• Forumul forpedia.ro a fost redeschis. Este 80% functional, inca mai lucram sa eliminam toate erorile. In partea de jos a paginii pot fi alese diverse teme grafice care schimba design-ul forumului, sau poate fi modificata limba. In cazul in care nu va mai amintiti parola contului si nu mai aveti acces la adresa de email cu care v-ati inregistrat, va recomandam sa va faceti un cont nou. Daca care intampinati probleme cu functionarea forumului va rugam sa ne contactati la [email protected]

Jocul literelor

anuk

Moderator
"Oricum, in ciuda suferintei, a umilintei si a mortii programate, sint un norocos, sint un caz antologic, sint un rasfatat. Supravietuiesc. Si scriu. Si iert. Si iubesc. Si sper. Si mi se pare ca as putea-o lua, oricind, de la capat." Adrian Paunescu - "Liber sa sufar"

Adrian Paunescu

Amagire
Dar bine-ai venit, amagire,
Mai stai, mai dureaza un pic,
Aceasta mintita iubire,
Oricum, e mai mult ca nimic.

Contract
Cum te-am iubit, te voi iubi mereu
Si, in desfasurarile postume,
Eu in contractul meu cu Dumnezeu
N-am sa te uit si-am sa te strig pe nume.

Descint
Sa fie de viata, sa fie de moarte,
Sa fie de gustul de mar paduret,
Fecioara muscindu-l cu buzele sparte,
Sa fie de singele ei fara pret.
Sa fie de salcia plinsului vesnic,
Cind teatrele lacrimi confisca din ochi,
Sa fie de ornic, sa fie de sfesnic,
Sa fie de drag, spre a fi de deochi.

Durere
Aceluia care
nu simte durerea,
nu-i om sa gaseasca
vreun loc nicaierea
ci poate o cale
in cer recomande-i,
eu nu dau oceane,
pe Marea Irlandei.
Si-n ochi eu am lacrimi
din Marea Irlandei.

Final
N-am ce sa-ti explic
nu mai vreau nimic
dintr-o viata nici o clipa n-a ramas
Si-n acest final
noi, paradoxal
facem nunta si botez si parastas.

Frumusete
Ce frumoasa esti in primavara,
Cea mai minunata-ntre femei,
Iezii pasc naframa ta usoara,
Tu, cu muguri, bluza ti-o inchei.
Sigilat de taine nepatrunse
Cerul bate drumul tau ingust,
Trupul tau de muguri si de frunze
De la cine sa invat sa-l gust?

Iubire
Atunci cind totul se-ntimpla firesc
Ne-mpotriveam ca soarele si luna,
si-abia acum incep sa te iubesc
Cind simt ca te-am pierdut pe totdeauna.

JLacrimi
Eu simt ca mor uitindu-ma-ndarat
Si cum coboara lacrimi sa ma spele,
Te caut intr-un cuib de rindunele
Mi-e dor, macar in poze, sa te vad.
Si, totusi, dincolo de-acest prapad,
Tu ce mai faci, motiv al vietii mele?

Moartea
Da zgomotul marii afara din casa,
Vreau liniste, liniste, marea m-apasa.
Vreau moartea sa vina sa lupte cu mine,
Eu sint cineva, moartea e oarecine.

Scrisoare
Scrisoarea mea e de ulei, femeie,
ulei din candele, ulei din cani
ti-o scriu ca sa-ti mai treaca intristarea
ti-o pun pe amintire si pe rani.

Salvare
Apleaca-ti fiinta prin ceata albastra
Sa nastem salvarea din dragostea noastra
si roaga-te fiului tau ce e-n tine,
Sa vina mai repede, sa-ti fie bine.

Tacere
Sa tac iubirea mea adinc-bolnava,
sa tac si fulgerul ca te-as zdrobi,
sa tac ca inclestatul de gingii,
sa tac si a revansa, a gilceava.
M-as plinge pin-la os si pin-la nume
prin ochi, ca lacrima sa ies din lume.

anuk

Moderator
octavian_paler-2974.jpg
AmintiriBlestemExil
Oricit de multa mizerie ar fi in tara asta, daca as fi facut prostia de a ramine in strainatate, sfirseam prost, cu un glonte in cap, undeva intr-o camera de hotel. Dar adevarul e ca si in Bucuresti ma simt strain. Nu mai sint nicaieri, daca ma gindesc bine, acasa.

Fericire
Cred ca n-am fost fericit decit in clipa in care am putut spune si eu, ca orice om, ca am iubit. Nu ca scriitor am fost fericit si nici ca gazetar.

IubireMisogini
|n primul rind, sint constient ca traiesc intr-o tara de misogini. Cred ca Romania este o tara de misogini. Si daca ma veti contrazice, va voi ruga sa-mi dati un exemplu, macar unul, de mare poveste de dragoste la romani.

NeputintaPresimtireRestRomani
Nu exista sentiment tragic la romani. Cred ca dragostea, la noi, parcurge doar distanta dintre romanta si pat. Avem o psihologie de popor superficial, de popor care poate frige mititei pe orice Golgota.

Singuratate
Singuratatea, afla de la mine, n-o poate umple lumea, ci o singura fiinta. Una care te poate ridica sau nimici.

Tinerete
Cind eram tinar, fugeam prin viata fara sa ma gindesc ca o iubire
poate fi tragica, la un moment dat, din pricina ca-i vezi capatul.

Vis
|ntr-una din noptile, mai degraba albe, ale verii din aceasta carte, am avut un vis straniu. Ma aflam dinaintea unei oglinzi care se pietrifica sub ochii mei. Uimit, am vazut-o transformindu-se in zid. Ulterior, n-am mai simtit nevoia sa caut alt raspuns in privinta destinului. Nu poti fugi de tine insuti nici macar cind o vrei cu tot dinadinsul. Sau mai ales atunci.

http://www.revistatango.ro/html

anuk

Moderator
mircea_eliade-2560.jpg

Mircea EliadeAmintiriBlestemConfesiuni
Pentru a nu fi singuri vrem ca lumea sa fie sincera cu noi. Doar sinceritatea ne da aceasta certitudine ca sintem inconjurati de prieteni, de oameni care ne iubesc, ca nu sintem singuri. De aceea, in ceasurile de mare singuratate se fac cele mai multe confesiuni, se deschid sufletele, oamenii se cauta unul pe altul: tocmai pentru a anula acel sentiment al izolarii definitive.

Destin
Ar fi inspaimintator sa crezi ca din tot acest Cosmos atit de armonios, desavirsit si egal cu sine, numai viata omului se petrece la intimplare, numai destinul lui n-are nici un sens... Ma intreb bunaoara daca nu cumva in ziua cind am inceput sa iubesc nu s-a intimplat ceva linga mine, ceva pe care eu nu l-am inteles, si prin ignorarea caruia m-am abandonat, fara luciditate, cu totul iresponsabil, intimplarilor...

Fericire
Daca nu s-ar fi temut sa fie auzita, ar fi cintat dupa fiecare imbratisare, ar fi strigat de durere si de bucurie in clipa unirii, ar fi dansat prin odaie, cu pasii ei moi si neumani.

Juramint
Ma leg pe tine, pamintule, ca eu voi fi a lui Alan, si a nimeni altuia. Voi creste din el ca iarba din tine. Si cum astepti tu ploaia, asa ii voi astepta eu venirea, si cum iti sint tie razele, asa va fi trupul lui mie. Ma leg in fata ta ca unirea noastra va rodi, caci mi-e drag cu voia mea, si tot raul, daca va fi, sa nu cada asupra lui, ci asupra-mi, caci eu l-am ales.

Imbratisare
Plimbarile acelea mi-au ramas acum mai proaspete si ucigator de dulci in amintire. Caci daca amintirea carnii se trece usor, daca unirea, cit de perfecta, a trupurilor e asemenea setei si foamei si se uita, nimic din opacitatea aceasta nu era in comunicarea noastra dinafara de oras, cind ochii isi spuneau singuri tot, si o simpla imbratisare inlocuia o noapte de dragoste.

Rod
Risipirea rodului era pacat, in simtirea si judecata ei indiana. Dupa datina lor, trebuia sa fim uniti in pat, si din mingiierile noastre sa rasara roade vii, pruncii... Caci, altminteri, dragostea se pierde, bucuria ajunge stearpa, iar unirea noastra viciu...

Sarut
Peste citeva clipe, o avui in brate, dindu-mi-se ea (caci nu facui nici un gest ca sa-i violentez alunecarea, hotarit fiind sa-i chinui numai bratul), si, cind o sarutai, de asta data pe gura, intelesei ca nu mai era o sarutare de viol, caci buzele ei se deschideau ca sa ma soarba, dintii ei incercau sa ma strabata, inclestarea nu mai era nici impotrivire, nici abandonare, ci coincidenta cu dorul meu, cu singele meu.

Singuratate
Dar eu? Eu, unde sint? Eu, din mine, din noptile mele, din zorii mei? Daca as urla, daca as singera, ei ramin surzi si orbi. Fiecare isi continua drumul insemnat in creierul si menirea lui. Sint singur, intre o mie de prieteni. Am crezut ca dragostea te trece in celalalt. Dar te trece unde vrea el, unde vrea ea, in inchipuirea lui, in nalucirile ei.

Sinziene
Unii spun ca in noaptea aceasta, exact la miezul noptii, se deschid cerurile. Nu prea inteleg cum s-ar putea deschide, dar asa se spune: ca in noaptea de Sinziene se deschid cerurile. Probabil ca se deschid numai pentru cei care stiu cum sa le priveasca...

TainaUrsita

anuk

Moderator
Poezie de dragoste

Am inima plina d iubire,si
Bate doar atunci cand te simt
Caci dragostea mea pt tine nu moare,
Dragostea pt tine in suflet o port.
Este ora tarzie,e noapte
Fiecare clipa mi se pare cosmar,
Gheata in suflet eu simt,parca,
Haine d p mine dispar.
Iubite,in noaptea pustie
Joci jocul eternului vis
k-atunci cand eu si cu tine
Loveam durerea din marele abis.
Maine este o alta zi,si
Nu pot trai cu gandul la tine
Orice persoana imi iese-n cale
Pare ca-ti seamana tie.
Razele lunii acum
Seamana iubire p veci
Si atunci cand timpul va trece
Totul va fi pustiu si rece.
Tzi-amintesc inca o data,
Unde lungi mi se joaca in par
Vapaia lunii-mi descanta(...)
Zeul Iubirii mi-e Domn

Capalb Diana

anuk

Moderator
NICHITA STANESCU
Autoportret

Eu nu sunt altceva decat o pata de sange care vorbeste.

Barbat

Nu naste, ci viseaza, - nu doarme, ci tine in mana arma!

Ceasuri

Ceasurile sunt bisericile noastre

De mana sau de buzunar,

De perete...

Ne rugam luand cunostinta

De bataia lor inscrisa pe cadrane...

Destainuire

Singura mea prada e viata mea.

Tot ce pot pierde e viata mea.

Existenta

Cel mai miraculos fapt al existentei este faptul ca este.

Frumusete

Ea era frumoasa ca umbra unui gand,

antre ape numai ea era pamant.

Geometrie

Geometria e linistea intamplarii!

Iubire

Atat de mult eu o iubeam pe ea

ca insusi cerul se curba albastru.

Imbratisare

As fi vrut sa te pastrez in brate

asa cum tin trupul copilariei, in trecut,

cu mortile-i nerepetate

si sa te-mbratisez cu coastele-as fi vrut.

Lectie de citire

Scriere este totul.

Pestele e litera

In alfabetul marii.

O fraza sunt pasarile in zbor.

Matematica

Stim ca unu plus unu fac doi,

dar eu si cu tine, nu stim, vai, nu stim cat facem.

Nemurire

Moartea e starea de dinainte

de a te naste.

OameniPoezie

Poezia nu este lacrima,

ea este insusi plansul.

Sinceritate

Sinceritatea poate fi o mizerie,

Iar adevarul pus in gura unui dihor, o murdarie!

Tristete

Tristetea mea aude nenascutii caini

Pe nenascutii oameni cum ii latra.

Varsta

Adolescenta e-o franghie de aur

Pe care n-o poti taia daca vrei, cu cutitul

Adolescenta e-o franghie de aur

Legand nadirul si zenitul.

Zestre

anuk

Moderator
Cella Serghi -autoarea mea de suflet :p
AdulterBalcicCopilarieDorintaEmotieFemeie GresealaIubireLibertateMoarteNostalgieOtravaPanzaReprosuriSuferintaTeamaVindecare

anuk

Moderator
Ionel TeodoreanuACopilarie

Copilaria, iscoditoare ca un copil in fata usii care ascunde pomul de Craciun, se inalta, in trupul lui, in virful picioarelor: crestea. Putea urni un scaunel, inhamindu-si toata puterea prin brate: era intiiul avint. Putea, urcindu-se pe scaunel, sa-si moaie degetul in gavanosul cu dulceata, de pe masuta, ca mai apoi, dupa ce si l-a supt, sa-l intinda si mamei; era intiia darnicie. Putea pasi singur in cerdac: era intiia pribegie.

DInima

Mi-e inima sura ca o minge de sare lucrata in ocne. Cine nu cunoaste truda si setea inchise intr-un bulgare de sare sa stea la o parte.

IMare

Marea are ochi albastri. Sufletul meu e privirea acestei imensitati. Sint orbita.

Nostalgie

Dar sufletul meu si-a pierdut glasul copilariei. Stii sa asculti? Auzi vintul la fereastra? Auzi pasarile care pleaca si se intorc, ducind si aducind primavara? Stii ce-i nostalgia? Privesti uneori pe fereastra fara sa vezi nimic? Sint pe acolo si intr-acolo, fara fiinta, o apropiere si o indepartare in preajma ta. Gindeste-te la mine ca la o stea desprinsa din tine si dusa in intunericul fara fund.

Ris

Stii tu, Tani, risul devenit tacere e simptomul sigur al batrinetii, intelepciunii sau resemnarii.

Singuratate

Fara de ea incepea singuratatea; era o troita la rascrucile pustietatilor. O dorea, o dorea linga el, in bratele lui, si era dor in ochii lui, in buzele lui, in obrajii lui, in miinile lui, in trupul lui, ca suferinta sevei in tulpini frinte, cu floarea smulsa.

UZ

anuk

Moderator
Emil CioranAdevar

Putem accepta orice adevar, oricit de zdrobitor, cu conditia sa inlocuiasca totul, sa aiba tot atita vitalitate cit speranta careia i s-a substituit.

Banalitate

Nu exista o arta adevarata fara o mare doza de banalitate. Aceea care recurge in mod constant la insolit oboseste repede, nimic nefiind mai insuportabil decit uniformitatea exceptionalului.

Canibalism

Ti-ai dori uneori sa fii canibal, nu atit din placerea de a-l devora pe cutare sau cutare, cit din aceea de a-l vomita.

Cunoastere

Ceea ce stiu la saizeci de ani stiam la fel de bine la douazeci. Patruzeci de ani ai unei inutile munci de verificare...

Defecte

Am toate defectele celorlalti si totusi ceea ce fac acestia mi se pare inadmisibil.

Dumnezeu

Numai Dumnezeu are privilegiul sa ne abandoneze. Oamenii nu pot decit sa-ti intoarca spatele. Oamenii cad spre cer; caci Dumnezeu e un abis privit de jos.

Eroism

Eroismul consista in a voi sa mori, dar si in a voi sa traiesti atunci cind fiecare zi te apasa mai rau ca o eternitate. Cine n-a suferit de insuportabilul vietii n-a trait niciodata.

Fericire

In fericirea si nefericirea in dragoste, cerul, de ar fi de gheata, n-ar putea domoli betia razvratita a singelui.

Iubire

Cind iubesti o fiinta, momentele de reala cunoastere sint extrem de rare... Pe fiinta ce o iubim o cunoastem cu adevarat numai dupa ce nu o mai iubim, cind am devenit lucizi, clari, seci si goi.

Invidie

Nu-i pizmuiesti pe cei care au puterea sa se roage, in vreme ce esti plin de invidie fata de posesorii de bunuri, fata de cei care cunosc bogatia si gloria. E ciudat ca te resemnezi cu mintuirea celuilalt, dar nu cu avantajele trecatoare de care se poate bucura acesta.

ILacrimi

Toate lacrimile neplinse mi s-au varsat in singe. Si eu nu m-am nascut pentru atitea mari si nici pentru atit amar.

Luciditate

Intre doua fiinte ce se afla la acelasi grad de luciditate, iubirea nu e posibila. Ca intilnirea sa fie fericita, trebuie ca una din ele sa cunoasca mai de aproape deliciile inconstientei.

Moarte

De atita amar de vreme de cind se moare, viul a capatat probabil obisnuinta de a muri; fara de care nu s-ar explica de ce o insecta sau o rozatoare si chiar omul ajung, dupa citeva sclifoseli, sa crape atit de demn.

Orar

- Ce faceti de dimineata pina seara?
- Ma suport.

Paradis

Sa privesti fara sa intelegi, acesta-i paradisul. Infernul ar fi, deci, locul in care intelegi, in care intelegi prea mult...

Privire

Daca ar fi cu putinta sa ne privim cu ochii celorlalti, am disparea pe loc.

Religie

Cu cit se indeparteaza de Dumnezeu, cu atit oamenii avanseaza in cunoasterea religiilor.

Sinceritate

Nu le ingaduim decit copiilor si nebunilor sa fie sinceri cu noi; ceilalti, daca au indrazneala sa-i imite, se vor cai mai devreme sau mai tirziu pentru asta.

Suferinta

Nu eu sufar in lume, ci lumea sufera in mine.

Taine

Nu e profund, nu e autentic decit ceea ce ascundem. De unde forta sentimentelor abjecte.

T
imp

Dragostea fiind o intilnire dureroasa si paradoxala a fericirii cu disperarea, el e prea neincapator excesului ei inuman. De aceea, de cite ori te trezesti din iubire, pare ca ti-a putrezit timpul prin nu mai stiu ce inima.

Viitor

Nu te temi de viitor decit atunci cind nu esti sigur ca te poti omori la momentul dorit.

Vulgaritate

Sint vulgare acele fericiri care nu-ti trezesc dorinta de a muri.

anuk

Moderator
OMAI AM UN SINGUR DOR
Mai am un singur dor:
In linistea serii
Sa ma lasati sa mor
La marginea marii;
Sa-mi fie somnul lin
Si codrul aproape,
Pe-ntinsele ape
Sa am un cer senin.
Nu-mi trebuie flamuri,
Nu voi sicriu bogat,
Ci-mi impletiti un pat
Din tinere ramuri.

AVEMAM O MUZA
Aveam o muza, ea era frumoasa,
Cum numa-n vis o data-n viata ta
Poti ca sa vezi icoana radioasa,
In strai de-argint a unui elf de nea!

GLOSSA
Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramai la toate rece.

I UEM INESC U

bodo

Prieten
Pentru ca saptamana asta ar trebui sa ne aducem aminte de Eminescu, mai mult decat oricand, am facut un mic joc din cele mai frumoase poezii

Atat de frageda te-asameni (Atat de frageda)
Cu floarea alba de cires
Si ca un inger dintre oameni
In calea vietii mele iesi!

-"Blanca, afla ca din legan (Fat frumos din tei)
Domnul este al tau mire,
Caci nascuta esti, copila,
Din nevrednica iubire.

Ce e amorul? E un lung (Ce e amorul)
Prilej pentru durere,
C?ci mii de lacrimi nu-i ajung
?i tot mai multe cere.

Dac?
iube?ti f?r? s? speri (Daca iubesti fara sa speri)
De-a fi iubit vrodat?,
Se-ntunec? de lungi p?reri
De r?u via?a toat?.

EuFemei GlasulHaiIubit?LaMetalicaNoaptea OPeR?saiStrecor
Trecut-au

Unde
VremeZadarnic

anuk

Moderator
Mi-ai furat ideea :d: era totul gata doar sa postez maine ,in zi aniversara .Hotomano :p

anuk

Moderator
MARTI?i-o s?rut mereu-mereu:(Scara-Cosbuc )
Orice-a?i spune, orice-a?i face,
Nu ?tiu cum, dar mie-mi place
S? s?rut a?a sunt eu!
Orice-a?i face,
Doar e dat de Dumnezeu!

Orice defectiune sufleteasca( Orice -Avramesc)
poate fi reparata- striga duhovnicul;
orice anvelopa
poate fi facuta sa nu mai rasufle
- spuse vulcanizatorul;
orice ogor batut de grindina poate fi reisamantat
- spuse fermierul;
pot face din orice cel putin un ce-
-spuse decis reconditionerul;
vacile sunt un bun teren de investitie- spuse
bancherul veterinar
si toti, in afara de primul,
aveau perfecta dreptate

R

anuk

Moderator

30 DE ANI
Frumoasa varsta de treizeci de ani, culme poetica a vietii unei femei cand ele cunosc intregul pret al iubirii si se bucura de ea cu teama ca o vor pierde; atunci sufletul lor este inca frumos de tineretea care le paraseste, iar pasiunea lor sporeste mereu, pe masura ce viitorul le inspaimanta.

APARENTA
Tinerele fete atribuie unui oarecare desavarsirile pe care le-au visat si se incred in el; si astfel iubesc in barbatul ce si-l aleg aceasta faptura imaginara; dar, mai tarziu, cand e prea tarziu ca sa se mai smulga din nenorocire, inselatoarea aparenta pe care au infrumusetat-o, primul lor idol, se schimba intr-un schelet odios.

BATRANETE
La batranete totul a vorbit in fiinta femeii, pasiunile s-au incrustat pe chipul sau; ea a fost amanta, sotie, mama; expresiile cele mai violente, de bucurie si de durere, in cele din urma i-au schimonosit si i-au pocit trasaturile, i s-au intiparit in mii de riduri.

COCHETARIE
O fata nu are decat o singura cochetarie si crede ca a spus totul atunci cand si-a dat jos hainele; femeia are, insa, mii de cochetarii si se ascunde sub mii de valuri.

A CUGETA
A cugeta, atunci cand ar trebui sa simti, este tipic sufletelor fara aripi.

DRAGOSTE
Dragostea insufla unor fiinte puterea de a stramuta eul lor intr-o alta persoana; si cand aceasta fiinta le este rapita, viata nu mai are niciun rost.

DURERE
Sunt multi barbati care-si simt inima adanc miscata numai cand vad o femeie apasata de suferinta: durerea li se pare o fagaduiala de statornicie si de iubire.

EMANCIPARE
A le emancipa pe femei inseamna a le corupe.

FEMEIE
O tanara domnisoara are prea multe iluzii, prea multa lipsa de experienta, iar sexul ei este un complice prea puternic al dragostei, pentru ca un tanar sa se poata simti flatat; pe cand o femeie cunoaste intreaga gravitate a sacrificiilor ce trebuie facute.

FIZIONOMIE
Figura unei femei tinere are linistea, stralucirea, limpezimea suferintei unui lac. Fizionomia femeilor nu incepe decat la treizeci de ani.

IADUL
Si ce-i iadul, de nu o razbunare vesnica pentru greseala de o zi?

JUDECATA
O mama nu trebuie niciodata sa fie judecata de fata ei!

NESTEMATE
In strambaturile fetei se pot gasi nestemate.

OBISNUINTA
Nu se stie prin ce fatalitate, dar o fatalitate prea constanta ajunge obisnuinta.

OM
Intre niste legaturi desucheate si o dragoste sincera, un om cu suflet si fara avere nu poate sa sovaie nicio clipa, el prefera mai degraba neplacerile virtutii, decat pe cele ale viciului.

POLITICIENI
Pentru cei ce fac marea politica, toate mijloacele sunt indreptatite daca-si ating scopul.

SOTiE
Cand o femeie este casatorita, ea nu-si mai apartine, e regina si sclava caminului.

STIMA

Femeile tin sa fie, si trebuie sa fie, respectate, caci, fara stima, ele nu mai exista: asa incat acesta-i cel dintai sentiment pe care ele il cer de la dragoste.

http://www.revistatango.ro/

anuk

Moderator
Camil Petrescu - Iubirea e un tot sau nu e nimic

Eroul sau nu cunoaste femeia si nu o poate stapini, iar femeia il face sa sufere. Este vorba deci mai putin de analiza geloziei cit de cazul unui inadaptat la viata erotica... (George Calinescu)

AutosugestieBilant
Ceea ce oamenii numesc iubire nu ma multumeste... Cum? O contabilitate de zile cind iubesti si zile cind nu iubesti, ca pe urma sa inchei bilantul si sa vezi daca in total ai iubit sau nu? (...) Iubirea e un tot sau nu e nimic.

Cucerire
A cuceri? Mi-e mila de o femeie care se lasa cucerita, care are sentimentul ca e un obiect urmarit, incoltit, apartinind celui ce l-a cucerit... O femeie nu apartine ca un obiect casnic, nici nu se cucereste ca un vinat...
O femeie iubeste sau nu.

Cruzime
Te-am iubit cu o vointa smintita si iubirea mea a fost arma cu care m-ai lovit. A trebuit sa invat ca nimic nu intrece in cruzime hotarirea unei femei care se stie aprig dorita, de a se refuza cu dintii strinsi de sila.

Dorinta

Pe fata asta am dorit-o dement pina a fost sotia mea, dar niciodata nu am avut-o cu adevarat. Cum nu poti sa bei cu adevarat cind ti-e sete in vis.

Drept
Acei care se iubesc au drept de viata si de moarte, unul asupra celuilalt.

Existenta

Cita luciditate, atita existenta si deci atita drama.

Fericire
O fericire pe care nu o poti gindi durabila nu e fericire si, inca o data, fara certitudine nu poate fi in lume nici adevar, nici frumusete...

Fidelitate
Femeia insala numai pe cel pe care-l iubeste, pe ceilalti ii paraseste pur si simplu.

Gelozie
Imi petreceam timpul spionindu-i prieteniile, urmarind-o, facind probleme insolubile din interpretarea unui gest, din nuanta unei rochii... Era o suferinta de neinchipuit, care se hranea din propria ei substanta.

Iubire

Iubirea noastra se va hrani din greseli si din dureri, asa cum focul se hraneste din tot ceea ce ii sta in cale... dar iubirea noastra nu va fi un pacat, cum focul insusi nu este lemnul putred pe care il mistuie...

Profanare
Am inteles, din nou, ca iubirea fizica frumoasa e o profanare. E nevoia amara de a zdrobi, de a razbi intr-o imbratisare, odata cu trupul framintat, si sufletul, prizonier suav in el, in clipele acelea. Si cu atit mai apriga e voluptatea acestei pingariri, cu cit mai plina de noblete e icoana rasturnata.

Sacrificiu
Sfirsit

Stiam ca iubirile sint trecatoare, dar imi spuneam ca sfirsiturile trebuie sa fie cinstite, ca intre oameni care, dupa ce au facut o calatorie placuta impreuna, se despart elegant, se saluta cu cordialitate si, la nevoie, cu parere de rau ca totul a durat atit de putin...

Ura

Am ajunge o zi cind ne-am uri, dindu-ne seama cit de strins legati sintem unul de altul, doar prin simturi, si tocmai prin ura noastra insasi, fara sa mai stim cine e vinovat si cine nu...

Viitor
Asta-i tot ce-mi rezerva viitorul? Corpul femeii atunci cind vreau? Ce sa fac cu el, fara celelalte bucurii? Cind stiam ca nu e nici el perfect. La un milion de femei abia de e una intreg frumoasa. Restul au nevoie de indulgenta, de intelegere. Numai sufletul poate inlocui lipsurile.

http://www.revistatango.ro/

Sus