor :p

PLANTA COBR?

OCHIUL P?PU?II

LILIACUL NEGRU

PLANTA FANTOM?

CAPCANA LUI VENUS

Va dati seama ca denumirile -s dupa asemanarea lor cu una cu alta () nicidecum numele lor stiintific.

anuk

Moderator
Apropo de amarilisi, stie cineva daca trebuie taiate frunzele cand se ofilesc florile,sau nu trebuie.Anul trecut ,amarilisul tinut pe balcon a avut frunze f inalte si nu a mai inflorit.

anuk

Moderator
Daca la nastere pui o samanta de Puya raimondii "Regina Anzilor" ai toate sansele sa nu o vezi inflorita niciodata poate daca "apuci '' suta de ani :p

anuk

Moderator
Boboc de floare :p

Este cea mai mare floare din lume si care miroase a cadavru in putrefactie cand infloreste si infloreste acum la Gr?dina Botanic? Marie Selby dn Florida.
Floarea se numeste Amorphophallus Titanum,

anuk

Moderator
Noi asociem florile cu frumusetea, delicatetea, dar cand vezi aceasta "floare"de-a dreptul macabra.....numai la frumuste nu te gandesti :D:

Antirrhinum

anuk

Moderator
Uite, Pecteilis Radiata desi ciudata sau mai bine zis , neobisnuit ,,este f delicata ,specatculoasa,o pasar-n zbor. :p

anuk

Moderator
Mi-a inflorit in dimineata asta prima orhidee si mi-am amintit ca am aceste imagini de exemplare speciale, pe care mi-ar placea sa le am :p
Sunt ireal de frumoase .

Orhidee

Orchis Italica

Impatiens Bequaertii

Peristeria Elata

Phalaenopsis

Sus