• Forumul forpedia.ro a fost redeschis. Este 80% functional, inca mai lucram sa eliminam toate erorile. In partea de jos a paginii pot fi alese diverse teme grafice care schimba design-ul forumului, sau poate fi modificata limba. In cazul in care nu va mai amintiti parola contului si nu mai aveti acces la adresa de email cu care v-ati inregistrat, va recomandam sa va faceti un cont nou. Daca care intampinati probleme cu functionarea forumului va rugam sa ne contactati la [email protected]

REVELATIA

bodo

Prieten
Ignoranta de mine nu pricepe neam ce e cu revelatiile astea. Asa cum spunea Anuk intr-un post, ele sunt pur subiective. Ce reprezinta in fapt? Semne primite pentru a certifica existenta divinitatii? Un soi de miracole? Oricum le-ai lua, trebuie sa dispui de ceva imaginatie, pentru a le "produce" (ma rog, primi). Ca e vorba de imaginatie bolnava sau pur si simplu nevoie de "miracol divin", de ce au totusi oamenii nevoie de revelatii, de acel ceva care sa le intareasca credinta in divin? Revelatia poate intari credinta, insa nu stiu in ce masura o genereaza. Eu cred ca revelatia nu se adreseaza ratiunii, ci doar intuitiei. Sincer, nu-i inteleg pe cei care cred in revelatii. Oricat as incerca sa-mi imaginez de ce-si genereaza astfel de ganduri, nu pot sa inteleg...

anuk

Moderator
N-as vrea sa jignesc pe nimeni dar eu banuiesc a fi un simptom al unei boli mintale.Cand cineva spune "aud voci " care-mi dicteaza sa-l omor pt e diavolul (fiind vorba de copilul lui sau de mama sa),nu e clar ca e o dereglare la mansarda?

Cat priveste reveletia ,ea nu poate fi ca urmare a unui delir mistic ?

vezi despre delirul mistic http://www.premonitii.ro/showthread.php?tid=27956

Sus